Ćwiczenia Dragon-21. Wojsko pojawi się na polskich drogach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dragon-21, największe tegoroczne ćwiczenie wojsk w Polsce, rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej jest pierwszoplanowym uczestnikiem tegorocznej edycji. Związany z ćwiczeniami ruch wojsk na drogach już się rozpoczął. – Przemarsze wojsk potrwają jeszcze przez najbliższe trzy tygodnie – powiedział mjr Lipczyński.

Ćwiczenie Dragon-21 odbędzie się od 2 do 18 czerwca w całym kraju, głównie we wschodnich rejonach Polski. 18. Dywizja Zmechanizowana będzie pierwszoplanowym ćwiczącym tegorocznej edycji Dragona. Podczas ćwiczenia Dragon-21 jej dowództwo zostanie poddane certyfikacji.

– Transporty ze sprzętem 18. Dywizji Zmechanizowanej wyruszyły w miejsca prowadzenia ćwiczenia w ubiegły poniedziałek; przemarsze wojsk potrwają jeszcze przez najbliższe trzy tygodnie – powiedział mjr Lipczyński.

Transporty poruszające się głównie po wschodniej Polsce, będą organizowane w systemie kombinowanym. Pojazdy gąsienicowe będą transportowane w rejon ćwiczenia Dragon-21 koleją. – Przewozy zostały zsynchronizowane z ruchem cywilnym, by nie zakłócać ruchu pasażerskiego – podkreślił rzecznik prasowy 18. DZ.

Dodał, że pojazdy kołowe poruszają się po drogach publicznych, głównie w kolumnach, a ta może liczyć do 20 pojazdów. Zwrócił uwagę, że dozwolone jest wyprzedzanie kolumny wojskowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy kolumny. – Stąd nasz apel o szczególną ostrożność – dodał.

Mjr Lipczyński podkreślił, że także samo przemieszczenie ludzi i sprzętu w rejon szkolenia i z powrotem do macierzystych jednostek również jest częścią ćwiczenia.

– Dla naszej dywizji, najmłodszej dywizji w Wojsku Polskim, jest to swoisty egzamin dojrzałości – dodał rzecznik związku taktycznego, którego formowanie rozpoczęło się w 2018 r.

Dowództwo zostanie poddane certyfikacji

Podkreślił, że ćwiczenie jest bardzo ważne, podczas niego dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej zostanie poddane certyfikacji – sprawdzeniu zdolności stanowiska dowodzenia dywizji do planowania i organizowania walki oraz do współdziałania z innymi rodzajami wojsk.

Mjr Lipczyński zaznaczył, że połączenie ćwiczenia Dragon-21 z tym sprawdzianem oznacza także, że dowództwo 18DZ nie zna szczegółowych scenariuszy. Zaznaczył, że wiele elementów ćwiczenia będzie się odbywało poza terenami wojskowymi. Wykorzystana zostanie m.in. infrastruktura cywilna.

Dragon-21 to największe cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Celem tegorocznej edycji jest doskonalenie współpracy wojsk operacyjnych z WOT i układem pozamilitarnym.


wydarzenia.interia.pl

POLECAMY