78 lat temu urodził się Waldemar Łysiak – niezwykle ważny dla polskich patriotów pisarz

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Waldemar Łysiak.

Waldemar Łysiak. / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

78 lat temu, 8 marca 1944 roku, urodził się Waldemar Łysiak. Dziś zapomniany, a w okresie PRL i III RP niezwykle popularny i ważny dla polskiej prawicy pisarz. Warszawiak — którego dwie starsze siostry zginęły w Powstaniu Warszawskim, absolwent liceum Prusa i Architektury na Politechnice Warszawskiej (magisterium i doktorat), były wykładowca politechniki.

W okresie PRL po studiach zatrudniony w Pracowni Konserwacji Zabytków. Jak można się dowiedzieć z Wikipedii, pierwszą powieścią Łysiaka była ”Kolebka” wydana w 1974. W tym też roku ukazały się „Wyspy zaczarowane”.

Powieści

Kolejne publikacje Łysiaka „to książki o tematyce napoleońskiej. ”Szuańska ballada” z 1976 to historia konfliktu pomiędzy Napoleonem Bonaparte i Georges’em Cadoudalem, przywódcą rojalistycznych szuanów. Wydany w 1980 ”Szachista” opisuje fikcyjną próbę porwania Napoleona, którą zaplanowali torysi pod przywództwem Roberta Castlereagh. Uprowadzenia próbowano dokonać przy pomocy Mechanicznego Turka. Inne książki o podobnej tematyce z tego okresu to: ”Francuska ścieżka” (1976), ”Empirowy pasjans” (1977), ”Cesarski poker” (1978)”.

W 1981 Łysiak opublikował ”Flet z mandragory””, w 1984 wydał zbiór opowiadań „MW”, pod okiem PRL-owskiej cenzury przemycił opis zbrodni katyńskiej, opisując fikcyjny ”mord na szwoleżerach polskich w Bourreaugne””.

Waldemar „Łysiak jest autorem trylogii »łotrzykowsko-heroicznej«, w skład której wchodzą następujące książki: tom 1 – ”Dobry” (1990), tom 2 – ”Konkwista” (1988, opublikowana pod pseudonimem »Valdemar Baldhead«) i tom 3 – ”Najlepszy” (1992). W 2006 ukazał się ”Najgorszy”, zmieniając cykl w czteroksiąg. Choć każda z książek cyklu jest osobnym dziełem, to łączą się ze sobą tematyką, postaciami i stylistyką okładek. Ze względu na okładkę i nawiązanie tytułem mogłoby się wydawać, że cykl ma 5 części, ale wydany w 1990 ”Lepszy” jest pamiętnikiem zmagań autora z cenzurą”.

Jak można się dowiedzieć z Wikipedii „Waldemar Łysiak jest także autorem ośmiotomowego ilustrowanego przewodnika po malarstwie ”Malarstwo białego człowieka”, wydanego w latach 1997–2000 oraz monografii ‘Franka Lloyd Wrighta”.

Literatura faktu

Waldemar Łysiak „wydał też cztery publikacje o charakterze publicystycznym – ”Stulecie kłamców” (2000), ”Rzeczpospolitą kłamców – Salon” (2004), dwuczęściowy ”Alfabet szulerów – Salon 2” (2006) oraz ”Mitologię świata bez klamek” (2008). W pierwszej z nich przedstawia swoją wizję kłamstw występujących jego zdaniem powszechnie w polityce, dotyczących wojny, pokoju, demokracji, ekonomii, dekolonizacji, komunizmu, libertynizmu i relatywizmu. ”Rzeczpospolita kłamców – Salon” jest z kolei kontynuacją treści poruszanych we wcześniejszych książkach, ale tym razem Łysiak zajmuje się tym, co uważa za kłamliwe w polskim życiu publicznym. Obiektem krytyki stał się w niej m.in. Adam Michnik, Jacek Kuroń, a także środowisko byłego KOR-u nazwane przez niego „różowym salonem”, które jego zdaniem kontroluje polskie media i politykę. Celami krytyki pisarza stali się również polscy laureaci nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, którym zarzucał antypolską postawę”.

Pisarz w ”Alfabecie szulerów – Salon 2” opisał „zakłamane jego zdaniem dziedziny polskiego życia publicznego (m.in. gospodarka, historia, lustracja), a także analizuje problemy dzisiejszej Europy i świata − dotyczące m.in. integracji europejskiej oraz demokracji”.

Publicystyka

Prócz pisarstwa Waldemar Łysiak zajmował się też publicystyką. „We wrześniu 1969 roku na łamach »Myśli społecznej« ukazał się artykuł Łysiaka o Irlandii za czasów napoleońskich. Debiut beletrystyczny nastąpił pod koniec 1972, gdy w miesięczniku „Morze” wydrukowano dwie nowele marynistyczne: ”Spowiedź galernika” i ”Misja korsarza”. W latach 70. i 80. XX wieku był aktywnym felietonistą, w prasie ukazało się niemal 300 artykułów jego autorstwa. W latach 1976–1981 pisał dla warszawskiej „Stolicy” i „Perspektyw”. Artykuły opisywały między innymi życie codzienne w Polsce oraz jego podróże zagraniczne. Jako publicysta zajmował się głównie ochroną zabytków. Jego Raport o stanie zabytków został uznany przez Wolną Europę „artykułem miesiąca na kraj”. W swoich felietonach krytykował niedbałość lokalnych władz partyjnych wobec substancji zabytkowej. Zarzucał im uprawianie antyrządowego sabotażu. […]. Po 13 grudnia 1981 zaprzestał uprawiania publicystyki aż do 1989. Nadal jednak wydawano jego książki”.

Po transformacji ustrojowej „Łysiak publikował także artykuły publicystyczne na łamach takich pism jak: »Najwyższy CZAS!«, »Nasza Polska«, »Tygodnik Solidarność«, a także w prasie polonijnej. Artykuły te następnie ukazały się w zbiorze pt. ”Łysiak na łamach…” oraz w pięciu kolejnych książkach: ”Łysiak na łamach 2” i czterech oznaczonych odrębnymi tytułami i podtytułem Łysiak na łamach, oraz kolejny numer. Pisał również dla „Gazety Polskiej” i „Niezależnej Gazety Polskiej” jednak po konfliktach z obydwiema gazetami 18 lipca 2007 zerwał współpracę. Po czterech latach przerwy w pisaniu artykułów wrócił do publikowania w prasie. Jego pierwszy felieton po przerwie ukazał się w numerze 11/2011 „Uważam Rze” z 18 kwietnia 2011. Od stycznia 2013 roku jest publicystą tygodnika ”Do Rzeczy””.

Niestety nie ma wielu ekranizacji twórczości Łysiaka. „W 1984 roku, w cyklu Teatr Sensacji »Kobra«, Teatr Telewizji przygotował spektakl ”Selekcja” na podstawie opowiadania pod tym samym tytułem z tomu ”Perfidia (1980)”. Reżyserem spektaklu był Tadeusz Kijański. W roku 1993 trwały zaawansowane przygotowania do adaptacji filmowej powieści ”Szachista” (1980). Film miał powstać jako koprodukcja Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski, reżyserować miał Andrzej Kostenko. Do ekranizacji nie doszło. Scenariusz filmu pt. „Szach cesarzowi” znajduje się w zbiorach Filmoteki Narodowej. W lutym 2019 roku Telewizja Polska wyemitowała, adaptację ”Ceny” w reżyserii Jerzego Zelnika, przygotowaną przez Teatr Telewizji”.

Jak można się dowiedzieć z Wikipedii „Waldemar Łysiak określa siebie jako człowieka związanego z polityczną prawicą, konserwatystę oraz wierzącego katolika. W swoich publikacjach wyraża pogardę wobec środowisk feministycznych, w kwestiach obyczajowych postuluje surowe wychowywanie dzieci, natomiast w kwestiach geopolityki – anty ukraińską politykę rewizjonistyczną – Ukraińców Łysiak określa mianem „niereformowalnych wrogów” oraz „zezwierzęconej azjatyckiej dziczy”, a organizatorów Euromajdanu w latach 2013–2014 nazywał ”banderowskimi nazistami””.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY