Jeffrey Sachs szokuje! Amerykański ekonomista twierdzi, że… Ukraina powinna się poddać Rosji. Zwariował?

Dodano   8
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojna na Ukrainie

Pożar w magazynie po ostrzale w Siewierodoniecku, obwód ługański. / Fot. PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jeffrey Sachs nie wierzy w zwycięstwo Ukrainy i sugeruje, by przyjęła ona wszystkie żądania Rosji i w ten sposób zakończyła wojnę
  • Ekonomista Jeffrey Sachs twierdzi, że Ukraina powinna przyjąć wszystkie żądania Rosji
  • Według niego przyjęcie Ukrainy w struktury NATO nie powinno być brane pod uwagę
  • W zamian za neutralność Ukrainy, Rada Bezpieczeństwa ONZ ma dać jej gwarancję bezpieczeństwa
  • Zobacz także: Kijów wraca do życia. Kliczko odradza powrót do miasta

Amerykański ekonomista Jeffrey D. Sachs związany z Międzynarodowym Funduszem Walutowym zaproponował rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

Na łamach portalu Project Syndicate, na którym regularnie pojawiają się jego teksty, opublikował artykuł pt. „Time to talk peace terms with Russia”. Jego zdaniem Ukraina powinna przyjąć warunki Rosji, tzn. pozostać oficjalnie neutralna, uznać rosyjską suwerenności nad Krymem oraz niepodległość prorosyjskich separatystycznych regionów w Ługańsku i Doniecku.

Ukraina przegra wojnę?

Ekonomista przekonany jest, że opór Ukrainy jest bezcelowy, a pomoc z Zachodu i zachęty do dalszej walki zostawią Ukrainę w gruzach. Według niego Ukraina nie ma szans na zwycięstwo nad Rosją i jedyne co może uzyskać, to eskalacja konfliktu i wciągnięcie w wojnę innych państw.

Ukraina bez NATO

Jeffrey Sachs sugeruje, że Ukraina nie powinna przystępować do NATO, a utrzymać status neutralności, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Ekonomista twierdzi, że neutralność Ukrainy pozwoli na separację NATO i Rosji, co byłoby dobre zarówno dla stron jak i dla świata. Stwierdza przy tym, że realizacja tego warunku nie jest żadnym ustępstwem, ponieważ włączenie Ukrainy w struktury NATO i tak nigdy nie powinno być nawet brane pod uwagę.

Krym

Krym, jako kluczowy dla potęgi morskiej Rosji, powinien zostać de facto, ale nie de iure, przekazany Rosji. Takie rozwiązanie pozwoli z jednej strony zadowolić Rosję i zatrzymać wojnę, a z drugiej owocowało będzie zamrożeniem konfliktu na Krymie.

Regiony Autonomiczne

Kolejnym z żądań Rosji, które Ukraina powinna spełnić, jest uznanie autonomii separatystycznych regionów w Ługańsku i Doniecku. Nie powinna się jednocześnie zgadzać na zupełną niepodległość.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Warunki dla Rosji

Takie porozumienie, czyli spełnienie wspomnianych trzech warunków postawionych przez Rosję, nie ma jednak oznaczać przegranej czy kapitulacji Ukrainy, ponieważ Rosji też powinno się postawić warunki.

Sachs proponuje zupełne wycofanie Rosji z terenu Ukrainy oraz reparacje wojenne. Reparacje te nie mają jednak płynąć bezpośrednio od Rosji. Ekonomista sugeruje, że Rosja powinna uczestniczyć w wielostronnym mechanizmie finansowania odbudowy za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Źródła: project-syndicate.org i pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY