Zobacz, jak wynalazki zmieniły świat i jak sytuacja sprzyjała ich popularyzacji

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pxhere

Rosjanie od dekad ośmieszali się, przypisując sobie wszelkie możliwe wynalazki. Zaowocowało do nawet mnóstwem dowcipów o rzekomych sowieckich wynalazcach (np. Misza Gołodupow miał wynaleźć majtki). W rzeczywistości w okresie sowieckim Rosjanie byli mistrzami kradzieży wiedzy naukowej, którą, zamiast wykorzystywać dla dobra Rosjan, wykorzystywali (jak zdołali pomimo swojego zapóźnienia cywilizacyjnego) do siania terroru w Rosji i na całym świecie.

Warto uświadomić sobie jak wynalazki zmieniły świat i jak sytuacja sprzyjała popularyzacji wynalazków. Przez perspektywę rozwoju techniki widać, jak rozwój ten zdeterminowany jest przez kulturę (cywilizacje, religie, tożsamość). Niewątpliwie Chińczycy często wcześniej od Europejczyków dokonywali wynalazków. Jednak to zachód potrafił te wynalazki wykorzystać w praktyce i to zachodniej cywilizacji (wyrosłej z katolicyzmu) zawdzięczamy rozwój nauki, techniki, a w konsekwencji likwidację głodu, epidemii, i zapewnienie życia w dobrobycie.

Zobacz także: Nieodpowiedzialna ostrożność [OPINIA]

Dzieje rozwoju techniki

Fascynujący proces rozwoju techniki, tego, jak był on zdeterminowany przez czynniki zewnętrze, i jak wpływał na historię, w niezwykle interesujący sposób opisał Tymoteusz Pawłowski w 480 stronicowej pracy „Niezwykłe dzieje wielkich wynalazków” (opublikowanej nakładem wydawnictwa Fronda – innej firmy niż portal o tej samej nazwie).

W mrocznych czasach PRL ucieczką od ponurej, szarej, brudnej, smutnej i beznadziejnej rzeczywistości były dla mnie powieści Juliusza Verne. Zachwycały mnie nie tylko barwne, dynamicznie opisane, przygody śmiałych i kreatywnych przedstawicieli cywilizacji białego człowieka, ale i fascynujące przypisy opisujące dzieje rozwoju nauki i techniki. Pracę Tymoteusza Pawłowskiego docenią niewątpliwie i inni fani twórczości Juliusza Verne.

W swej zawierającej mnóstwo informacji pracy Tymoteusz Pawłowski zwrócił uwagę, że konsekwencją rozwoju techniki upraw było powstanie instytucji państwa, pojawienie się ziemniaków z Ameryki umożliwiło urbanizacje Europy, rozwój miast w średniowiecznej Europie było możliwy dzięki ich niezależności od władzy centralnej (co powinno być argumentem używanym przez wolnościowców).

Wpływ rozwoju techniki na dzieje

Z pracy „Niezwykłe dzieje wielkich wynalazków” czytelnicy dowiedzą się o rozwoju: szlaków transportowych, metalurgii, techniki budowy mostów, medycyny („w 1877 roku wprowadzono w szpitalach obowiązek mycia i dezynfekcji rąk oraz narzędzi chirurgicznych karbolem”), kanalizacji (której rozwój, jak i innych przejawów niezbędnej modernizacji na ziemiach polskich w okresie zaborów, blokował rosyjski zaborca – Polacy nie mogli sami decydować o budowie kanalizacji i wodociągów w Warszawie tylko musieli mieć na to zgodę Moskwy, a Moskwa nie była chętna takim nowościom).

Praca „Niezwykłe dzieje wielkich wynalazków” przybliża czytelnikom kwestie rozwoju: energetyki cieplnej, energetyki elektrycznej (zaborca rosyjski uniemożliwiał Polakom budowę elektrowni – w II RP liczba elektrowni wzrosła z 300 do 3000, międzywojenna Polska planowała oprzeć energetykę na elektrowniach wodnych, zablokowała to w PRL Rosja sowiecka po II wojnie światowej).

Czytelnicy pracy „Niezwykłe dzieje wielkich wynalazków” poznają też: wpływ zmian klimatu na zmiany społeczne i historyczne, rozwój techniki samochodowej (na początku XX wieku 40% aut było parowych, 38% elektrycznych, 22% spalinowych – samochody spalinowe upowszechniła dopiero I wojna światowa).

W pracy „Niezwykłe dzieje wielkich wynalazków” nie zabrakło też informacji o historii broni, bielizny, równouprawnienia kobiet, piwowarstwa (piwo dzięki zawartości alkoholu, który zabijał zarazki, było zdrowsze od wody, w której było mnóstwo zarazków), prohibicji, która umożliwiła powstanie mafii i rozwój narkomanii w USA, rozwoju motoryzacji, szkodliwości komunizmu, sukcesach faszyzmu, komunistycznym rodowodzie antyfaszyzmu, rozwoju zegarków i technik łączności.

Wpływ dziejów na rozwój techniki

Praca „Niezwykłe dzieje wielkich wynalazków” zawiera też informacje o: paszportach (które do XIX wieku nie istniały w Europie, a były obowiązkowe w Rosji od XVII wieku, w ZSRR paszporty międzymiastowe istniały do 1981 roku), dowodach osobistych (wprowadzonych na ziemiach polskich powszechnie dopiero przez rosyjskiego i niemieckiego okupanta podczas II wojny światowej).

Czytelnicy z kart pracy „Niezwykłe dzieje wielkich wynalazków” dowiedzą się też o: rozwoju lotnictwa, produkcji substytutów wynikającej z braków spowodowanych wojną, powstaniu międzynarodowego systemu finansowego, badaniami nad promieniotwórczością, pacyfizmie jako sowieckiej agenturze, propagandowym zawyżaniu ilości ofiar bombardowań (w Dreźnie w wyniku alianckich bombardowań zginęło 25.000, a nie 275.000 Niemców, podobnie zawyżone były dane o ilości ofiar w Nagasaki i Hiroszimie), wykorzystywaniu przez sowiecką agenturę strachu przed promieniotwórczością (by zatrzymać na zachodzie rozwój energetyki atomowej i instalacje broni jądrowej). Zawyżanie ilości ofiar katastrofy w Czarnobylu też posłużyło sowietom do zablokowania na zachodzie rozwoju energetyki jądrowej i rozpropagowania na zachodzie aborcji (liczba aborcji na zachodzie wzrosła w 1986 o 200.000).

W pracy „Niezwykłe dzieje wielkich wynalazków” znajdują się też informacje o rozwoju instrumentów muzycznych, zmianach obyczajowych, rozwoju telewizji i radia (telewizja okazuje się starsza od radia), maszyn liczących i komputerów, telefonii komórkowej i robotyki.

Przedstawiona w wydanej przez wydawnictwo Fronda historii rozwoju cywilizacji technicznej ma w sobie coś optymistycznego. Ukazuje hart ducha ludzkiego i naszą kreatywność. Daje nadzieje na lepsze czasy, w dniach wojny i zbrodni dokonywanych na Ukrainie przez Rosjan, autodestrukcyjnej polityki Unii Europejskiej, głupot będących dziełem rządzących i opozycji, zagubienia otumanionych przez lewicę ludzi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY