Litwa. „Polityka zawracania nielegalnych migrantów powinna być kontynuowana”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przejście graniczne z Białorusią

Przejście graniczne z Białorusią / Fot. PAP/Artur Reszko Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

– Białoruś bardzo intensywnie poszukuje nowych szlaków migracyjnych  – powiedział szefowa litewskiego MSW. Odniesiono się też do znalezienia w Polsce przy granicy z Białorusią ciał trzech migrantów.
  • Szef sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego: Gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdybyśmy nie stosowali tej polityki?
  • Stwierdził, że Łukaszenka zrobi wszystko, ponieważ życie ludzkie nic dla niego nie znaczy.
  • Zaznaczył, że będzie on wykorzystywać takie sytuacje, do jakiej doszło na granicy polsko-białoruskiej, gdy znaleziono ciała migrantów.
  • Zobacz także: Płot na granicy z Białorusią. Sprawdź, jak długie jest ogrodzenie

Litewscy politycy odpowiadający za bezpieczeństwo narodowe przekonują, że polityka zawracania nielegalnych migrantów powinna być kontynuowana. Twierdzą, że Aleksander Łukaszenka będzie nadal wykorzystywał takie sytuacje, do jakiej doszło na granicy polsko-białoruskiej, gdy znaleziono ciała migrantów.

– Widzimy dziś, że Białoruś bardzo intensywnie poszukuje nowych szlaków migracyjnych. Przed wszystkim próbuje się wykorzystać sytuację w Afganistanie oraz – według naszych danych – jest już nowy tryb bezwizowy dla „właściwych” krajów: Pakistanu, Iranu, RPA i Egiptu

– powiedziała we wtorek w Sejmie w Wilnie minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė.

Szefowa MSW przypomniała w związku z tym najnowsze doniesienia z Białorusi. To decyzje o umożliwieniu przyjmowania pasażerów bezwizowych nie tylko w Mińsku, ale także przez lotniska regionalne.

„Polityka zawracania nielegalnych migrantów powinna być kontynuowana”

Szef sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego poseł Laurynas Kasčiūnas przekonywał, że polityka zawracania nielegalnych migrantów powinna być kontynuowana. Odniósł się w ten sposób do znalezienia w Polsce przy granicy z Białorusią ciał trzech migrantów. W rozmowie z radiem publicznym LRT podkreślił, że polityka ta „musi być realizowana z uwzględnieniem zasad humanitarnych”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Jego zdaniem reżim Łukaszenki „nadal będzie wykorzystywał takie sytuacje”, a Litwa, Polska i Łotwa powinny być na to przygotowane.

– Łukaszenka zrobi wszystko, bo życie dla niego nic nie znaczy. Może stwarzać coraz więcej takich sytuacji, by storpedować bardzo surową, ale bardzo skuteczną decyzję Polski, Litwy i Łotwy o zawracaniu nielegalnych migrantów

– powiedział szef sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego. 

Przypomniał, że jeszcze w sierpniu, przed zastosowaniem polityki zawracania, na Litwę każdego dnia z Białorusi nielegalnie przedostawało się 150-200 migrantów.

– Gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdybyśmy nie stosowali tej polityki?

– pytał poseł.

Zaznaczył, że nawet trudno mu sobie wyobrazić, jakie „procesy zachodziłyby dziś na Litwie”.

belsat.eu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY