Antykatolickie kłamstwa o pogańskich korzeniach Bożego Narodzenia

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Matka Boska Boże Narodzenie obraz Muzeum Narodowe zdjęcie Jan Bodakowski

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Jan Bodakowski

W ramach walki z Kościołem katolickim środowiska wrogie katolicyzmowi kolportują wiele nieprawdziwych i szkodliwych mitów podważających nauczanie i historię Kościoła. Te antykatolickie mity często wzajemnie wykluczające się — z jednej strony katolicyzm miał zniszczyć świat pogański, a z drugiej wchłonąć pogańskie tradycje. Prawda (odmienna od antykatolickich mitów) jest zdecydowanie ciekawsza. W poznaniu faktów o historii i nauczaniu Kościoła katolickiego pomóc może (wydania staraniem inicjatywy ewangelizacyjnej Wejdźmy na Szczyt) praca „Kościół na celowniku” autorstwa Marka Piotrowskiego.

Data Bożego Narodzenia

Przedstawiciele środowisk wrogich katolicyzmowi twierdzą, że w 274 roku naszej ery cesarz rzymski Lucjusz Domicjusz Aurelian ustanowił 25 grudnia uroczystość ku czci Niezwyciężonego Słońca, a cesarz Gaius Aurelius Valerius Diocletianus przekształcił tę uroczystość w święto ku czci Mitry. Zaś na soborze w Nicei cesarz Konstantyn I Wielki usankcjonował święcenie Saturnaliów (polegających na orgii pijaństwa i rozpusty) w dniach od 17 z kulminacją 24 grudnia.

Zobacz także: Zmiany w komunikacji miejskiej w Warszawie. Jaki rozkład na święta?

W rzeczywistości Kościół katolicki przyjmuje, że symboliczną i prawdopodobną datą narodzin Jezusa jest 25 grudnia – nie jest to jednak element obowiązującego nauczania katolickiego. Z dniem narodzin Jezusa ma być związany dzień jego śmierci. Tradycja przyjmuje, że Jezus umarł w dniu, w którym ponad 33 lata wcześniej miało miejsce jego poczęcie, czyli 25 marca. „Znana jest dokładna data śmierci Jezusa według kalendarza księżycowego – [Jezus] umarł dnia 14 miesiąca Nisan”. Kościół wschodni inaczej niż zachodni przenosi datę z kalendarza księżycowego na słoneczny i dlatego świętuje Boże Narodzenie 6 stycznia. Jednak oba Kościoły uznają, że dzień śmierci Jezusa wypadł w dniu poczęcia Jezusa, więc 9 miesięcy później było Boże Narodzenie, i na tej podstawie wyliczona jest data 25 grudnia.

24 grudnia

Już w II wieku naszej ery papież Telesfor (panujący w latach 125-138) wprowadził pasterkę 24 grudnia — Mszę na pamiątkę Bożego Narodzenia. Data 25 grudnia jako dzień Bożego Narodzenia była obchodzona już w II wieku naszej ery przez prześladowanych chrześcijan (na co Marek Piotrowski przytacza wiele przykładów z literatury wczesnochrześcijańskiej). Świętowanie Bożego Narodzenia 25 grudnia potwierdza też szerzący nienawiść do chrześcijan Talmud Babiloński.

Data 25 grudnia wynika z wyliczeń opartych na Nowym Testamencie. Błędne jest więc twierdzenie, że data ta to schrystianizowane święto pogańskie. Nieuprawnione jest też twierdzenie, że Kościół katolicki mógłby ukrywać rzekomy fakt chrystianizacji daty 25 grudnia – gdyby tak było, to by Kościół tego nie ukrywał, tak jak nie ukrywa, że data święta Wszystkich Świętych została schrystianizowana. W czasach pierwszych chrześcijan data „Wszystkich Świętych była w wieku IV – IX obchodzona na progu lata. W 835 roku papież Jan XI przeniósł tę uroczystość na dzień pierwszego listopada, aby przejąć przypadające w tym dniu pogańskie święto i ewangelizować związane z nimi zwyczaje”.

Kłamstwa o czerpaniu z rzymskiego pogaństwa

Katolicy nie mogli przejąć rzymskiego święta Niezwyciężonego Słońca, bo święto to zostało „ustanowione przez cesarza Aureliusza pod koniec III Wieku (w 274 roku)”, kiedy katolicy obchodzili Boże Narodzenie 25 grudnia już wcześniej, bo w II i III wieku naszej ery. Dodatkowo „rzymska uroczystość Niezwyciężonego Słońca nie była ani największym, ani nawet specjalnie ważnym wśród pogańskich świąt”.

Również teorie wiążące Boże Narodzenie z Mitrą są nieprawdziwe. „Nie ma dowodów, że istniało święto narodzenia Mitry”, które „przypadało 25 grudnia”. Wątpliwe jest powiązanie Mitry z kultem słońca, które „rzeczywiście miało swoje święto 25 grudnia”. Nie ma żadnych dowodów „jakoby data Bożego Narodzenia była przejęta z kultu Mitry”. Kult Mitry nie był popularny – występował tylko wśród mężczyzn służących w armii i nie można go równać z o wiele bardziej popularnym kultem słońca.

Kłamstwa o inspiracji jaką miał być pogański kult Mitry

Nie ma też analogii między Mitrą a Jezusem. Mitra narodził się ze skały, a Jezus z kobiety w grocie. Bzdurą są twierdzenia, że do Mitry tak jak do Jezusa przybyli pasterze. Teza o naśladowaniu przez chrześcijan kultu Mitry jest bezsensowna – „Mitra był [tylko] jednym z bóstw w panteonie”, kult Mitry pojawił się w Cesarstwie Rzymskim później niż chrześcijaństwo. Boże Narodzenie najpierw świętowane było przez lokalną wspólnotę chrześcijan w Betlejem, a dopiero później przez wspólnotę chrześcijan w Rzymie gdzie był kult Mitry. W rzeczywistości to kult Mitry naśladował rytuały chrześcijan, a nie odwrotnie (zresztą nie tylko chrześcijan, bo przejmował rytuały i wierzenia też i z innych religii, na które się natknął – wierzenia różnych odłamów kultu Mitry były odmienne i zdeterminowany lokalnymi religiami).

Kolejne antykatolickie kłamstwa

Kłamstwem kolportowanym przez środowiska antykatolickie jest też teoria, że Boże Narodzenie kopiuje hinduizm, bo hinduistyczne bóstwo „Kiszna po swoich narodzinach został obdarzony złotem, kadzidłem i mirrą”. W rzeczywistości „nie ma podobnego motywu w pismach hinduistycznych”.

Kłamstwa środowisk antykatolickich wiążące saturnalia z Bożym Narodzeniem są bez sensu, bo saturnalia odbywały się między 17 a 23 grudnia, a nie 24 i tym bardziej 25 grudnia – a sobory saturnaliami się nie zajmowały.

Co zaś do decyzji Konstantyna Wielkiego – był on Pontifex Maximus, czyli administracyjnym przełożonym dla wszystkich religii, który ustanawiał daty wszystkich świąt każdej z religii. Po zalegalizowaniu chrześcijaństwa, kiedy to chrześcijaństwo stało się jedną z wielu legalnych religii, które można było legalnie wyznawać, po prostu święta chrześcijańskie dopisał do wykazu świąt wszystkich innych religii – w wykazie święta chrześcijańskie były wymienione równolegle z innowierczymi świętami.

Warto pamiętać, że jeżeli występują podobieństwa symboli między chrześcijaństwem a innymi religiami, to nie oznacza to wcale, że chrześcijaństwo czerpało z religii pogańskich – takie podobieństwa mogły być przypadkowe lub wynikać z tego, że chrześcijaństwo i inne religie funkcjonowały w tym samym kontekście kulturowym świata antycznego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY