Pierwszy komunikat nowego rządu w Afganistanie. Tego można się było spodziewać

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kryzys w Afganistanie

Kryzys w Afganistanie / Fot. PAP/EPA/STRINGER

Kontrolujący od połowy sierpnia Afganistan talibowie wydali pierwsze zarządzenie. Z komunikatu nowego MSW wynika, że zakazali oni wszelkich demonstracji i protestów. Za złamanie tego zakazu będą grozić surowe kary.
  • Talibowie czasowo zakazali demonstracji i protestów. Docelowo wszelkiego rodzaju manifestacje mają być możliwe, jednak organizatorzy będą musieli uzyskać m.in. zgodę ministerstwa sprawiedliwości.
  • W ostatnich dniach talibowie brutalnie rozpędzili uczestników kilku protestów, m.in. w Kabulu, w Mazar-i-Szarif i Heracie.
  • Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid przekonywał również na konferencji prasowej, że prawa kobiet będą szanowane w ramach prawa muzułmańskiego.
  • Zobacz także: Zacięta walka w meczu Polska-Anglia. Zdecydował doliczony czas gry

Talibowie wydali pierwszy komunikat nowego rządu w Afganistanie. Stwierdzili w nim, że „w ostatnich dniach niektórzy ludzie zakłócali porządek publiczny w Afganistanie”. Zapewnili, że w przyszłości demonstracje będą możliwe. Ich organizatorzy będą musieli uzyskać zgodę ministerstwa sprawiedliwości i podać przyczynę, miejsce i czas protestu.

W ostatnich dniach talibowie brutalnie rozpędzili uczestników kilku protestów, m.in. w Kabulu, w Mazar-i-Szarif i Heracie, oraz zabroniły mediom informowania o nich. Demonstrowały przede wszystkim kobiety, które nie chcą być wykluczane z przestrzeni publicznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Komunikat rządu w Afganistanie ws. praw kobiet

W latach 90. podczas pierwszego okresu rządów talibów zakazywali oni kobietom m.in. edukacji czy samodzielnego wychodzenia na ulicę.

Po przejęciu władzy w Afganistanie rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid przekonywał na konferencji prasowej, że prawa kobiet będą szanowane. Podkreślał, że będą oparte na ramach prawa muzułmańskiego, czyli szariatu.

“Nie będzie dyskryminacji, nie będzie przemocy (…), pozwolimy kobietom pracować i uczyć się w ramach podstawowych zasad naszego prawa muzułmańskiego” – przekonywał Mudżahid.

Talibowie ogłosili we wtorek powstanie rządu tymczasowego. Premierem zostanie mułła Mohammad Hasan Achund, wicepremierem – mułła Abdul Ghani Baradar, ważne ministerstwa obejmą mułła Mohammed Jagub i Siradżuddin Hakkani. Wszyscy to doświadczeni i wysoko postawieni przywódcy Talibanu.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY