Turcja zablokuje Rosjan? Zełeński dziękuje Erdoganowi za owocne deklaracje

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W ostatnich godzinach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayippem Erdoganem. Według wstępnych informacji opublikowanych przez samego ukraińskiego przywódcę istnieje możliwość wpłynięcia na losy konfliktu, poprzez znaczące decyzje Ankary. W grę wchodzi pomoc humanitarna oraz przede wszystkim blokada Morza Czarnego dla rosyjskiej marynarki wojennej.
  • Wbrew deklaracjom medialnym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nie zdecydował się na zamknięcie cieśniny Bosfor
  • Warto zauważyć, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poifnormował wyłacznie o możliwości zablokowania Morza Czarnego dla rosyjskich okrętów wojennych
  • Najbardziej prawdopodobne wydaje się być wsparcie militarne i humanitarne
  • Zobacz także: Angela Merkel okradziona na zakupach w Berlinie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński po rozmowie ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem zamieścił wpis na Twitterze. Poinformował w nim o tym, że Turcja mogłaby przemyśleć sprawę z blokadą cieśniny Bosfor i Morza Czarnego dla rosyjskich okrętów wojennych.

Dziękuję mojemu przyjacielowi Panu Prezydentowi Turcji Erdoganowi i mieszkańcom Turcji za ich silne wsparcie. Zakaz przepływu rosyjskich okrętów wojennych na Morze Czarne oraz znaczące wsparcie militarne i humanitarne dla Ukrainy są dziś niezwykle ważne. Mieszkańcy Ukrainy nigdy tego nie zapomną!

– poinformował Zełeński.

Jednakże należy poczekać na ostateczną decyzję Ankary w tej sprawie, gdyż wbrew informacjom medialnym nie jest to potwierdzona decyzja tureckich władz. Ponadto należy zwrócić uwagę na apekt prawa międzynarodowego zakazującego blokady m.in. cieśniny Bosfor.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wsparcie militarne i humanitarne

Najbardziej prawdopodobną opcją wydaje się być pomoc militarna w postaci zaopatrzenia w amunicj, czy w broń tak jak postąpiła Polska i Czechy. Bez wątpienia najmniej kontrowersyjną propozycją, która padła w rozmowie Zełeńskiego i Erdogana jest zapewnienie pomocy humanitarnej, której wykonanie wydaje się być bardzo możliwe.

Warto zauważyć, że już wcześniej ukraińskie władze apelowały do Turcji o zamknięcie cieśniny Bosfor dla rosyjskich okrętów wojennych. Zasugerowano również, zamknięcie przestrzeni powietrznej zarówno nad Bosforem i cieśniną Dardanele.

twitter.com, medianarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY