- Dzisiaj Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński otworzył Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w Warszawie.
- Wicepremier wskazał na potrzebę istnienia takiej instytucji, która zajmie się edukacją na temat dziedzictwa myśli narodowej oraz myśli chrześcijańsko-demokratycznej.
- Dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn poinformował z kolei, że w centrum odbywać się będą wykłady i prezentacje oraz debaty na temat dziedzictwa narodowego, a nawet roli katolicyzmu w Polsce.
- Instytut nawiąże współpracę z nauczycielami historii, j. polskiego, a nawet katechezy.
- Zobacz także: 229 lat temu wybuchło katolickie powstanie w Wandei. To było pierwsze masowe ludobójstwo
W środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wraz z dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego Janem Żarynem, uroczyście otworzyli Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej przy ul. Andersa 20 w Warszawie.
Otwieramy dzisiaj Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. IDMN jest instytucją powstałą ponad dwa lata temu, powołaną dla pracy edukacyjnej, pracy formacyjnej, poznawczej, naukowej dotyczącej dziedzictwa myśli narodowej i myśli chrześcijańsko-demokratycznej, czyli tych dwóch nurtów polskiego dziedzictwa kulturowego, narodowego, które w dużej mierze były zaniedbane, jeżeli chodzi o instytucje, które mogłyby promować czy edukować na ten temat
– powiedział podczas otwarcia wicepremier Piotr Gliński.
Zwrócił uwagę na to, że w przeszłości oraz współcześnie bardzo mocno przeinacza się historię polskiego nacjonalizmu i myśli chrześcijańsko-demokratycznej. Z tego powodu zostało powołane do życia Centrum Edukacyjne IDMN, które wzbogacić instytucjonalny, cywilizowany dialog i debatę.
Piotr Gliński przypomniał, że w Polsce są instytucje, które odwołują się do myśli socjalistycznej, chociażby Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku; są instytucje, które odwołują się do nurtu ludowego, do dziedzictwa polskiej „Solidarności”; są także instytucje zajmujące się polskim dziedzictwem, w sensie dbania o zabytki, dbania o polskie muzea.
Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest edukacja i debata dot. myśli narodowej, myśli chrześcijańsko-demokratycznej, także odczarowywanie najróżniejszych stereotypów, dyskusja, starcie poglądów, które zawsze w demokracji i w debacie pluralistycznej, w wolnym państwie, w wolnej wspólnocie są podstawowe.
Wojna na Ukrainie przypomina istocie jedności narodowej
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przykładzie wojny na Ukrainie przypomniał jak ważna jest zdolność, państwa, narodu i wspólnot ludzkich do obrony, do podtrzymywania podstawowych wartości dla przetrwania tejże wspólnoty. Podkreślił, że tragedia na Ukrainie uświadomiła potrzebę dyskusji i debat o wartościach narodowych, wspólnotowych, które są podstawą do egzystencji danej społeczności.
To naród, rozumiany w sensie kulturowym, i rodzina, te podstawowe instytucje, są tym, na czym zasadza się trwanie naszej cywilizacji, odwołanie także do wątku religijnego, do chrześcijaństwa, które jest bardzo istotne, gdy myślimy o narodzie. Dlatego połączenie tych dwóch tradycji jest szalenie ważne i istotne, bo podstawowymi kwestiami, gdy mówimy o sprawach narodowych, są granice wartości narodowych – różnica pomiędzy patriotyzmem, a szowinizmem, pomiędzy narodem kulturowym, a narodem odwołującym się do podziałów etnicznych. To są rzeczy bardzo istotne, ważne i od właściwej realizacji tych wartości zależy często los narodów
– wskazał prof. Gliński.
Historia dziedzictwa narodowego
Z kolei dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Jan Żaryn przekazał, że w Centrum Edukacyjnym IDMN będzie prowadzona intensywna działalność, głównie edukacyjna. Opierać się będzie przede wszystkim na prezentacji cennego dla polskiej kultury i dziedzictwa obozu narodowego z XIX i XX wieku, a także dziedzictwa katolicyzmu społecznego.
To dziedzictwo rzeczywiście jest słabo rozpoznawalne w przestrzeni publicznej przez bardzo wiele czynników i wydaje się, że w związku z tym takie Centrum Edukacyjne może służyć różnym grupom, także zawodowym, naszej polskiej wspólnocie, żeby ta wiedza wzrastała
– wskazał Jan Żaryn.
Dyrektor IDMN, mówiąc o działalności nowego Centrum Edukacyjnego, przekazał, że instytut podejmie współpracę z nauczycielami historii, języka polskiego, a nawet katechezy.
Z jednej strony będziemy bardzo intensywnie współpracować z nauczycielami, przede wszystkim nauczycielami historii, ale także języka polskiego, katechezy. Już w ramach testowania tego miejsca zaprosiliśmy do współpracy ORE i wraz z tym ośrodkiem przeszkoliliśmy nauczycieli na okoliczność naszego wspaniałego święta narodowego, dnia 1 marca, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tematy związane z obozem narodowym, katolicyzmem społecznym będą przedmiotem szkoleń nauczycielskich
– powiedział dyrektor IDMN.
Poinformował, że IDMN przygotowało także, na razie w formie pilotażowej propozycję dla studentów, przede wszystkim, Uniwersytetu Warszawskiego i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, źródłoznawcze rozpoznanie ważnych archiwalnych dokumentów.
Mamy w tej chwili ok. 20 spuścizn archiwalnych, pochodzących z rodzin działaczy obozu narodowego i katolicyzmu społecznego, są to spuścizny na ogół zupełnie nieznane, nie tylko państwu, ale nieznane także nam, historykom, którzy się specjalizują w obszarach naszej historii
– zwrócił uwagę prof. Żaryn.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Sposób działania Centrum Edukacyjnego IDMN
Przekazał, że w Centrum będą odbywać się także wystawy, prezentacje filmów, działania edukacyjne, będzie można korzystać z biblioteki.
Oczywiście nasz Instytut także jest zainteresowany tym, żeby się włączyć w dzieło pomocy na rzecz Ukraińców. Przygotowujemy program edukacyjno-szkoleniowy, z jednej strony nauka języka polskiego, ale także próba wprowadzenia elementów naszej historii, tak, żeby ludzie, którzy w większej ilości pewnie u nas zostaną, dobrze tę polską wrażliwość odczytywali, skoro będą u nas mieszkać, to dobrze, żeby wiedzieli, z kim mieszkają
– poinformował historyk.
Głównym celem powołania Centrum Edukacyjnego IDMN jest chęć zaprezentowania oferty edukacyjnej i kulturalnej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej warszawiakom i wszystkim odwiedzającym stolicę naszego kraju. Centrum będzie miejscem spotkań i promocji książek, wystaw czy premierowych projekcji filmów. Będzie to także miejsce przeznaczone do prowadzenia różnego rodzaju szkoleń, głównie skierowanych do nauczycieli i edukatorów. Na stałe do kalendarza wydarzeń Centrum wpiszą się warsztaty źródłoznawcze dla studentów kierunków humanistycznych.
dzieje.pl