77 rocznica śmierci Ossendowskiego — pisarza, podróżnika, antykomunisty i narodowca

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ossendowski Wikipedia

Ferdynand Ossendowski / Fot. Wikipedia

77 lat temu, 3 stycznia 1945 zmarł znienawidzony przez komunistów, wybitny polski pisarz, podróżnik, antykomunista i narodowiec Ferdynand Ossendowski.

Antoni Ferdynand Ossendowski urodził w 1876 w Rosji. Studiował w Rosji i na Sorbonie (chemie i fizykę). Brał udział w wyprawach badawczych w azjatyckiej części Rosji. Dzięki pracy jako pisarz okrętowy opłynął całą Azję. Po skończonych studiach pracował w rosyjskich instytutach naukowych i przemyśle. W azjatyckiej części Rosji zastała go rewolucja komunistyczna. Pomimo wieloletniej walki z caratem w czasie rewolucji wspierał białych. Do kraju z sowieckiej Rosji przedarł się przez Azję. W Polsce poświęcił się działalności pisarskiej i pracy naukowej w szkołach wyższych. W 1942 nawrócił się z kalwinizmu na katolicyzm. W 1943 wstąpił do Stronnictwa Narodowego. Pod okupacją pracował dla polskiego państwa podziemnego. Zmarł w 1945 z powodu choroby serca. Armia Czerwona ekshumowała jego zwłoki, aby upewnić się, czy aby na pewno wróg towarzysza Lenina jest na pewno martwy.

Zobacz także: Skandal w Gdańsku. Amerykański żołnierz ciężko pobił policjantkę. Był pod wpływem alkoholu

Ossendowski był autorem ponad 100 książek (142 przekłady na 19 języków) porównywanych z dziełami Conrada, Londona, Kiplinga i Hemingwaya. Życie Ossendowskiego stało się kanwą wielu jego książek.

Znienawidzony przez sowietów

Jego książka o wodzu sowieckiej rewolucji „Lenin” doprowadziła do wymazania go ze zbiorowej świadomości Polaków przez reżim komunistyczny (Ossendowskie jak większość niekomunistycznych pisarzy znikną z kart opracowań naukowych, jego książki wycofano z bibliotek i zniszczono).

W pracy „Lenin” Ossendowski dokładnie opisywał zbrodnie sowieckiej rewolucji i patologiczną tożsamość narodową Rosjan. Zbeletryzowany życiorys wodza rewolucji bolszewickiej posłużył Ossendowskiemu do ukazania wstrząsającej prawdy o Rosji i rewolucji komunistycznej. Ossendowski oskarżył w swojej książce elity carskiej Rosji o doprowadzenie do rewolucji komunistycznej.

Zdaniem Ossendowskiego elity carskiej Rosji utrzymywały masy ludowe w ciemnocie i zacofaniu, traktowały miliony rosyjskich włościan jak bydło (pogarda wobec mas ludowych i dziś nie jest obca środowiskom konserwatywnym w Polsce). Lud rosyjski ciemny i prymitywny stał się idealnym narzędziem w ręku komunistów. Bolszewicy wyzwolili najbardziej prymitywne i złe instynkty prostych Rosjan, by zniszczyć przed rewolucyjny ład i przejąć władzę.

„Lenin” Ossendowskiego (mniej naturalistycznie niż książki Sergiusza Piaseckiego) pokazuje zniszczenie, jakie przyniósł Rosji komunizm. Ossendowski w swojej książce opisuje powszechną nędzę, głód prowadzący do kanibalizmu (wstrząsająco beznamiętna jest między innymi opowieść rosyjskiego dziecka o tatusiu, który zarąbał młodszego brata siekierą, dzięki czemu rodzina miała co jeść). Powszechną prostytucji tysięcy bezdomnych dzieci, eksterminacje bezdomnych przez władze komunistyczne. Sadystyczne tortury bolszewickiej bezpieki, powszechne gwałty (historia uniewinnienia przez sąd bolszewicki sprawców gwałtu i mordu na dziewczynce, która nie chciała spełnić obowiązku proletariackiego i odbyć zbiorowego stosunku z młodymi komunistami), akceptacje pedofilii przez władze sowieckie, upadek moralności, zniszczenie przemysłu.

Antysowiecki i antyrosyjski

Rozwinięciem motywów (obecnych w twórczości Ossendowskiego) odpowiedzialności carskiej Rosji za rewolucję bolszewicką i zbrodniczych realiów rządów komunistów jest kolejna książka pt. „Cień ponurego wschodu”. Książka ta przynosi współczesnym czytelnikom wiedzę o przedrewolucyjnej Rosji, gdzie kwitły wszelkie najbardziej patologiczne sekty, urodzajną glebą dla ich pasożytnictwa była powszechna ciemnota i prymitywizm Rosjan. Patologiczna zabobonność Rosjan i ich uległość wobec destruktywnych liderów sekt najlepiej ukazywała kariera Rasputina i jego wpływ na rodzinę carską (i losy całej Rosji).

Najbardziej znaną książką Ossendowskiego jest jednak kronika ucieczki autora z bolszewickiej Rosji „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów”. W trakcie swej podróży Ossendowski spotkał przywódcę białych antykomunistycznych Rosjan barona Ungera i zbrodnicze bandy komunistów, dotarł do Tybetu, gdzie był świadkiem magicznych mocy Dalajlamy. Dzięki książce Ossendowskiego czytelnik ma możliwość poznania realiów Azji na początku XX wieku.

Wiele książek Ossendowskiego opublikowało wydawnictwo LTW. Wydawnictwo to zasłużyło się również wydaniem całości dzieł Sergiusza Piaseckiego, Leopolda Tyrmanda, i wielu innych polskich pisarzy z czasów II RP i powojennej emigracji. Ta niezwykle cenna działalność edytorska nie tylko pozwala czytelnikom na obcowanie ze wspaniałą literaturą, ale i przywraca nam Polakom naszą tożsamość, naszą kulturę, z której przez lata okupacji komunistycznej byliśmy ograbiani.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY