Motyka: Czy Papież Franciszek odwiedzi Argentynę? [KOMENTARZ DNIA]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Argentyny i Papież Franciszek.

Flaga Argentyny i Papież Franciszek. / Fot. Piotr Motyka

Polacy pamiętają, jaki entuzjazm towarzyszył wizytom Papieża Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II, gdy przybywał do Ojczyzny, a czynił to dziewięciokrotnie jako Papież. Na wizytę swojego Papieża Rodaka ciągle czeka Argentyna i Argentyńczycy. Czy się doczekają?

Węgry przypomniały Argentynę?

Będąc we wrześniu RP 2021 na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, w tym na Mszy Świętej Statio Orbis, w dniu 12 września, wieńczącej Kongres z udziałem Papieża Franciszka, zastanawiałem się patrząc na Ojca Świętego, czy to piękne, gorejące słońce i miła atmosfera nie przywodzi mu na myśl Buenos Aires i rodzinnego domu? Jak wiadomo, Papież Franciszek, wcześniej znany jako kardynał Jorge Bergoglio, arcybiskup stolicy Argentyny w latach 1998 – 2013, przez prawie 8 lat swojego pontyfikatu nie zdecydował się jeszcze na odwiedzenie Ojczyzny. W tym czasie, wielokrotnie bywał w Ameryce Łacińskiej, odwiedzając Brazylię, Ekwador, Boliwię, Paragwaj, Kolumbię, Chile, Peru, Panamę, Kubę czy Meksyk. Ojciec Święty odwiedził, więc wszystkie sąsiadujące z Argentyną kraje, oprócz Urugwaju.

Zobacz także: Rok od zamieszek na Kapitolu. Hernik: Amerykanie podzieleni [TYLKO U NAS]

Wizyta w Ojczyźnie? Raz tak, raz nie

Podobno Papież Franciszek zamierzał odwiedzić Ojczyznę w Roku Pańskim 2017, wraz z Chile i Peru, ale proces wyborczy w jego kraju uniemożliwił te plany.

W Roku Pańskim 2018 gdy Papież podróżował do Chile i Peru, przeleciał nad swoją ojczystą Argentyną. Zgodnie ze zwyczajem z pokładu samolotu przesłał na ręce argentyńskiego prezydenta Mauricio Macri’ego telegram z pozdrowieniami, w którym napisał, prosząc o modlitwę: “Wszystkim mieszkańcom mojej Ojczyzny ślę z całego serca najlepsze życzenia i zapewniam ich o mojej bliskości i błogosławieństwie”. Komentatorzy uznali, że pozdrowienia było utrzymane w neutralnym tonie, a brak odwiedzin ojczystego kraju odbierany jest z rosnącym brakiem cierpliwości i niezadowoleniem. Zakładano, że wielu Argentyńczyków uda się do sąsiedniego Chile, na spotkanie z Papieżem rodakiem, ale ich liczba okazała się niewielka.

W tym samym roku jeden z największych argentyńskich portali informacyjnych Infobae.com, powołując się na włoskiego przyjaciela Papieża Franciszka, stwierdził, że nigdy nie wróci on do swojego kraju, tak jak Jezus nigdy nie wrócił do Nazaretu. Przywołano przy tej wypowiedzi fragment z Ewangelii św. Łukasza, w którym Jezus stwierdza, że „żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie” (por. Łk 4,24).

W Roku Pańskim 2019, przewodniczący Argentyńskiej Konferencji Biskupiej bp Óscar Ojea mówił natomiast w rozmowie z argentyńską agencją prasową Télam, że Papież myśli o wizycie w kraju, w kontekście lat 2020 i 2021. Jak wiemy potem wybuchła pandemia koronawirusa i wiele nawet wstępnych planów, musiało zostać zweryfikowanych.

Na początku Roku Pańskiego 2021, Papież w rozmowie z „La Nación” i Nelsonem Castro, argentyńskim dziennikarzem i lekarzem, stwierdził z kolei, że umrze w Rzymie i nie wróci już do Argentyny. W wywiadzie Papież miał również stwierdzić, że choć bolą go problemy kraju, to nie tęskni za Ojczyzną.

Wracając z Iraku, w marcu Roku Pańskiego 2021, na pytanie o odwiedziny Argentyny, Papież odparł nieco ironicznie, że 76 lat mieszkał w Argentynie, pytając czy to nie wystarczy? Podkreślił jednak, że nie ma „ojczyznofobii” i chciałby odwiedzić Argentynę, Urugwaj i południową część Brazylii.

Owce potrzebują Pasterza

Jak widać wątki i narracja odnośnie wizyty papieskiej w Argentynie zmieniają się jak w kinie sensacyjnym. W kontekście tych wypowiedzi dają jednak do myślenia wyniki badań przeprowadzonych przez argentyńską Krajową Radę Badań Naukowych i Technicznych z końca Roku Pańskiego 2021. Według nich dziewięciu na dziesięciu Argentyńczyków twierdzi, że ich religijność nie wzrosła po wyborze pierwszego w historii Papieża z kontynentu południowoamerykańskiego. 40 procent Argentyńczyków, spośród których 32 procent identyfikuje się jako katolicy, jest „całkowicie obojętnych” wobec papieża. 27 procent osób uważa natomiast, że jest on zbyt zaangażowany w politykę, zamiast w sprawy duchowe. To wyraźny sygnał jak postrzegany jest we własnej Ojczyźnie, Papież Franciszek.

Według medialnych doniesień dotyczących braku odwiedzin Argentyny, podkreśla się, że Papież nie chciałby być wykorzystany przez żadną ze stron politycznego sporu, który trwa w jego kraju. Szczególnie, gdy nadchodzi czas kampanii wyborczych. Należy wspomnieć, że 30 grudnia Roku Pańskiego 2020 argentyński Senat zalegalizował zbrodnie aborcji, działo się to w czasie pontyfikatu Argentyńczyka, przy braku wyraźnego stanowiska Watykanu w tej kwestii, zarówno przed, jak i po głosowaniu. Jedno jest pewne 45 milionowa Argentyna, w której 70 procent populacji określa się mianem Katolików potrzebuje pasterza i duchowego przywódcy.

Z całego serca życzę Argentynie odwiedzin Papieża, ten kraj tego zwyczajnie potrzebuje. A czy tym Papieżem będzie Franciszek? To pytanie pozostaje otwarte, czas pokaże…

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY