Putin: Ukraina „kolonią rządzoną przez marionetkowy reżim”. Rosja uznaje niepodległość separatystycznych republik

PILNE
Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!

PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL / Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Uważam za konieczne uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na zakończenie swojej długiej, ponadgodzinnej przemowy, w której twierdził, że bezpieczeństwo Rosji jest poważnie zagrożone, a Ukraina to sztucznie stworzone, upadłe państwo.
  • Zdaniem Putina Ukraina to “starożytne ziemie rosyjskie”. Współczesną Ukrainę określił jako “państwo stworzone przez bolszewików po rewolucji 1917 roku”.
  • Ukraina jest zarządzana przez obce kraje – stwierdził prezydent Rosji.
  • Rosja nie tylko uznała niepodległość samozwańczych separatystycznych republik ze wschodu Ukrainy, ale też podpisała z nimi „przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją”.
  • Zobacz także: Liderzy z Doniecka i Ługańska w drodze na Kreml. Rosja przygotowuje się do wojny

Po swoim długim przemówieniu, Władimir Putin oraz przywódcy samozwańczych republik separatystycznych w Donbasie podpisali umowy o „przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją”.

Putin twierdzi, że NATO zagraża Rosji

To jedna z kluczowych przyczyn kryzysu bezpieczeństwa w Europie. Brakuje zaufania. Sytuacja się pogarsza. W Rumunii i w Polsce tworzą się miejsca, na których będzie infrastruktura wojskowa, ale też systemy ofensywne. W USA też pracują nad rakietą uniwersalną, która ma być częścią obrony przeciwrakietowej – powiedział Władimir Putin.

Nasz kraj jest określony jako główny wróg NATO. Ukraina może być miejscem uderzenia – mówił rosyjski prezydent.

Chcą nas przekonać, że NATO to traktat pokojowy. Ale jednak na początku lat 90-tych zapewniano nas, że po zjednoczeniu Niemiec granica wpływów NATO nie przesunie się ani o centymetr na wschód – powiedział.

Zdaniem Putina współczesna Ukraina została stworzona przez Rosję.

Dla nas Ukraina to nie jest po prostu sąsiad, to nieodłączna cześć naszej historii, kultury. To nasi bliscy, wśród których mamy nie tylko kolegów, przyjaciół, ale to osoby związane więzami rodzinnymi, więzami krwi – powiedział Putin w orędziu do narodu.

Ukraina to “starożytne ziemie rosyjskie”

Opisał wschodnią Ukrainę jako “starożytne ziemie rosyjskie”, a współczesną Ukrainę jako “państwo stworzone przez bolszewików po rewolucji 1917 roku”.

W swoim orędziu skarżył się także na powstanie tego, co nazwał “neonazistami na Ukrainie”. Jego zdaniem Ukraina “nigdy nie miała tradycji prawdziwego państwa”.

Władze Ukrainy zostały zanieczyszczone wirusem nacjonalizmu i korupcji – ocenił Putin.

Ukraina nie była w stanie osiągnąć statusu stabilnego państwa i dlatego musiała polegać na innych krajach, takich jak USA – powiedział.

Ukraina jest zarządzana przez obce kraje – stwierdził.

“Rosja ma prawo podejmować środki odwetowe”

Według prezydenta Rosji, Ukraina ma pracować nad własną bronią nuklearną. Zarzucił też, że NATO miałoby być gotowe zaatakować Rosję pociskami wystrzelonymi z terenów Ukrainy. Putin podkreślił, że “Rosja ma prawo podejmować środki odwetowe”.

“Putin to jednak zręczny blagier”

Jeszcze w trakcie przemówienia Putina, w mediach społecznościowych pojawiały się komentarze, odnoszące się do jego słów. Eksperci wytykali rosyjskiemu przywódcy m.in. przeinaczenia historyczne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, tysol.pl, interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY