Płot na granicy z Białorusią. Sprawdź, jak długie jest ogrodzenie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ogrodzenie na granicy

Ogrodzenie na granicy / fot. twitter

Na granicy polsko-białoruskiej znajduje się już ponad 130 km zasieków i około 90 km 2,5-metrowego płotu. Informację podał wiceszef MON, Wojciech Skurkiewicz.
  • Wiceszef MON w programie „Kwadrans Polityczny” w TVP1 był pytany, czy na polsko-białoruskiej granicy pojawią się funkcjonariusze Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).
  • Wiceminister obrony narodowej przypomniał też, że polskich pograniczników wspiera 2,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.
  • Ogrodzenie na granicy z Białorusią zaczęto instalować pod koniec sierpnia w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Instalacja ma uniemożliwić dostanie się do Polski migrantów z Bliskiego Wschodu.
  • Zobacz także: Braun ukrywa swoje dochody? Tego nie wpisał w oświadczeniu

Wiceszef MON w programie „Kwadrans Polityczny” w TVP1 był pytany, czy na polsko-białoruskiej granicy pojawią się funkcjonariusze Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Wskazał również, jak długi jest obecnie płot na granicy z Białorusią.

Wiceminister przypomniał, że Frontex jest służbą „w fazie tworzenia, która zdolności operacyjne ma osiągnąć w 2027 r.”.

“Frontex nie ma swoich funkcjonariuszy, dziś Agencja posługuje się kontyngentami innych krajów i pewnie byłoby tak, że w ramach Frontexu, bo służą tam również polscy pogranicznicy, zostaliby użyci, dlatego my nie chcemy obciążać Frontexu” – wyjaśniał Skurkiewicz.

“My jesteśmy granicą zewnętrzną Unii Europejskiej i jeśli Frontex chciałby podjąć taką inicjatywę, to nie ma nic na przeszkodzie, aby pogranicznicy z innych państw zasilili polską Straż Graniczną” – dodał.

Wiceminister przypomniał też, że polskich pograniczników wspiera 2,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

“To żołnierze 16 dywizji, którzy służą razem z pogranicznikami, realizując działania patrolowe i kontrolne” – wskazał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Płot na granicy z Białorusią

“Nasze zaangażowanie jest związane z budową budowy fortecznej, czyli płotu. W tej chwili jest 130 km concertiny i płot w wysokości 2,5 metra, w tej chwili około 90 km; to podwójne zasieki. Do tego układamy również zabezpieczenia dla zwierzyny po obu stornach, to siatka leśna służąca z reguły do upraw leśnych, by unikać kaleczenia zwierząt. To umocnienie szerokości około 3 m” – poinformował.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią zaczęto instalować pod koniec sierpnia w regionie wsi Zubrzyca Wielka w woj. podlaskim. Instalacja ma uniemożliwić dostanie się do Polski migrantów z Bliskiego Wschodu. Są oni przywożeni na polską granicę przez białoruski reżim, który uniemożliwia im także powrót na Białoruś.

Ustawiany przez wojsko płot składa się z trzech warstw drutu ostrzowego typu concertina, ułożonych pierścień na pierścieniu. Słupki będące podstawą dla concertiny są wkopane w ziemię na ponad metr. Płot ma wysokość 2,5 metra. Pod płotem, po zewnętrznej stronie leżą trójwarstwowe zasieki, które utrudniają podejście do ogrodzenia. W pierwszym etapie zaplanowana jest budowa 150-km odcinka. W planach jest też przewidziany kolejny etap budowy, o długości 97 km.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY