Nowa inicjatywa KUL. Zajmie się historiami Polaków Ratujących Żydów i Żydów Ratujących Polaków

Dodano   5
  Loading
Katolicki Uniwersytet Lubelski

KUL-Katolicki Uniwersytet Lubelski / Fot. Youtube

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski poinformował, że w najbliższym czasie zostanie utworzone Centrum Badań nad Polakami Ratującymi Żydów i Żydami Ratującymi Polaków w czasach drugiej wojny światowej i komunizmu.

Trwają konsultacje nad tym jak ma działać owo centrum.

Powstały już publikacje dotyczące wzajemnej pomocy Polaków i Żydów w czasach totalitaryzmów, ale istnieje potrzeba ujęcia tej kwestii całościowo.

Wprowadzenia metodologii naukowej i pogłębionych badań. To zasadnicze sprawy w historii obu narodów w XX wieku. Nasz uniwersytet podejmie te zagadnienia, także w odpowiedzi na prośby, które do nas docierają. 

– powiedział ks. prof. Kalinowski.

Zaznaczył że działania centrum są prowadzone z różnymi środowiskami i mają one być publikowane w kilku językach. Między innymi po hebrajsku i angielsku.

Chcemy, by efekty pracy badawczej Centrum docierały również do młodych ludzi…

– informuje rektor KUL-u.

Ma powstać encyklopedia multimedialna w różnych wersjach, ukazująca Polaków Ratujących Żydów i Żydów Ratujących Polaków będzie to jeden z pierwszych projektów. Inicjatywa jest wspierana przez episkopat. przy Centrum funkcjonowała będzie rada naukowo-programowa, do której zaproszeni zostaną przedstawiciele środowiska żydowskiego -zaznaczył rektor KUL-u

tvp.info/ Media Narodowe

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Eleonora
Gość
Eleonora
2 grudnia 2021 21:18

Nie no, jaja sobie robicie…………. żydzi ratujący Polaków to pomyłka. Powinno być żydzi mordujący Polaków!!! Poprawcie, proszę.

Emil Janikowski
Gość
Emil Janikowski
2 grudnia 2021 22:16

Ojciec Rydzyk utworzył już kilka lat temu centrum pamięci Polaków ratujących Żydów, zresztą polskiego obywatelstwa ale przez poprawność polityczną wyodrębniono tą narodowość.
Ale Żydów ratujących Polaków??? Przed czym? Może przed życiem – Krwawa Luna, Zygmunt Baumann, Jakub Berman……

Zbigniew
Gość
Zbigniew
3 grudnia 2021 04:38

To sa chyba madianarodowe zydowskie. Odslaniacie sie coraz bardziej …………

Robie Bąkee
Gość
Robie Bąkee
3 grudnia 2021 07:27
Reply to  Zbigniew

Tak czułem, że mister “Bąkee” to szabesgoj.

Kresowiak
Gość
Kresowiak
5 grudnia 2021 17:23

KUL od wielu lat odlatuje, a to banderę się tam wychwala, a teraz będą pochwały Brystygierowej, Morela, Fleischarba, Humera, Szechtera i innych żydokomunistów morderców Polaków. Kogo oni uratowali?

POLECAMY