Ostatni amerykański żołnierz opuścił Afganistan. Historyczne zdjęcie obiegło Internet

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ostatni żołnierz amerykański w Afganistanie Christopher Donahue

Ostatni żołnierz amerykański w Afganistanie Christopher Donahue / PAP/EPA/Jack Holt / HANDOUT

Wszyscy amerykańscy żołnierze opuścili Afganistan po swojej 20-letniej obecności w tym kraju. Symboliczne zdjęcie ostatniego oficera w Afganistanie obiegło sieć.
  • Ggenerał dywizji Chris Donahue 30 sierpnia zakończył swoją misję w Afganistanie. Żołnierz stał się symbolem zamknięcia tego trwającego 20 lat okresu.
  • Szef Dowództwa Centralnego USA gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił w poniedziałek zakończenie wojskowej misji USA oraz akcji ewakuacyjnej w Afganistanie.
  • Wojna w Afganistanie kosztowała życie niemal czterech tysięcy żołnierzy NATO, w tym 44 Polaków.
  • Zobacz także: Antysystemowiec spod ruskiej flagi. Jabłonowski kto to jest? [OPINIA]

Departament Obrony USA opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym niezbyt wyraźnie widać idącego żołnierza z opuszczoną bronią w ręku. To generał dywizji Chris Donahue, który 30 sierpnia zakończył swoją misję w Afganistanie, stając się jednocześnie symbolem zamknięcia tego trwającego 20 lat okresu. Amerykański żołnierz jako ostatni opuścił Afganistan.

Chirs Donahue jest generałem armii Stanów Zjednoczonych, który aktualnie służy jako dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej w Północnej Karolinie. W całej swojej karierze służył zarówno w jednostkach amerykańskiej armii, jak i w oddziałach operacji specjalnych. Był ostatnim członkiem służby Stanów Zjednoczonych, który opuścił Afganistan po wycofaniu się Amerykanów.

Ostatni amerykański żołnierz opuścił Afganistan

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Szef Dowództwa Centralnego USA gen. Kenneth F. McKenzie ogłosił w poniedziałek zakończenie wojskowej misji USA oraz akcji ewakuacyjnej w Afganistanie. Ostatni samolot C-17 wystartował z międzynarodowego lotniska im. Hamida Karzaja 30 sierpnia, o 15:29 czasu wschodnioamerykańskiego.

“Zakończenie misji ewakuacyjnej w Afganistanie 31 sierpnia było rekomendowane przez wszystkich dowódców wojskowych na miejscu” – oznajmił w oświadczeniu w poniedziałek prezydent USA Joe Biden.

Dodał, że był to najlepszy sposób, by ochronić siły USA i cywili.

Tragiczny bilans misji w Afganistanie

W październiku 2001 roku, w niespełna miesiąc po zamachach na World Trade Center i Pentagon ówczesny amerykański prezydent George W. Bush poinformował o uderzeniu na Afganistan. To właśnie tam ukrywał się szef Al Kaidy i architekt zamachów Osama bin Laden.

Po krótkiej wojnie rząd talibów w Afganistanie został obalony, a Amerykanie i NATO rozpoczęli budowę nowego afgańskiego wojska i policji. Społeczność międzynarodowa zaczęła też budowę nowych struktur państwowych. Talibowie jednak po kilku latach wrócili jako partyzanci, a wojna z nimi stawała się coraz bardziej krwawa.

Gdy w kwietniu tego roku prezydent USA Joe Biden ogłosił, że wojska wycofają się z Afganistanu, talibowie rozpoczęli ofensywę.

Wojna w Afganistanie kosztowała życie niemal czterech tysięcy żołnierzy NATO, w tym 44 Polaków. W tym czasie zginęło też 47 tysięcy afgańskich cywilów, ponad 400 pracowników organizacji pomocowych i 72 dziennikarzy. Same tylko Stany Zjednoczone wydały na wojnę 2 tryliony dolarów.

onet.pl gazeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY