Opozycja krytykuje legislację rządu. Chodzi o projekt nowelizacji o ochronie granicy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU / Fot. PAP/Tomasz Gzell. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Lewicowa opozycja parlamentarna nie ustępuje w atakach na propolskie ustawy rządu.
  • Posłowie Lewicy zadeklarowali podczas debaty sejmowej, że zagłosują za odrzuceniem rządowego projektu nowelizacji o ochronie granicy.
  • W imieniu klubu Lewicy głos zabrał Wiesław Szczepański. Podkreślił, że jego zdaniem rząd nie poradził sobie z kryzysem na granicy Polski i UE.
  • Projekt m.in. zakłada umożliwienie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. 
  • Zobacz także: Imigranci mają dość czekania? Rozważają powrót do domu

Opozycja krytykuje kolejną legislację rządu. Posłowie Lewicy zadeklarowali podczas debaty sejmowej, że zagłosują za odrzuceniem rządowego projektu nowelizacji o ochronie granicy. Nazwali go „protezą” stanu wyjątkowego. Przedstawiciele klubu PSL-Koalicja Polska i koła Polska 2050 apelowali o wprowadzenie zaproponowanych przez nich poprawek.

W nocy z wtorku na środę Sejm zajmuje się pilnym rządowym projektem nowelizacji o ochronie granicy i niektórych innych ustaw. Regulacja ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.

Opozycja krytykuje legislację rządu

W imieniu klubu Lewicy głos zabrał Wiesław Szczepański. Przekazał funkcjonariuszom, którzy podczas służby na granicy ucierpieli życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Oświadczył, że jego klub potępia wywołany przez Alaksandra Łukaszenkę kryzys. Podkreślił jednocześnie, że jego zdaniem rząd nie poradził sobie z kryzysem na granicy Polski i UE. W jego opinii władza mogłaby to zrobić dzięki pomocy społeczności międzynarodowej.

Krytykował też prezydenta Andrzeja Dudę za to, że nie ma go podczas debaty sejmowej. Także za to, że nie zostało zwołane posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem Szczepańskiego projekt nie został z nikim skonsultowany. W jego opinii projekt został przekazany posłom w ostatniej chwili, a zawarte w nim zapisy łamią prawa i wolności obywatelskie.

Poseł Lewicy wskazywał, że granica musi być dobrze strzeżona, ale przy zachowaniu zasad humanitarnych.

“Zgodnie z przedłożonym projektem staje się pan bogiem i carem na granicy. To pan będzie decydował, w którym miejscu nie będzie można wchodzić (…) będzie pan mógł przesuwać jak pionki: dziś miejscowość A, jutro miejscowość B czy C. Nie będzie panu potrzebny ani prezydent ani stan wyjątkowy” – mówił.

Zarzucał projektowi, że jego zapisy są niezgodne z konstytucją. Krytykował brak wolnego dostępu do granicy dla polskich dziennikarzy. Mówił, że przez to świat ogląda konflikt na granicy „oczami Łukaszenki”.

Ocenił, że problem rozwiąże wysłanie wybranych stacji na wybrane miejsca na granicę, by pokazały to, co rząd chce, by zostało pokazane. Szczepański oświadczył, że jego klub opowie się za odrzuceniem ustawy, która – jak ocenił – jest „protezą” stanu wyjątkowego.

Opozycja krytykuje legislację rządu. Zdanie polityków PSL

Marek Biernacki (PSL/Koalicja Polska) krytykował nocne debaty nad projektem i późne przekazanie go posłom. Według niego rząd nie ma koncepcji jak walczyć z kryzysem ani nie ma strategii, co robić dalej. Stwierdził, że wbrew komunikatom rządu, granica nie jest szczelna, o czym świadczą filmy osób, którym udało się przedostać do Niemiec.

Biernacki podkreślał, że kryzys należy rozwiązać poprzez działania polityczne i dyplomatyczne, przy pomocy Frontexu. Opowiedział się za udostępnieniem granicy polskim dziennikarzom, zapowiedział, że PSL złoży dotyczące tej sprawy poprawki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Winnicki ostro komentuje działanie posłów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej

Robert Winnicki (Konfederacja) ocenił, że Lewica i KO zachowują się „jak piąta kolumna w państwie polskim”. Jego zdaniem posłowie tych formacji składając życzenia powrotu do zdrowia funkcjonariuszom pilnującym granicy zachowują się cynicznie. Winnicki zarzucał im też hipokryzję w związku z formułowanymi przez nich zarzutami ograniczania praw obywatelskich Polaków. Podkreślił, że nie mieli takich zarzutów, gdy były one ograniczane w związku z walką z COVID-19.

Apelował, by politycy KO i Lewicy „nie zgrywali dziewic orleańskich z odzysku”.

Paweł Zalewski (Polska 2050) powiedział, że wierzy w to, że polscy funkcjonariusze są w stanie zapewnić bezpieczeństwo granic w sytuacji, gdy polski rząd zacznie uzgadniać bardzo poważne sankcje przeciw reżimowi Łukaszenki. Także on apelował o dostęp do granicy dla dziennikarzy.

Poinformował, że jego koło przygotowało szereg poprawek, od których przyjęcia uzależnia poparcie dla projektu.

Nowelizacja ustawy o ochronie granicy

“Rozwiązania, które wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, pomogą wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, policji i żołnierzom, którzy bronią polskiej granicy” – odpowiedział posłom wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Projekt zakłada umożliwienie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. Obszar oraz czas obowiązywania zakazu zostanie określony w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Rozwiązanie nie będzie dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących tam pracę zarobkową i uczniów czy osób korzystających z przejść granicznych. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

Nowe przepisy rozszerzają też katalog środków przymusu bezpośredniego o plecakowe miotacze substancji obezwładniających, których mogliby używać funkcjonariuszy SG. Pozostałe zmiany zakładają między innymi zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w Straży Granicznej. Ustawa zawiera również możliwość uzyskania rekompensaty przez podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania. Głosowanie dotyczące projektu odbędzie się w środę w godzinach popołudniowych.

(async () => { const t = document.querySelector(`#tzw-26`); const r = await fetch(‘https://twojazbiorka.pl/widget/26/trzaskowski-chce-zdelegalizowac-marsz-niepodleglosci-wesprzyj-zbiorke-na-pomoc-prawna-1’); t.replaceWith(new DOMParser().parseFromString(await r.text(), ‘text/html’).body.firstChild); })();

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY