Masowy mord na niewinnych. Szczuczki – pamiętamy!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczuczki - miejsce pamięci

Szczuczki - miejsce pamięci / Fot. archiwum prywatne

1 października 1939 roku niemieccy żołnierze dokonali pierwszego na Lubelszczyźnie masowego mordu cywilnej ludności polskiej – mieszkańców wioski Szczuczki. Podczas tej tragedii życie straciło 102 mężczyzn.

29 września 1939 roku polscy żołnierze września próbują przedostać się do oblężonej Warszawy. 30 września o świcie dowiadują się o kapitulacji Warszawy i nie podejmują próby przedostania się do stolicy…

Zabili ich i spalili

Nastąpił ponury nastrój, morale opadło. Widząc brak perspektyw w dalszej otwartej walce z wrogiem dowództwo decyduje o ukryciu broni i przejściu do konspiracji. Polskie wojsko niedługo po tym opuszcza wieś, pozostawiając 2 samochody i motocykl. Pozostawione środki transportu zostają zauważone przez przejeżdżających Niemców. Następnego dnia, czyli 1 października, do wsi znów przyjeżdżają Niemcy. W tym samym czasie w pobliżu dworskich zabudowań rozlegają się strzały. Według ustaleń nie były to jednak strzały z broni palnej, tylko ktoś w pobliżu Dworu palił ognisko i do niego wrzucił naboje. Chwilę potem Niemcy otaczają całą wieś. Wyłapują wszystkich mężczyzn i prowadzą ich w kierunku szkoły, po drodze strzałem w głowę zabijają pięciu chłopów, pozostałych zamykają w szkole. Z ustawionych dział zaczynają strzelać w kierunku szkoły. Po oddaniu paru salw armatnich żyjących dobijają z broni ręcznej, następnie odjeżdżają, aby powrócić na miejsce kaźni niewinnych ludzi dnia następnego. Polewają ciała ofiar benzyną i podpalają.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Po odjeździe Niemców w miejscu zbrodni zostaje wykopany dół, w którym zostają złożone szczątki ofiar. Również w tym miejscu z gruzu, jaki pozostał po szkole, wykonano kapliczkę upamiętniającą barbarzyński mord na zwykłych, niewinnych ludziach.

Ocal miejsce pamięci

Obecnie miejsce to wymaga remontu. Kosztorys prac wyceniony jest na 72 576 zł. Nie mamy takiej sumy, dlatego zwracamy się do ludzi, którzy nie są obojętni na zachowanie pamięci o niewinnych ofiarach tragicznych i strasznych czasów, o pomoc finansową. W tym celu utworzyliśmy konto na https://zrzutka.pl/n2m7sr

Fundacja Wierna Niepodległa

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY