ZAPAD-2021. Rosjanie organizują potężne manewry wojskowe na granicy z Polską

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / fot. rosyjskie MON

Wspólne strategiczne manewry wojskowe Rosji i Białorusi Zapad-2021 już we wrześniu! Także w pobliżu polskiej granicy. Weźmie w nich udział 200 tys. żołnierzy.

Wspólne ćwiczenia mają pokazać krajom NATO, że nie warto niepokoić ,,rosyjskiego niedżwiedzia” – mówił Andriej Karpatołow, przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony.

Ćwiczenia wojskowe Zapad-2021 odbędą się w dniach 10-16 września br. i będą realizowane na poligonach na terytorium Białorusi i Rosji. Na terenach Białorusi są to poligony w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, również w pobliżu granicy z Polską. W Rosji na dziewięciu wybranych poligonach. Zasięgiem będą obejmowały graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Zobacz także: Ćwiczenia Dragon-21. Wojsko pojawi się na polskich drogach

Manewry Zapad-2021 nie stanowią zagrożenia dla państw sąsiednich

Jak poinformował wiceminister obrony Republiki Białorusi Wiktor Gulan działania wojskowe wedle deklaracji białoruskiego resoru mają mieć charakter ,,defensywny” dlatego nie stanowią zagrożenia dla państw sąsiednich. Działania wojskowe mają opierać się na scenariuszu agresji na jedno z państw członkowskich Związku Rosji i Białorusi.

Czytaj też: Sądy uchylają karty wezwania rezerwistów na ćwiczenia …

Manewry wojskowe będą miały charakter międzynarodowy. Weźmie w nich udział 200 tys. żołnierzy z Białorusi i Kazachstanu. Według danych w białoruskiej części w ćwiczeniach ma wziąć udział 12,8 tys. wojskowych, w tym 2,5 tys. Rosjan. Będzie w nich także uczestniczyć 50 żołnierzy z Kazachstanu.

Zapad-2021 to operacja o charakterze kompleksowym. Wezmą w niej udział jednostki lądowe, powietrzne i morskie Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Zobacz też: Bułgaria wzmacnia ochronę swoich granic z Turcją i Grecją

Jak wynika z zapowiedzi rosyjskich mediów celem Zapad-2021 jest przetestowanie różnego rodzaju uzbrojenia oraz zdolności sił zbrojnych. Rosja chce również po raz pierwszy wypróbować zgrupowanie lotnicze Floty Bałtyckiej utworzone w obwodzie kaliningradzkim. Podczas manewrów zostaną też wypróbowane wozy wsparcia ogniowego czołgów Terminator. Pojazdy zostaną wypróbowane zarówno w warunkach poligonowych, jak i miejskich. Prócz tego Rosja chce przetestować systemy walki radioelektronicznej w celu przećwiczenia wykrywania i zagłuszania systemów łączności umownego przeciwnika i obrony przez atakami przeprowadzanymi przez drony.

defence24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY