Nowa inicjatywa KUL. Zajmie się historiami Polaków Ratujących Żydów i Żydów Ratujących Polaków

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Katolicki Uniwersytet Lubelski

KUL-Katolicki Uniwersytet Lubelski / Fot. Youtube

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski poinformował, że w najbliższym czasie zostanie utworzone Centrum Badań nad Polakami Ratującymi Żydów i Żydami Ratującymi Polaków w czasach drugiej wojny światowej i komunizmu.

Trwają konsultacje nad tym jak ma działać owo centrum.

Powstały już publikacje dotyczące wzajemnej pomocy Polaków i Żydów w czasach totalitaryzmów, ale istnieje potrzeba ujęcia tej kwestii całościowo.

Wprowadzenia metodologii naukowej i pogłębionych badań. To zasadnicze sprawy w historii obu narodów w XX wieku. Nasz uniwersytet podejmie te zagadnienia, także w odpowiedzi na prośby, które do nas docierają. 

– powiedział ks. prof. Kalinowski.

Zaznaczył że działania centrum są prowadzone z różnymi środowiskami i mają one być publikowane w kilku językach. Między innymi po hebrajsku i angielsku.

Chcemy, by efekty pracy badawczej Centrum docierały również do młodych ludzi…

– informuje rektor KUL-u.

Ma powstać encyklopedia multimedialna w różnych wersjach, ukazująca Polaków Ratujących Żydów i Żydów Ratujących Polaków będzie to jeden z pierwszych projektów. Inicjatywa jest wspierana przez episkopat. przy Centrum funkcjonowała będzie rada naukowo-programowa, do której zaproszeni zostaną przedstawiciele środowiska żydowskiego -zaznaczył rektor KUL-u

tvp.info/ Media Narodowe

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY