68 rocznica ucieczki pułkownika Józefa Światło na zachód, żydokomunistycznego oprawcy, który ujawnił na zachodzie sekrety partii i bezpieki

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Józef Światło

Józef Światło / Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

68 lat temu, 5 grudnia 1953 roku, wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (zajmującego się eksterminacją polskich patriotów w okupowanej przez podległych Moskwie komunistów Polsce), Żyd, pułkownik Józef Światło (Izaak Fleischfarb) zbiegł na zachód i ujawnił na zachodzie sekrety partii i bezpieki.

Wicedyrektor departamentu X MBP Żyd Józef Światło wraz z dyrektorem tego departamentu Żydem Anatolem Fejginem byli w Berlinie w delegacji służbowej na spotkaniu z niemiecką komunistyczną bezpieką. Po spotkaniu z szefem wschodnioniemieckiej komunistycznej bezpieki Erikiem Mielke, obiedzie, zakupach, udali się na spacer po mieście. Przejechali się metrem i znaleźli się w Berlinie zachodnim. Były to czasy, kiedy nie było ograniczeń w przemieszczaniu się po Berlinie pomiędzy strefami kontrolowanymi przez sowietów i zachód. Po zachodniej stronie Światło zniknął. Nie odnalazły go ani wschodnioniemieckie, ani sowieckie służby specjalne. Okazało się, że Światło zwrócił się do policjantów z zachodniego Berlina, by ci odwieźli go do Amerykanów. Sowieci ustalili, że była to ucieczka, a nie porwanie.

Zobacz także: Straż Narodowa uczciła 97. urodziny zasłużonego uczestnika Powstania Warszawskiego [+FOTO]

Światło miał dostęp do wszelkich tajemnic bezpieki

Według autora księżyki „Komuniści przeciwko komunistom” historyka z IPN Roberta Spałka Józef Światło jako wicedyrektor Departamentu X „znał wszystkie najważniejsze dokumenty śledcze, agenturalne i archiwalne Departamentu X. Zbierał informacje o ludziach, wydarzeniach, zagadnieniach, które pozwalały wykryć i zwalczyć przeciwnika politycznego. Zamawiał w odpowiednich komórkach MBP instalowanie podsłuchów telefonicznych i mieszkaniowych, organizował śledzenie wytypowanych osób (sam dokonywał również tego wyboru), przeprowadzał aresztowania (wcześniej opracowując ich plany i warianty). Czasem sam asystował przy przesłuchaniach, studiował protokoły dochodzeń, zapisy i opracowania podsłuchów, przeglądał przechwyconą przez bezpiekę korespondencję i jej opracowania […] Był więc chyba funkcjonariuszem najlepiej zorientowanym w całokształcie poszukiwań wroga wewnętrznego”.

Ucieczka Światły była niezwykle niewygodna dla Moskwy. Światło był uczestnikiem formowania na ziemiach polskich komunistycznej, podległej Moskwie, dyktatury. Już w czasie II wojny światowej, będąc oficerem politycznym (podporządkowanej sowietom) armii Berlinga, aresztował i przesłuchiwał ujawniających się wobec sowietów żołnierzy Armii Krajowej (wielu z nich zostało przez sowietów zamordowanych). Po wojnie w szeregach Milicji Obywatelskiej razem z NKWD wyłapywał polskich patriotów, których po złapaniu torturował. W UB zwalczał polskich patriotów w Warszawie, Olsztynie i Krakowie – robił to tak skutecznie, że szybko awansował. Prócz walki z polskimi patriotami zajmował się też fałszowanie referendum i wyborów.

W USA ujawnił sekrety partii i bezpieki

Amerykanie przetransportowali Światło do USA. W Ameryce był przesłuchiwany przez CIA. Szokiem dla komunistów była konferencja prasowa światły zorganizowana przez rządową Foreign Operations Administration 28 września 1954 z Józefem Światło w roli głównej. Katastrofą dla komunistów w Warszawie okazały się występy Światło w radiu — od 20 października 1954 na antenie Radia Wolna Europa w cyklicznej audycji „Za kulisami bezpieki i partii”. RWE wyemitowała 139 audycji (dziewięciu minutowych) z udziałem światło.

Mówi się, że rewelacje ujawnione przez Światłe na temat PZPR i bezpieki zmusiły z czasem komunistów do liberalizacji systemu. Podzielono Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komitet do spraw Bezpieczeństwa Publicznego przy Radzie Ministrów. Zwolniono 10% ubeków i ograniczono bestialstwo w bezpiece. W rzeczywistości w wyniku śmierci Stalina w 1953 liberalizacja następowała w wielu krajach bloku sowieckiego.

Losy Światły w USA pozostają tajemnicą. Amerykanie poinformowali w 2010 IPN, że Światło zmarł w 1994 roku. Tajemnicą pozostaje też biografia Światły sprzed ucieczki, w której wiele ”faktów” się nie zgadza. Dziwne jest też to, że w PRL nie było żadnego procesu Światły, został tylko po latach zdegradowany. Żona i dwoje dzieci Światły, które pozostawił w PRL, po marcu 1968 wyemigrowały do Izraela.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY