71. rocznica śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza “Roja” i Bronisława Gniazdowskiego “Mazura”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Oddział żołnierzy niezłomnych "Roja"

Oddział st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" / Fot. Twitter

W nocy z 13 na 14 kwietnia przypada 71 rocznica śmierci st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", a także jego współtowarzysza broni Bronisława Gniazdowskiego "Mazura". W pierwszych latach powojennych dwójka tych żołnierzy niezłomnych dokonywała wielu udanych akcji zbrojnych przeciwko komunistycznemu okupantowi.
  • W nocy z 13 na 14 kwietnia przypada 71 rocznica śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza “Roja” oraz jego kompana Bronisława Gniazdowskiego “Mazura”
  • Żołnierze polskiego podziemia zginęli podczas obławy złożonej z blisko 300 funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicji Obywatelskiej
  • Zostali oni wydani przez narzeczoną st. sierż. Dziemieszkiewicza, której przetrzymywano rodziców
  • W latach 1947-48 oddział “Roja” dokonywał wielu udanych akcji zbrojnych przeciwko komunistycznym okupantom
  • Zobacz także: 120 lat temu, urodził się Józef Mackiewicz wybitny pisarz i antykomunista

Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. “Rój” był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W latach 1947-1948 oddział “Roja” dokonał wielu udanych akcji zbrojnych przeciwko okupacyjnej władzy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 r. podczas próby przedarcia się wraz z Bronisławem Gniazdowskim “Mazurem” przez obławę złożoną z setek funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej w miejscowości Szyszki Włościańskie nieopodal Pułtuska na Mazowszu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Działalność podczas II wojny światowej

W czasie okupacji niemieckiej Mieczysław Dziemieszkiewicz pracował w Makowie Mazowieckim w niemieckim przedsiębiorstwie przewozowym. W latach okupacji uczęszczał na kursy tajnego nauczania w Makowie Mazowieckim. Działał w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych, przewożąc materiały konspiracyjne, które przekazywał mu brat Roman ps. “Adam” – “Pogoda”, który również należał do NSZ i w późniejszym okresie był komendantem Powiatu NSZ Ciechanów oraz dowódcą oddziału partyzanckiego sformowanego po akcji na PUBP w Makowie Mazowieckim z siedzibą w Krasnosielcu. Został zamordowany przez żołnierzy sowieckich jesienią 1945. Drugi brat, Jerzy za działalność w NSZ został skazany na 7 lat więzienia.

Do śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza przyczyniła się jego narzeczona. Urząd Bezpieczeństwa przetrzymujący jej rodziców szantażem zmusił ją do wydania “Roja”.

medianarodowe.com, ipn.gov

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY