Powstaje portal zbierający dane o historii Polski. Każdy może współtworzyć

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Westerplatte

Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte / Fot. Twitter/ Ministerstwo Obrony Narodowej

Z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia (RDI) powstał portal warstwypamieci.pl. Pierwszą tworzoną warstwą jest: „Niemieckie i sowieckie zbrodnie na obywatelach Polski w latach 1939-1989".

Zobacz także: Post dla Pokoju. Trwa wielkopostna akcja

W serwisie dodano aktualnie około 20 tysięcy punktów miejsc pamięci, które obrazują dramat społeczeństwa polskiego – ofiar zbrodniczej działalności Niemiec i ZSRS.

Każda informacja przekazana przez Państwa (poprzez mail, telefonicznie, czy też poprzez formularz zgłoszeniowy) jest weryfikowana przez dedykowany zespół, a następnie aktualizowana na mapie – poinformowała RDI.

Inicjatywa została dofinansowana grantem z Funduszu Patriotycznego, jest rozwijana dzięki wsparciu prywatnych darczyńców.

Opracowując serwis – mapę „Warstwy Pamięci” uznaliśmy, że pierwszą warstwą ukazaną na mapie będzie warstwa martyrologiczna. Wobec zalewu przekłamań i oszczerstw, które przypisują Narodowi Polskiemu współudział w zagładzie Żydów, obarczając tym samym Polaków za zbrodnie niemieckie, trzeba pokazać wymiar polskich strat. Ważne jest też, by zaznaczyć, że Polacy w czasie wojny byli również ofiarami sowieckiego reżimu, który przez następne ponad 50 lat odpowiedzialny jest za zbrodnie dokonane na Polakach, którzy przeciwstawiali się destrukcyjnej ideologii komunistycznego ustroju. Równocześnie też pamiętamy, żeby na warstwie martyrologicznej zaznaczyć miejsca związane z martyrologią polskich Żydów – pamiętać trzeba o wszystkich – podkreślono.

W planach są kolejne warstwy pamięci: „Polacy ratujący Żydów”, „Pola chwały oręża polskiego”, „Wielcy Polacy”, „Solidarność“, „Jan Paweł II i Kardynał Wyszyński”. Inicjatorzy podkreślają, że nie zamierzają się ograniczać tylko do kwestii martyrologicznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

warstwypamieci.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY