Konferencja nt. III Powstania Śląskiego. Premier: “Bez niego nie byłoby Polski”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier otworzył wystawę nt. powstań śląskich

Premier Mateusz Morawiecki na otwarciu wystawy "Powstania śłąskie" / Fot. PAP/Andrzej Grygiel. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Mateusz Morawiecki wziął dzisiaj udział w konferencji poświęconej powstaniom śląskim. Otworzył on w Katowicach wystawę "Powstania śląskie", która upamiętnia bohaterskie zrywy polskiego narodu w tym regionie. Podkreślił znaczenie m.in. zwycięskiego powstania z 1921 roku, które potwierdziły polskość Śląska na arenie międzynarodowej.
  • W Katowicach premier Mateusz Morawiecki otworzył wystawę “Powstania śląskie” upamiętniającą trzy bohaterskie zrywy.
  • Przypomniał on o szczególnym znaczeniu tego regionu dla polskiej państwowości, która jest ze sobą nierozerwalnie połączona.
  • Zaprezentował sylwetki lokalnych bohaterów takich jak: ks. Norbert Bonczyk, Józef Lomp i Karol Miarka, a także o działaczu narodowym i przywódcy powstań Wojciechu Korfantym.
  • Zobacz także: Historia i Teraźniejszość. Zobacz jak będzie wyglądał nowy przedmiot w szkołach

Polska była wyborem nieoczywistym. W roku 1919, 1920, może w szczególności kiedy wybuchało II powstanie śląskie, Polska była zdecydowanie wyborem nieoczywistym, ale także w roku 1921 – w roku III powstania śląskiego – któż przypuszczał, że Polska nękana tyloma problemami, Polska, którą Niemcy nazywali Saisonstaat (państwem sezonowym – red) przetrwa

– powiedział Mateusz Morawiecki podczas okolicznościowego wystąpienia.

Polska była na mapie od niedawna, a przecież bardzo łatwo jest kochać ojczyznę, która jest silna, zasobna, bezpieczna. Dużo trudniej, dużo szlachetniej jest kochać ojczyznę, która jest w oblężeniu, która ma przed sobą dekadę, a może 100 lat – któż to wiedział wtedy, jaka jest przyszłość Polski

– wskazał premier na ogromne poświecie tysięcy Polaków walczących o wolność.

Wyraził przekonanie, że II Rzeczpospolita nie mogłaby praktycznie istnieć w takim kształcie i rozwijać się bez Śląska. “To wielkie polskie osiągniecie, które zawdzięczmy powstańcom śląskim” – zaznaczył. Szef rządu nie zgodził się z opiniami, że powstania były wojną wewnętrzną, wojną domową. “Była to wojna o przyłączenie jak największej części Śląska do Polski, powrót do macierzy” – mówił.

Dziękował także wszystkim zaangażowanym w podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach z lat 1919-1921, wymienił dyrektora Instytutu Myśli Polskiej prof. Zygmunta Woźniczkę, dziękując mu za “dbałość o prawdę historyczną i polskość Śląska”.

Premier ocenił III Powstanie Śląskie za wzorcowe, gdyż posiadało idealnie skoordynowane i przemyślane działania wojenne, które zaskoczyły zarówno niemieckich dowódców i polityków. Dzięki temu powstanie miało szansę na rozwinięcie się i ostatecznie nabranie odpowiedniej siły do odparcia wroga z polskich ziem.

Mateusz Morawiecki przypomniał o wielu działaczach społecznych na Górnym Śląsku o ls. Norbercie Bonczyku oraz Józefie Lompie i Karolu Miarce. To dzięki im i wytrwałej pracy u podstaw Ślązacy przeciwstawili się niemieckiemu okupantowi.

To nazwiska, które powinniśmy pamiętać, ponieważ to dzięki nim Polska i polskość przetrwały w sercach i czasie, kiedy nie było Polski na mapie, była idea Polsk

– przypomniał Morawiecki zasługi lokalnych bojowników o niepodległość.

Polska nie byłaby taka, jaka była, bez Śląska, ale i Śląsk nie mógłby przetrwać ze swoją ideą śląskości, odrębności, odrębności kulturowej, wspaniałej kultury, kultury śląskiej, bez Rzeczypospolitej, bez Polski, a więc jest to piękna symbioza, jest to piękne połączenie tych dwóch idei (…)

– zauważył.

Szef rządu podkreślał rolę Wojciecha Korfantego – działacza narodowego i przywódcy powstańczego, zaliczanego do ojców polskiej niepodległości. Na koniec wystąpienia Morawiecki nawiązał do słów Korfantego, który po powstaniach śląskich pisał, że ówczesna Polska nie spełniła wszystkich jego marzeń, ale nie można ustawać w wysiłkach, by uczynić ją wielką.

Ja odbieram to jako swojego rodzaju motto do pracy, także dzisiaj, bo wiemy doskonale, jak wiele jest jeszcze przed nami, jak wiele rzeczy trzeba spełnić, żeby nadzieje Polaków ziściły się w jeszcze większym zakresie, w jeszcze większym stopniu. Polska bez Śląska byłaby zupełnie inna albo w ogóle by jej nie było

– podkreślił premier Morawiecki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Konferencja poświęcona zwycięskiemu powstaniu

W programie konferencji znalazły się referaty związane z historią powstań śląskich oraz panel dyskusyjny z udziałem regionalnych władz. Jej organizatorami są powołany w lutym br. zarządzeniem premiera Instytut De Republica oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Dyrektor Instytutu De Republica dr hab. Bogumił Szmulik zaznaczył, że konferencja nie tylko przypomina o wydarzeniach sprzed lat, a też dzięki zróżnicowanej tematyce jest miejscem wymiany poglądów, także na zupełnie współczesne tematy związane z Górnym Śląskiem.

portalsamorzadowy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY