Zero zakażeń COVID-19 w pracy, czyli Polak potrafi [OPINIA]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Medyk rozrywa karteczkę "COVID-19".

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Elliot Alderson /Pixabay

Jak się okazuje, długotrwały lockdown, który uderzył w wiele gałęzi polskiej gospodarki, nie był czymś koniecznym. Przykładowo w zakładach pracy należących do spółek Śląskiego Holdingu Przemysłowego S.A. nie odnotowano ani jednego zakażenia koronawirusem. Jak to możliwe?

Można? Można

Zamykaniu licznych sektorów rynku w 2020 roku towarzyszyła niegasnąca narracja o zagrożeniu, jakie sprowadzają na społeczeństwo otwarte restauracje, kina czy siłownie. Przykład z nieco innej branży pokazał jednak, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności można było normalnie funkcjonować, i to bez konieczności pozbawiania ludzi pracy i zarobku. Śląski Holding Przemysłowy wdrożył specjalny system regulacji wewnętrznych, który kompleksowo i efektywnie zapobiegał transmisji koronawirusa wśród pracowników. W rezultacie w zakładach należących do spółek ŚHP S.A. nie odnotowano ani jednego zakażenia COVID-19. Zaskoczenie?

Zobacz także: Senat poparł odbudowę Pałacu Saskiego. Sejm rozpatrzy poprawki

O tajnikach odpowiedzialnego zarządzania firmą w dobie podwyższonego ryzyka, do tego w obszarze, który wbrew pozorom opiera się w sporej mierze na codziennych interakcjach z wieloma ludźmi, i to przychodzącymi z zewnątrz, opowiedział w wywiadzie dla Prawy.pl Prezes Zarządu Śląskiego Holdingu Przemysłowego S.A. Jacek Pierzyński:

— Z inicjatywy założycieli Grupy, a zarazem Członków Rady Nadzorczej ŚHP S.A. Panów Wojciecha Greczkowicza i Tomasza  Greczkowicza, w Grupie opracowany i wdrożony został kompleksowy system regulacji wewnętrznych mających przeciwdziałać zagrożeniom dla pracowników wynikającym ze stanu epidemii oraz zapewnić zachowanie ciągłości działania spółek oraz tworzonych przez nie miejsc pracy — stwierdził w rozmowie Jacek Pierzyński. — Zakłady funkcjonują w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni węgla kamiennego, która to branża niezwykle dotkliwie odczuła negatywne skutki epidemii, odnotowując ogromną liczbę zachorowań. Ponadto spółki Grupy prowadzą bardzo aktywną działalność handlową, zarówno krajową, jak i zagraniczną, tak więc mają bardzo duży, codzienny kontakt z licznymi przedstawicielami odbiorców i dostawców zewnętrznych. Podsumowując, ryzyko zarażenia pracowników spółek Grupy koronawirusem było naprawdę bardzo wysokie — zaznaczył biznesmen.

Profilaktyka i ostrożność

Na czym polegały zasady, które ŚHP wprowadziło w 2020 roku w zarządzanych przez siebie spółkach? Zarządzone zostały m.in. obowiązkowe pomiary temperatury u pracowników. Ponadto zobligowano wszystkich do natychmiastowego zgłaszania niepożądanych objawów, takich jak: katar, gorączka, nudności czy kaszel. Co warto podkreślić, kontrolne pomiary temperatur wykonywali specjalistycznie przeszkoleni pracownicy Służb Ochrony, wyposażeni w profesjonalne środki ochrony sanitarnej, takie jak: maski, przyłbice i środki dezynfekujące. Pomiary temperatur u pracowników odbywały się przy użyciu bezdotykowych urządzeń pomiarowych spełniających wszystkie wymogi sanitarne.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Jak podkreślono w wywiadzie, ŚHP S.A. jest otwarte na współpracę z innymi przedsiębiorstwami, którym zależałoby na wprowadzeniu rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo zatrudnionych w zakładach pracy:

— Jeśli którykolwiek polski podmiot gospodarczy byłby zainteresowany przekazaniem mu (całkowicie nieodpłatnie) wzorów dokumentacji Systemu Regulacji, także w wersji edytowalnej, wystarczy, że zwróci się drogą poczty elektronicznej do Członków Rady Nadzorczej Śląskiego Holdingu Przemysłowego S.A. Panów Wojciecha Greczkowicza i Tomasza Greczkowicza na adres poczty Prezesa ŚHP S.A.: [email protected] — podkreślił Pierzyński.

Niech świat się dowie

Kompleksowe rozwiązania opracowane przez Śląski Holding Przemysłowy S.A. doceniły już środowiska akademickie. Nie bez przyczyny pojawiła się nawet obszerna publikacja naukowa poświęcona tym zagadnieniom:

— Z inicjatywy Pani Marleny Jankowskiej, kolejnego znakomitego praktyka i teoretyka, adwokata, a zarazem doktora habilitowanego i Dyrektora Centrum Prawa Designu, Mody i Reklamy przy Uniwersytecie Śląskim, powstał projekt przygotowania publikacji o wpływie epidemii na branżę mody i design, czyli także sferę produkcyjną. Tak powstała trzytomowa publikacja „Moda i Design w Świecie Covid-19. Koronakryzys przyczynkiem do refleksji prawniczej, technologicznej i socjologicznej”. W przygotowaniu i opracowaniu tej publikacji wzięło udział niesamowite wręcz grono renomowanych kancelarii prawnych, znakomitych praktyków: radców prawnych i adwokatów oraz uznanych autorytetów ze świata nauki. My zostaliśmy zaproszeni do tak zacnego grona z opracowaniem „Regulacje wewnętrzne w obszarze zachowania ciągłości działania zakładu produkcyjnego w okresie stanu pandemii” opartym w pełni na systemie regulacji wewnętrznych wdrożonym w Grupie ŚHP — opowiedział prezes spółki.

Praca w języku angielskim, czyli „Fashion Industry Copes with Covid-19. A Legal, Technological and Sociological Reflection”, trafiła do renomowanych uczelni wyższych na całym świecie, co bez wątpienia pozwoliło przekazać zgromadzone doświadczenie na poziom międzynarodowy.

prawy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY