Liderzy z Doniecka i Ługańska w drodze na Kreml. Rosja przygotowuje się do wojny

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Władimir Putin

Władimir Putin / Fot. PAP/EPA/THIBAULT CAMUS / POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Według informacji podanych przez Pawła Łysiańskiego, liderzy samozwańczych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej na Ukrainie udali się do Rosji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin organizuje w poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie rady bezpieczeństwa.
  • Według doniesień ukraińskich mediów, liderzy Ługańska oraz Doniecka mieli udać się do Moskwy.
  • Nie podano na razie celu podróży, jednakże spekuluje się o ucieczce przed wojną, a także o przybyciu na narady z rosyjskimi przywódcami.
  • W poniedziałek prezydent Władimir Putin zorganizował również posiedzenie rady bezpieczeństwa.
  • Z kolei jak informuje rzecznik Białego Domu Jen Psaki, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyjął zaproszenie do rozmów z rosyjskim prezydentem.
  • Zdaniem amerykańskich służb wywiadowczych, Kreml nadal szykuje się do wojny na pełną skalę.
  • Zobacz także: Rosja uzna separatystyczne republiki? “Decyzja jeszcze dziś”

Według informacji od źródeł, liderów tzw. ŁRL i DRL Leonida Pasiecznika i Denysa Puszylina wczoraj widziano na lotnisku w Rostowie nad Donem. Ze wstępnych informacji wynika, że wylecieli do Moskwy, nie wiem na razie, w jakim celu

– poinformował na Facebooku Paweł Łysiański.

Jak dotychczas nie wiadomo, w jakim celu udali liderzy oby samozwańczych republik udali się do Moskwy. W grę wchodzi zarówno ucieczka przed wojną oraz narada z rosyjskimi przywódcami.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin organizuje w poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie rady bezpieczeństwa. O spotkaniu poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie podał jednak, jakie kwestie będą omawiane. 

Ewakuacja w Donbasie

Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz odsunięcia jego infrastruktury od granic Rosji.

Liderzy wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie ogłosili mobilizację i ewakuację do Rosji ludności cywilnej z podległych im obszarów, powołując się na jakoby planowaną przez Ukrainę ofensywę w Donbasie. Armia ukraińska zaprzecza, by prowadziła i planowała działania ofensywne w Donbasie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rosja kontynuuje przygotowania do wojny

W niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zgodził się na propozycję spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Amerykanie podkreślili, że do tego czasu nie może dojść do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rzecznik prasowa Białego Domu Jen Psaki dodała, że Kreml nadal kontynuuje swoje przygotowania do napaści na pełną skalę.

Jak podały w niedzielę amerykańskie media, w tym m.in. telewizja CBS, służby wywiadowcze USA mają informację, że rozkaz do ataku na Ukrainę został już przekazany wojskowym w ostatnich dniach. Według CBS, według planów atak ma objąć cały kraj, wraz z atakami przeciwko największym miastom i ma być zakończony okupacją.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY