Senat poparł odbudowę Pałacu Saskiego. Sejm rozpatrzy poprawki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA POSIEDZENIE SENATU RP

WARSZAWA POSIEDZENIE SENATU RP / PAP/Paweł Supernak

Wyższa izba parlamentu przyjęła w piątek ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
  • Senat przyjął w piątek ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, wprowadzając do niej szereg poprawek. 
  • Senacką część legislacji skomentował były marszałek, Stanisław Karczewski. Wyraził on wdzięczność i zadowolenie z powodu przegłosowania ustawy planującej odbudowę Pałacu Saskiego.
  • Prezydencki projekt ustawy został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. 
  • Zobacz także: Donald Tusk o wyborach prezydenckich. “Dajmy sobie z tym już spokój”

Senat poparł odbudowę Pałacu Saskiego. Równocześnie, senatorowie wprowadzili do ustawy szereg zmian, którymi teraz zajmie się Sejm. Jedna z nich zakłada, że swojego kandydata do Rady Odbudowy będzie mógł zgłaszać marszałek Senatu.

Senat poparł odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 49 senatorów (z klubu PiS), przeciw było 34 (głównie z klubu KO, Lewicy i PSL), a 15 wstrzymało się od głosu (przede wszystkim z klubu KO, m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Bogdan Borusewicz, Antoni Mężydło, Aleksander Pociej i Bogdan Zdrojewski). Teraz ustawa wróci do Sejmu, który rozpatrzy senackie poprawki.

Komentarz w tej sprawie wygłosił były marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który już w poprzedniej kadencji opowiadał się za podjęciem inicjatywy legislacyjnej ws. odbudowy Pałacu Saskiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

“Jestem wdzięczny senatorom za głosowanie, niektórym dziękuję za wstrzymanie się i odstąpienie od bardzo złego pomysłu odrzucenia tej ustawy” – powiedział Karczewski.

“Bardzo by nam to utrudniło, także z punktu widzenia wizerunkowego, bo badania pokazują, że Polacy są za odbudową Pałacu Saskiego” – dodał.

Prezydencki projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Po tym, jak Senat poparł odbudowę Pałacu, ustawa trafi ponownie do Sejmu. Następnie podpisze ją prezydent.

Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad. To w nich znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski. Jest to również miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY