Talibowie otwierają szkoły średnie. Zdaniem BBC kobiety mają być z nich wykluczone

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdaniem BBC do afgańskich szkół nie mogą powrócić kobiety

Kobiety na otwarciu parku rozrywki w Kabulu / fot. EPA/PAP/Anonimowy fotograf

Według BBC News talibowie mieli otworzyć szkoły średnie i nakazali chłopcom powrócić do edukacji, a nauczycielom powrócić do pracy. W domniemanym oświadczeniu nie wspomniano o kontynuacji edukacji przez dziewczynki oraz powrocie do pracy przez nauczycielki. Brytyjska telewizja sugeruje, że ma to być oznaka wykluczenia kobiet z dalszej edukacji.
  • Mija miesiąc od opanowania Afganistanu przez Talibów oraz ich otwartej deklaracji na temat wolności kobiet w ich państwie
  • Muzułmańscy radykałowie zadeklarowali, że kobiety nadal będą mogły pracować, podejmować się edukacji, czy zajmować wysokie stanowiska państwowe
  • Do tej pory w nowym afgańskim rządzie nie znalazło się miejsce dla przedstawicielki płci pięknej
  • Według BBC News po kraju miano rozesłać listy nakazujące chłopcom powrócić do szkół, a nauczycielom do pracy, nie wspomniano natomiast o kobietach i dziewczynkach
  • Dla brytyjskiej telewizji wypowiedziała się dziewczynka z Afganistanu, która obawia się o swoją dalszą edukację i przyszłość
  • Zobacz także: Talibowie: Kobiety nie będą mogły uprawiać sportu

Tuż po opanowaniu Kabulu oraz całego Afganistanu i ogłoszenia 15 sierpnia przejęcia kontroli nad całym państwem przez talibów, obiecali oni wielokrotnie, że będą oni szanowali prawa kobiet zgodnie z muzułmańskim szariatem. Zapewniano, że błędy sprzed dwóch dekad nie zostaną popełnione i płeć piękna nadal może podejmować pracę, edukować się w szkole, czy też pełnić wysokie funkcje państwowe. Mimo tego dotychczas do rządu nie powołano jeszcze żadnej kobiety.

Wykluczenie dziewcząt w wezwaniu nastolatków do powrotu do szkół wydaje się być kolejnym dowodem na to, że talibowie będą rządzili w takim sam sposób jak 20 lat temu

– stwierdziło BBC.

Szkoły średnie w Afganistanie są przeznaczone dla uczniów pomiędzy 13 a 18 rokiem życia. W większości z nich nawet przed ponownymi rządami talibów panowała segregacja ze względu na płeć, co może ułatwić ich ewentualne zamknięcie dla dziewcząt. Jak dotychczas nie podjęto oficjalnie takowej decyzji.

Tak bardzo boję się o swoją przyszłość. Przyszłość wydaje się mroczna. Każdego dnia się budzę i pytam siebie, czemu w ogóle żyję? Czy powinnam zostać w domu i czekać, aż ktoś zapuka do drzwi i poprosi mnie o rękę? Czy to jest celem bycia kobietą?

– powiedziała jedna z dziewczynek w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji.

Ojciec dziewczynki popiera jej obawy. Na przykładzie własnej żony stwierdza jak niszczące może być wykluczenie kobiet z edukacji. W przeszłości jego partnerka miała być analfabetką i z tego powodu jego ojciec znęcał się nad nią psychicznie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Problemy afgańskich szkół z wydzieleniem klas dla kobiet

Na początku tygodnia talibowie ogłosili, że kobiety będą mogły studiować, ale nie razem z mężczyznami, i że będą musiały ubierać się w określony sposób. BBC przytoczyło pogłoski, że dziewczęta zostaną wykluczone, ponieważ uniwersytety nie mają wystarczających środków na zapewnienie osobnych klas.

W ciągu 20 letniej okupacji Afganistanu przez wojska amerykańskie i umieszczeniu tam marionetkowego rządu, system edukacji uległ znacznej poprawie. Spadła odsetek analfabetyzmu, szczególnie wśród kobiet i dziewcząt, którym brakowało podstaw edukacyjnych. Do połowy sierpnia bieżącego roku w afgańskich szkołach podstawowych uczyło się przeszło 2,5 miliona dziewczynek i kobiet.

To jest porażka dla edukacji afgańskich kobiet i dziewcząt

stwierdziła Nororya Nizhat, była rzeczniczka ministerstwa edukacji.

W piątek agencje Reuters i AFP donosiły o tym, że islamscy bojownicy zamknęli ministerstwo ds. kobiet i zastąpili je resortem promowania cnót i zapobiegania występkom. Rzecznicy talibów nie skomentowali sprawy. 

bbc.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY