Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 28 marca 3 do kwietnia: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
katyński marsz cieni

katyński marsz cieni / katyński marsz cieni

Historia powinna być nauczycielką życia. Znajomość historii pozwala nam unikać błędów z przeszłości i korzystać ze słusznych decyzji naszych przodków. W obecnej sytuacji, gdy Rosjanie mordują Ukraińców, dzięki historii wiemy, że mordowanie milionów ludzi (w tym Polaków) to rosyjski sport narodowy. Poznanie przeszłości pozwala nam odpowiadać na wyzwania, jakie przed Polską i Polakami stawia geopolityka.

28 marca poniedziałek

Czy Fatimska Pani w objawieniach z 1917 roku, mówiąc o tym, że Rosja “rozpowszechni swe błędy po świecie”, miała na myśli jedynie komunizm, prześladowania Kościoła Świętego i atak na własność prywatną? Czy przesłanie fatimskie w tej części jest nadal aktualne? Jakie błędy rozpowszechnia Rosja dzisiaj? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć nasz gość z Chile, Pan José Antonio Ureta z Towarzystwa na rzecz Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), współpracownik Instytutu ks. Piotra Skargi. Dolny kościół Bazyliki św. Krzyża w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 3. KIEDY: 28 marca (poniedziałek), godz. 18:00. Zapewniamy tłumaczenie z języka angielskiego!

Pomocy udzielanej Żydom przez Polaków podczas II wojny światowej poświęcimy najbliższe spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej – 28 marca 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8). Początek o godz. 18.00.

29 marca wtorek

Archiwum IPN zaprasza na promocję wydawnictw przygotowanych na kanwie pamiętnika Wandy Barbary Kociuby z Syberii, Iranu i Libanu. Spotkanie odbędzie się 29 marca 2022, o godz. 15.00, w Centralnym Przystanku Historia IPN, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. W dyskusji udział wezmą: Marzena Kruk (dyrektor AIPN), Wojciech Kujawa (redaktor wydań książkowych pamiętnika), Ewelina Oleś (odtwórczyni roli Basi), Jacek Puchalski (reżyser audiobooka) oraz Christopher Bik (syn autorki). Wyjątkowym gościem będzie Maria Gordziejko, która wraz z Wandą ewakuowana z ZSRS, znalazła schronienie w Iranie. Prowadzenie: Andrzej Urbański.

W auli Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów przy ul. Skałecznej 16 w Krakowie odbędzie się trzecie spotkanie dyskusyjne z cyklu „Prymas na Skałce. Wiara – Patriotyzm – Tożsamość – Pamięć”, tym razem zatytułowane „Pytania o miejsca pamięci” – 29 marca 2022 r., godz. 18.00. 18.00 – rozpoczęcie spotkania, o. dr Mariusz Tabulski OSPPE, dr hab. Filip Musiał (dyrektor Oddziału IPN w Krakowie). 18.15 – panel dyskusyjny z udziałem Grzegorza Polaka (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie), o. dr. Grzegorza Prusa OSPPE (Jasnogórski Instytut Maryjny) i dr. Macieja Korkucia (IPN Kraków, AIK). 19.15 – dyskusja

30 marca środa

30 marcaI 2022 r. godz. 19.00. Dyskusja „Wojska sowieckie w «wyzwolonym» Gdańsku w 1945 r.”. Rozmawiać będą dr Daniel Czerwiński (IPN Gdańsk) oraz dr Tomasz Gliniecki (Muzeum Stutthof). Retransmisja na IPNtv 10 kwietnia o godz. 18.00 w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku (ul. Elżbietańska 9/10). Wstęp wolny.
https://katowice.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/81/81-701519.jpg

30 marca o godzinie 12.00 pod pomnikiem Harcerzy Września na placu Obrońców Katowic (rejon katowickiego Rynku) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W wydarzeniu wezmą udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Katowicach.

30 marca 2022 r. w podziemiach kopalni Guido w Zabrzu, przy ul. 3 Maja 93, odbędzie się promocja książki Jana Jurkiewicza „Górnicza »Solidarność« w województwie katowickim 1980–1989”. Program: godz. 13.00 Msza św. w kaplicy św. Barbary (poziom 170), godz. 14.30 Promocja książki. Prowadzenie dr Jarosław Neja i dr Tomasz Kurpierz (OBBH IPN Katowice), godz. 15.30 Spotkanie wspomnieniowe o śp. Janie Jurkiewiczu. Prowadzenie Przemysław Miśkiewicz (Stowarzyszenie Pokolenie).

Wojewoda małopolski i krakowski oddział IPN zapraszają na uroczystości pogrzebowe żołnierzy podziemia niepodległościowego: Eugeniusza Gałata „Wiktora”, Władysława Migdała „Ordona” i Leona Zagaty „Złoma”, które odbędą się 30 marca 2022 r. w Krakowie. 10.45 – wprowadzenie trumien do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Rakowicka 18. 11.00 – msza święta. 12.00 – przemarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz Rakowicki przy ul. Prandoty. 12.30 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową

31 marca czwartek

Klub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na spotkanie nt. “Wojna na Ukrainie w świetle technik manipulacji”. Wystąpienie na ten temat wygłosi Zbigniew Modrzejewski — filozof, ekonomista i publicysta. Spotkanie odbędzie się 31 marca (czwartek) o 18:30 w lokalu przy ul. Próchnika 1 lok. 321.

W czwartek 31 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, na wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice „Na terytorium wroga. Wypad na Grenzwinkel, czyli 74 Górnośląski Pułk Piechoty w obronie linii Liswarty 1 IX 1939“.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, zaprasza uczniów wraz z nauczycielami na pokaz filmu „Fort”. Film „Fort” (reż. Rafał Pękała, Marcin Maziarzewski, 2020 r.) opowiada lokalną, a przez to mało znaną historię zbrodni niemieckich dokonywanych na Polakach i Żydach w murach Fortu III w Pomiechówku, w którym w czasie okupacji mieścił się areszt śledczy Gestapo. W produkcji pojawiają się świadectwa osób więzionych oraz wspomnienia rodzin ofiar. Projekcja filmu odbędzie się 31 marca 2022 r. o godzinie 11.30 w Sali im. Janusza Koniusza Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida przy al. Wojska Polskiego 9 w Zielonej Górze. Zainteresowanych nauczycieli prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny: [email protected], (68) 453 26 57.

1 kwietnia piątek

1 kwietnia w Legionowskim ratuszu zapraszamy na pokaz filmu Tomasza Sommera ” Jedwabne — historia prawdziwa”. Wstęp wolny

2 kwietnia sobota

Zapraszamy na publiczny Różaniec w intencji zadośćuczynienia za grzechy przeciwko czci Bożej w Najświętszym Sakramencie, za grzechy aborcji oraz publicznego zgorszenia. O opamiętanie, nawrócenie oraz odnowę moralną duchowieństwa, rządzących i narodu polskiego, oraz zatrzymanie reżimu i segregacji sanitarnej. Modlitwa odbędzie się w pierwszą sobotę miesiąca (5 marca) o godz. 16:00 na Placu Kilińskiego w Zgierzu.

70 WARSZAWSKA GRANDA NA PIĘŚCI / II POLISH — WARSAW BOXING CUP odbędzie się w dniach 2 i 3 kwietnia w klubie LEGIA FIGHT CLUB (ul. Łazienkowska 6a Warszawa). Oprócz walk towarzyskich planujemy również dwudniowy turniej — II POLISH — WARSAW BOXING CUP.
sobota 2 kwietnia:
Waga: godz. 13 – 14
Start pojedynków: ok. godz. 17:00
walki towarzyskie
półfinały II POLISH-WARSAW BOXING CUP

niedziela 3 kwietnia:
Waga: godz. 8 – 9
Start walk towarzyskich i finałów turnieju: od ok. godz. 12
Przed walkami turniejowymi i towarzyskimi walki sparingowo – szkoleniowe. Prosimy o rozpowszechnianie informacji o tym wydarzeniu i plakatu zawodów. Część dochodu z turnieju zostanie przeznaczone na wsparcie polskiej szkoły w Dolinie na Ukrainie!

3 kwietnia niedziela

W dniu 3 kwietnia 2022 r. w Warszawie odbędzie się Katyński Marsz Cieni. Upamiętnia on ofiary zbrodni katyńskiej i jest organizowany w okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Program marszu: godz. 15.00: wymarsz spod Muzeum Wojska Polskiego; przemarsz: Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście, ok. godz. 15.40: Plac Zamkowy, ul. Długa, Plac Krasińskich, ul. Konwiktorska; ok. godz. 16.30: Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (ul. Muranowska).

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka.

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY