20 lat po ataku terrorystycznym na WTC. Porażka Amerykanów w walce z terroryzmem

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Amerykanie upamiętniają 20. rocznicę zamachów terrorystycznych na WTC i Pentagon

20. rocznica zamachu na WTC i Pentagon / fot. PAP/EPA/Craig Ruttle

Dwie dekady po zamachach na World Trade Center i Pentagon nie ma żadnych wątpliwości, że te wydarzenia trwale zmieniły nasze spojrzenie na terroryzm i światowe bezpieczeństwo. Ich skutkiem była między innymi ogłoszona przez administrację George'a W. Busha "wojna z terroryzmem". W tej wojnie, w Afganistanie i Iraku, walczyli i ginęli również polscy żołnierze.
  • Dziś przypada 20 rocznica zamachu terrorystycznego na bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku
  • Terroryści z Al-Kaidy porwali dwa samoloty pasażerskie Boeinga i z samobójczą misją wlecieli w wówczas najwyższe budynki na świecie
  • Oprócz tego trzeci samolot wbił się w budynek Pentagonu, natomiast czwarty, dzięki bohaterskiej interwencji pasażerów rozbił się niedaleko Shanksville
  • W zamachach zginęło łącznie 2973 osoby, a 26 uznano za zaginionych
  • Ówczesny prezydent USA George W. Bush wypowiedział wojnę ze światowym terroryzmem
  • Zobacz także: Czarnecki: Wybór na prezesa PZPS to dla mnie koniec polityki

Dwie bliźniacze, płonące wieże w centrum nowojorskiego Manhattanu to kadr, który na dobre odbił się w pamięci ludzi na całym świecie. W tych zamachach – na WTC i Pentagon – zginęło dokładnie 2996 osób.

Ciemne siły ludzkiej natury – strach, gniew, niechęć i przemoc wobec muzułmańskich Amerykanów, prawdziwych i wiernych wyznawców pokojowej religii, nagięły, ale nie złamały, amerykańskiej jedności

– powiedział w rocznicę tragicznych wydarzeń prezydent Joe Biden.

Terroryści porwali cztery samoloty – trzy z nich uderzyły w budynki, jeden, po zrywie pasażerów, którzy postawili się napastnikom, rozbił się w miejscu starej kopalni Shanksville w Pensylwanii.

To uruchomiło potężną machinę wojenną wymierzoną początkowo w odpowiedzialną za zamachy w Al-Kaidę. 

Terroryści planowali i koordynowali ataki przeprowadzone w USA z baz znajdujących się na terytorium Afganistanu – członkowie NATO uznali, że spełnione zostały warunki artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, zobowiązującego członków sojuszu do wspólnej obrony jednego z zaatakowanych państw członkowskich. 

Stany Zjednoczone postawiły afgańskiemu rządowi talibów ultimatum. Żądały między innymi wydania liderów Al-Kaidy, m.in. Osamy bin Ladena. Talibowie odrzucili te żądania. Wówczas to na rozkaz prezydenta Busha zdecydowano zaatakować Afganistan.

Przez 20 lat Amerykanie stracili kilka tysięcy żołnierzy w walce z terroryzmem. Światowa wojna z terroryzmem pochłonęła życie blisko 70 000 Afgańczyków, którzy przez wszystkie te lata stali się niewinną ofiarą straszliwej wojny. Należy przypomnieć również i o polskich żołnierzach, którzy zginęli w walce o amerykański interes.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY