- Jest to obraz przedstawiający zagładę narodu żydowskiego i autor jednoznacznie mówi, że jest to spowodowane przez Niemców – stwierdza zaproszony gość
- Działalność Polskich szmalcowników nie miała charakteru rasistowskiego. Dla nich ważne były pieniądze. Jest to element przestępczy jednak nie rasistowski – zaznaczył.
- Ciołkowski: Bryskier nie pomija faktów o współpracy Judenratu (Rady Żydowskiej) z Niemcami.
- Zobacz także: Zablokowany za wywiad z ordynatorem oddziału zakaźnego. Możliwa likwidacja kanału. You Tube w akcji
Gość programu opowiada historię człowieka, który był uczestnikiem Walk o Niepodległość Polski. W czasie wojny był mieszkańcem getta warszawskiego. Następnie trafił do obozu zagłady, skąd udało mu się uciec. – Autor jest mocno spolonizowany. Utożsamia się państwem polskim. Z jednej strony jest Żydem z drugiej lojalnym obywatelem (…) Nadał swojej córce imię Jadwiga. Polskie imię – zaznacza Tomasz Ciołkowski.
Więcej informacji w Izraelu?
W 1959 r. maszynopis powstały z rękopisu został zakupiony przez Bibliotekę Narodową. Zaproszony gość podjął się pracy nad drugim wydaniem, gdyż książka powstała w 2006 r. ma dość okrojone informacje. Pomimo dostępu autorów do oryginału – dodaje.
-Byłbym ciekaw co zostało pominięte. Czy są jakieś fragmenty do których nie mamy dostępu? – mówi wydawca.
Ciołkowski przywołuje również inne materiały źródłowe: np. pamiętnik Calela Perechodnika. Policjanta żydowskiego, który uciekł z getta w Otwocku i był przechowywany przez polską rodzinę.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Tak, zaprowadził żonę i dziecko do transportu na zagazowanie – odpowiada
-Z innej perspektywy przedstawia nam obraz Perechodnik z innej Bryskier. Dlatego, że On nie uczestniczył we współpracy z Niemcami przy Holokauście (…) Jest taki opis gdzie bawią się bogaci Żydzi w kawiarni, a za oknem, za witryną umierają ludzie z głodu. Więc jest pokazana taka obojętność i różna postawa ludzi – zaznacza.
Reakcja Kościoła na sytuację w gettcie
Podczas audycji został przywołany fragment książki mówiący o tym, że chciano pomóc Żydom zmienić wiarę.
,,Spodziewano się, że władze niemieckie udzielą społeczeństwu żydowskiemu możliwość zamieszkania poza gettem i zezwolą na korzystanie z kart żywnościowych”.