Dni wolne od pracy: Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2022 roku?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
W roku 2022 czeka nas sporo długich weekendów

W roku 2022 czeka nas sporo długich weekendów / Fot:Marco Verch/Flickr.com

Wraz z początkiem 2022 roku, Polacy zaczynają zastanawiać się, jak zaplanować urlop w nowym roku kalendarzowym. Niezależnie od tego, ile go mamy, dobrze jest wziąć wolne dni tak, aby móc cieszyć się w pełni długimi weekendami.

Dni ustawowo wolne od pracy 2022. Ile ich jest?

Jeśli masz umowę o pracę i zastanawiasz się, na ile dni ustawowo wolnych od pracy można liczyć w 2022 roku, odpowiedź brzmi: 13. To całkiem sporo. Nie należy się jednak tym za bardzo ekscytować, ponieważ część dni wolnych od pracy 2022 wypada w weekend. 

Wiadomo, że za święta, które wypadną w sobotę, pracodawca odda nam dzień wolny w innym terminie. Nie dotyczy to jednak niedziel, ponieważ, w odróżnieniu od sobotnich dni wolnych od pracy, nie zmniejszają one wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Taki stan rzeczy wynika z artykułu 130 § 2 kodeksu pracy.

Ponieważ mamy do dyspozycji urlop, który musimy rozplanować na początku 2022 roku, najlepiej zrobić to mądrze. Najkorzystniej wykorzystać wolne dni pomiędzy świętami w tygodniu i weekendami, aby móc cieszyć się dłuższym czasem wolnym od pracy.

Kiedy najlepiej wziąć urlop?

Sobota 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, za który przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy do odebrania, a czwartek 6 stycznia jest świętem Trzech Króli. Oznacza to, że jeśli odbierze się wolne w piątek 7 stycznia, będzie można cieszyć się długim weekendem. 

W lutym ani w marcu nie ma dni ustawowo wolnych od pracy. W kwietniu czeka nas trzydniowy długi weekend z uwagi na święta Wielkiej Nocy. Wielkanoc wypada 17 i 18 kwietnia (w niedzielę i poniedziałek).

Jeśli chodzi zaś o majówkę, najlepiej jest wziąć wolne w poniedziałek 2 maja, aby móc cieszyć się długim czterodniowym weekendem, ponieważ Święto Pracy wypada w niedzielę, a Święto Konstytucji we wtorek 3 maja.

W czerwcu również może czekać nas czterodniowy wolny długi weekend, jeśli weźmie się wolny piątek 17 czerwca, ponieważ Boże Ciało wypada w czwartek 16 czerwca.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W lipcu ani we wrześniu nie ma dni ustawowo wolnych od pracy, ale za to w sierpniu można liczyć na trzydniowy długi weekend, ponieważ dzień wolny od pracy, czyli święto Wojska Polskiego wypada w tym miesiącu 15 sierpnia w poniedziałek. 

W październiku nie ma dni ustawowo wolnych od pracy, ale w listopadzie będzie to wtorek 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych. Warto zatem poprosić pracodawcę o urlop w poniedziałek 31 października, aby móc liczyć na kolejny długi weekend.

Następny dzień wolny od pracy to piątek 11 listopada. Za sprawą Narodowego Święta Niepodległości możemy liczyć na trzy dni wolnego. Jeśli zaś chodzi o grudzień, drugi dzień świąt będzie w 2022 roku poniedziałkiem, co daje nam ostatni trzydniowy długi weekend.

Interia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY