154 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego – niezwykle barwnej postaci

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piłsudski foto Wikipedia

Józef Piłsudski / Fot. Wikimedia Commons

154 lata temu 5 grudnia urodził się Józef Piłsudski, od 1893 działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, który swoje zasługi z okresu walk o niepodległość przekreślił zamachem majowym 1926 roku, którego konsekwencją była stopniowa likwidacja demokracji, parlamentaryzmu, wolności i praw obywatelskich, oraz odebranie władzy katolikom (mającym mandat demokratyczny) i przekazanie jej w ręce antykatolickiej masonerii.

Józef Piłsudski to niezwykle barwną postacią w historii Polski. Choć dziś kojarzy się pomnikami i nudnymi oficjalnymi uroczystościami, to w rzeczywistości Piłsudski był polskim Che Guevarą, którego życie prócz działalności rewolucyjnej (normalna działalność polityczna była mu obca), terroryzmu, dyktatorskiej władzy, wypełniały też równie barwne i skandaliczne romanse, oraz okultystyczne fascynacje rodem z Archiwum X.

Zobacz także: Straż Narodowa uczciła 97. urodziny zasłużonego uczestnika Powstania Warszawskiego [+FOTO]

Między innymi tej niezwykle ciekawej, acz nieznanej części biografii Piłsudskiego poświęcona jest książka Sławomira Kopra „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej” wydana przez wydawnictwo Bellona.

Józefa Piłsudskiego fascynował okultyzm

Józefa Piłsudskiego fascynował okultyzm. Piłsudski brał udział w seansach spirytystycznych. Wieniawa Długoszowski zrelacjonował jeden z takich seansów (mający miejsce podczas I wojny światowej), podczas których duchy odpowiadały na pytania zadawane przez Piłsudskiego na głos i w myślach, wyjawiając mu wydarzenia przyszłe.

Swoje zainteresowania spirytystyczne Piłsudski kontynuował i w niepodległej Polsce. Prócz tego przywódca sanacji twierdził, że jest telepatą i dzięki telepatii dowiaduje się o pewnych wydarzeniach (podczas internowania w Magdeburgu otrzymał wiadomość o narodzinach swojej córki). Piłsudski swoje zdolności okultystyczne rozwijał przy wsparciu jednego z najbardziej znanych okultystów polskich Stefana Ossowieckiego. Prócz telepatii i spirytyzmu Piłsudski praktykował też inne dziedziny parapsychologii (między innymi kryptoskopie – czytanie pism w zaklejonych kopertach). Praktykowanie jakichkolwiek form okultyzmu sprzeczne jest z nauczaniem Kościoła katolickiego.

Apostata Piłsudski

Zainteresowaniom okultystycznym u Piłsudskiego towarzyszył brak przywiązania do religii katolickiej. „Józef Piłsudski, chcąc ożenić się z Marią Juszkiewiczową, przeszedł na luteranizm”, czyli dokonał apostazji (był ochrzczony w Kościele katolickim). Według Wieniawy Piłsudski miał się w czasie I wojny światowej nawrócić na katolicyzm. Świadectwo to jednak pochodzi z ust osoby, która sama porzuciła katolicyzm i żonę, by móc ożenić się z kochanką [inne świadek – ksiądz który został mariawitą – twierdził, że Piłsudski nawrócił się na łożu śmieci].

W 1887 roku Józef Piłsudski wraz z bratem Lenina (i innymi osobami) brał udział w nieudanym zamachu na cara. Skazany (odmiennie niż inni oskarżeni) na w miarę łagodny wyrok – 5 lat osiedlenia na Syberii – trafił do Kiereńska.

Wszystkie kobiety Piłsudskiego

Na zesłaniu poznał 6 lat od niego starszą Leonardę Lewandowską, która została jego konkubiną (prócz bycia kochanką, opierała i karmiła Piłsudskiego). Po roku związku Leonarda zakończyła karę i wyjechała z Kiereńska. Samotny Piłsudski korespondował z Leonardą, zwierzając się jej ze swoich planów uwiedzenia zesłanych „facetek”. W listach do swej dotychczasowej konkubiny opisywał swoje nowe romanse. Szczerość Piłsudskiego doprowadziła do samobójstwa jego byłej konkubiny.

Piłsudski na zesłaniu utrzymywał się z zasiłku wypłacanego przez władze rosyjskie, czas mijał mu bezczynnie (lektura książek go nie pociągała). Momentem zwrotnym w jego życiu było spotkanie z syberyjską cyganką. Cyganka wywróżyła mu, że będzie carem.

Po powrocie z zesłania Piłsudski poznał o 2 lata starszą działaczkę PPS Marie Juszkiewiczową. Maria, pomimo że była kobietą zamężną, wykazywała zainteresowanie nowymi związkami. Jej adoratorem był Roman Dmowski. Pojawienie się Piłsudskiego rozbiło znajomość Dmowskiego i Marii. Piłsudski i Dmowski konkurowali o Marie przez 3 lata, Juszkiewiczowa spotykała się przez ten czas z oboma panami. Towarzystwo było rozrywkowe i nie pruderyjne. Sprawa Marii poróżniła Dmowskiego i Piłsudskiego na zawsze. Po kilku latach konkubinatu Józef i Maria zawarli małżeństwo w 1899 roku. By było to możliwe, Piłsudski wyrzekł się wiary katolickiej i został luteraninem.

Ucieczka Piłsudskiego ze szpitala psychiatrycznego

Piłsudski prowadził ożywioną nielegalną działalność socjalistyczną jako towarzysz Wiktor. Aresztowany przez carat znalazł się w szpitalu psychiatrycznym. Po ucieczce ze szpitala Piłsudski wraz z żoną przeniósł się Galicji. Po przeprowadzce do zaboru austriackiego jego małżeństwo się rozpadło. Doprowadziło to kryzysu psychicznego towarzysza Wiktora.

W 1906 lekiem dla zszarganych nerwów dla Piłsudskiego została młodsza o lat 16 działaczka socjalistyczna Aleksandra Szczerbińska. Znajomość z towarzyszką Aleksandrą przywróciła Piłsudskiego do życia. Nie można się temu dziwić. Aleksandra była jedna z najbardziej przedsiębiorczych i odważnych działaczek socjalistycznych (przemycała pod ubraniem ogromne ilości broni i amunicji, brała udział w akcjach terrorystycznych i miała ogromne sukcesy w werbunku do swojej kobiecej organizacji). Aleksandrę i Józefa połączyły wspólne poglądy, przyjaźń, a wreszcie i miłość. Płomienny romans i wspólne życie z kochanką, nie przeszkadzały Piłsudskiemu w równoczesnym wspólnym życiu z żoną. Kiedy Piłsudski podczas I wojny światowej był internowany w Magdeburgu, Aleksandra pracowała fizycznie jako robotnica, by móc utrzymać siebie i swoją nowo narodzoną córkę. W niepodległej Polsce, kiedy umarła żona Maria, Piłsudski nie raczył ani odwiedzić ją w szpitalu, ani być na jej pogrzebie. Po dwóch miesiącach od pogrzebu poślubił Aleksandrę.

W 1924 roku Piłsudski poznał swoją kolejną kochankę Eugenię Lewicką — atrakcyjną lekarkę medycyny sportu, kobietę młodszą od niego o lat 14. To właśnie dla niej w 1927 roku powołał przyszłą warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. W 1930 wybrał się z nią na Maderę i tam w tajemniczych okolicznościach zakończył się ich romans po sześciu latach. „27 czerwca 1931 (cztery miesiące po powrocie Piłsudskiego z Madery) Eugenia Lewicka” została otruta i zmarła po 2 dniach. Zastraszona przez sanacje prasa nie pisała o sprawie, choć Warszawa huczała od plotek. Świadkowie, którzy spotkali Lewicką na kilkadziesiąt godzin przed śmiercią, twierdzili, że nie była ona w nastroju samobójczym.

W ostatnich latach życia Piłsudski cierpiał na nowotwór, sklerozę, prowadził niezdrowy tryb życia, Był osamotniony, cierpiał na bezsenność, nocami prowadził kłótnie sam ze sobą. Prawdopodobnie jego ostatnią kochanką była młodsza od niego o 34 lata Jadwiga Burchardt.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY