Karta z historii. 22 września 1939 roku Niemcy i Rosjanie urządzili wspólną defiladę w Brześciu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Parada zwycięstwa niemiecko-rosyjskich wojsk w Brześciu

Defilada niemiecko-rosyjska w Brześciu 22 września 1939 roku / Fot. Wikipedia Commons

Ponad 80 lat temu 22 września 1939 roku w Brześciu odbyła się triumfalna parada wojsk niemieckich i rosyjskich. W ten sposób zakończyli oni kampanię wrześniową, która rozpoczynała II wojnę światową. Defilada przejechała przed gmachem ówczesnego Urzędu Województwa Poleskiego. Na ustawionej przed budynkiem trybunie przyozdobionej w nazistowską swastykę oraz komunistycznymi czerwonymi gwiazdami, honory od swoich żołnierzy odbierali rosyjscy i niemieccy dowódcy.
  • Tego dnia w Brześciu 82 lata temu przeprowadzono wspólną defiladę wojsk niemieckich oraz rosyjskich.
  • Parada zwycięstwa kończyła kampanię wrześniową, która rozpoczynała trwającą sześć lat II wojnę światową.
  • Trybunę postawioną przed gmachem Urzędu Województwa Poleskiego przyozdobiono w swastyki i czerwone gwiazdy.
  • Po defiladzie niemieckie wojska opuściły miasto i udały się na zachodni brzeg rzeki Bug, natomiast sowieckie wojska pozostały w mieście rozpoczynając wieloletnią okupację Polski.
  • Zobacz także: 82. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Dokładnie 82 lata temu w polskim Brześciu odbyła się wspólna defilada wojsk niemieckich nazistów oraz rosyjskich komunistów. 22 września 1939 roku uznaje się za datę końca państwa polskiego i rozpoczęcie okupacji niemiecko-rosyjskiej.

Początkowo sowiecki dowódca Siemion Kriwoszein nie zamierzał, aby zmęczone rosyjskie oddziały maszerowały wspólnie z niemieckimi. Nie chciał on, aby prezentowały się gorzej od swojego sojusznika. Jednakże ostatecznie sowieci oddelegowali do defilady 4 batalion z 29 Brygady Czołgów Armii Czerwonej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Parada odbyła się na ulicy Unii Lubelskiej, rozpoczęła się o godzinie 16. Trybuny zwycięstwa, przed którymi paradowali żołnierze radzieccy i niemieccy, zostały zbudowane przez wojska radzieckie, ozdobione swastykami i czerwonymi gwiazdami. Defiladę odebrali wspólnie Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein na trybunie ustawionej przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego województwa poleskiego. Według ustaleń historyków trwała ona około 45 minut.

Po przyjacielskiej i radosnej paradzie wojskowej, niemiecka armia opuściła Brześć i udała się do zachodniej części okupowanej Polski, natomiast sowieckie wojska pozostały w mieście, obejmując tereny na wschód od rzeki Bug.

twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY