Słowacy pomagają Ukrainie. Znaczące wzmocnienie przeciwlotnicze

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
System obrony przeciwlotniczej S-300

System obrony przeciwlotniczej S-300 / Fot. Twitter

Premier Słowacji Eduard Heger potwierdził doniesienia o dostarczeniu Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej S-300. Podkreślił on, że dostarczony sprzęt nie jest wejściem Słowacji w konflikt.
  • W nocy z czwartku na piątek z Przemyśla wyruszył pociąg z premierem Słowacji, a także z przewodniczącą Komisji Europejskiej i szefem unijnej dyplomacji
  • Słowacki przywódca Eduard Heger w krótkim nagraniu z pociągu poinformował, że jego rząd wysłał na Ukrainę system przeciwlotniczy S-300
  • Podkreślił on, że Słowacja nie jest w dalszym ciągu strona konfliktu
  • Jak podaje Portal Militarny na Ukrainę miały dotrzeć również słowackie armatohaubice “Zuzanna”
  • Zobacz także: Jeffrey Sachs szokuje! Amerykański ekonomista twierdzi, że… Ukraina powinna się poddać Rosji. Zwariował?

W nocy z czwartku na piątek Eduard Heger wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz szefem dyplomacji unijnej Josepem Borrellem wyjechał pociągiem z Przemyśla do Kijowa. Według źródeł słowackich spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełeńskim ma odbyć się jeszcze dzisiaj wieczorem.

W krótkim nagraniu z pociągu jadącego do Kijowa Heger powiedział, że przekazanie postsowieckiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej odbyło się na prośbę Ukrainy, w zgodzie z Kartą Organizacji Narodów Zjednoczonych i z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Podkreślił, że przekazanie systemu nie oznacza, iż Republika Słowacka stała się stroną konfliktu zbrojnego na Ukrainie. 

Zapewniam również, że obrona Republiki Słowackiej jest nadal zabezpieczona, a w najbliższych dniach wzmocni ją dodatkowy system obrony przeciwrakietowej od naszych sojuszników

– powiedział premier Słowacji Eduard Heger.

System obrony przeciwlotniczej S-300 transportowano w ścisłej tajemnicy przez dwa dni. System ten niszczy samoloty i rakiety. Oprócz samojezdnych wyrzutni rakietowych, S-300 składa się z radarów i punktu dowodzenia. Może być gotowy do użycia w ciągu pięciu minut.

Oprócz systemu S-300 na Ukrainę wysłano również 16 samobieżnych armatohaubic “Zuzanna” o kal. 155 mm – poinformował Portal Militarny.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY