103 lata temu rozpoczęły się wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rektor KUL w latach 2012-2020, ks. prof. Antoni Dębiński.

Rektor KUL w latach 2012-2020, ks. prof. Antoni Dębiński. / Fot. PAP/W. Pacewicz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

103 lata temu, 8 grudnia 1918, rozpoczęły się wykłady dla 350 studentów (część była nieobecna, bo walczyła na froncie) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który został powołany do życia przez Zarząd Biskupów Królestwa Polskiego 27 lipca 1918. Przez pierwsze dziesięć lat działał pod nazwą Uniwersytet Lubelski.

Twórcą i pomysłodawcą powstania uczelni był ostatni rektor Akademii Duchownej w Petersburgu ksiądz Idzi Radziszewski. KUL miał prowadzić badania naukowe we wszystkich dziedzinach życia, formować przedstawicieli katolickiej inteligencji, rozwijać kulturę katolicką w społeczeństwie polskim (wydawać popularnonaukowe książki, prasę katolicką, prowadzić dokształcające kursy, odczyty, wspierać organizacje katolickie w ich działalności).

Zobacz także: Zwrot w sprawie śmierci młodej matki z Pszczyny. “Dziecko było zdrowe”

KUL powstał dzięki wsparciu finansowemu dwóch polskich przedsiębiorców

Powstanie KUL umożliwiło wsparcie finansowe inżyniera Franciszka Skąpskiego, który dzięki Towarzystwu Akcyjnym „Stroitiel” zyskał majątek, i Karola Jaroszyńskiego, ziemianina z Kresów, który zwielokrotnił swój majątek dzięki grze w ruletkę w kasynach Monte Carlo.

Fundamentem KUL stały się archiwa i księgozbiory Akademii Duchownej w Petersburg, wywiezione z Rosji do Polski w 1918 przez księdza Idziego Radziszewski. KUL swój własny budynek zyskał dopiero w 1921 roku (był to zaadaptowany budynek byłego wojskowego szpitala zakaźnego). Wcześniej wykłady odbywały w Diecezjalnym Seminarium Lubelskim.

Podczas II wojny światowej okupant niemiecki zamknął KUL tak jak wszelkie polskie szkoły. Niemcy wymordowali wielu wykładowców i studentów uczelni. Po zajęciu Lublina przez sowietów Lublina w 1944 KUL wznowił działalność 21 sierpnia 1944 (trwało wówczas Powstanie Warszawie). Na uczelni wykładali profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytetu Jana Kazimierz. Komuniści ukradli KUL będący podstawą finansowania uczelni majątek rolny Fundacji hr. Potulickich w Potulicach koło Nakła mający 7.000 hektarów. Przez cały okres PRL uczelnia była nękana i inwigilowana przez komunistów i ich bezpiekę.

Dziś 10.000 studentów

W 1918 roku na KUL był cztery wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, Nauk Humanistycznych. Dziś jest sześć wydziałów: Teologiczny (kierunki: Nauka o rodzinie, Teologia), Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji (Administracja, Europeistyka, Prawo, Prawo w biznesie, Prawo kanoniczne), Filozofii (Filozofia, Kognitywistyka, Kulturoznawstwo i Turystyka Kulturowa, Międzyobszarowe indywidualne studia humanistyczno-społeczne, Retoryka stosowana), Nauk Humanistycznych (Edytorstwo, Filologia: angielska, chińska, germańska, Filologia hiszpańska, klasyczna, niderlandzka, romańska, słowiańska, włoska, Filologia polska, Krajoznawstwo i Turystyka kulturowa, Historia sztuki, Historia, Humanistyka cyfrowa, Lingwistyka stosowana, Muzykologia), Nauk Społecznych (Bezpieczeństwo narodowe, Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna, Doradztwo kariery i doradztwo personalne, Ekonomia, Kryminologia, Pedagogika, Pedagogika specjalna, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Politologia, Psychologia, Praca socjalna, Socjologia, Stosunki międzynarodowe, Zarządzanie), Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu (Architektura krajobrazu, Gospodarka przestrzenna, Informatyka, Matematyka, Biotechnologia, Pielęgniarstwo, Położnictwo). Współcześnie działa też filia KUL w Stalowej Woli (Administracja, Bezpieczeństwo narodowe, Dietetyka, Inżynieria środowiska, Inżynieria materiałowa, Nauki o rodzinie). Na KUL studiuje 10.000 studentów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY