Ekonomia miłosierdzia [OPINIA]

Dodano   1  
  Loading

/ Fot. Pixabay

Dzisiejszy system jest nielogiczny. Im więcej aktywów i bogactwa zgromadził naród, tym większe są jego długi finansowe w tym systemie. Pracownicy tworzą bogactwo, a pasożyty kontrolują finanse. Ale to pasożyt jest panem, a robotnik niewolnikiem. Obecny system, który istnieje dla zysku elity i zniewolenia narodów, nie ma zamiaru uznać prawdziwego dziedzictwa pozostawionego w spadku obecnemu pokoleniu przez poprzednie generacje - pisz w swoim najnowszym tekście Stanisław Tujaka.

Kryzys gospodarczy wywołany pod pozorem pandemii spowodował, że spora część społeczeństwa może pozostać bez środków do życia. W związku z tym w Niemczech rozpoczęto ciekawy eksperyment. Przez trzy lata 122 osoby będą otrzymywać co miesiąc 1200 euro, za nic. Jest to tak zwany bezwarunkowy dochód podstawowy. Świadczenie to jest wypłacane obywatelowi niezależnie od tego, czy jest osobą pracującą, czy też nie oraz bez względu na wysokość osiąganych miesięcznych dochodów. Pieniądze pochodzą od około 150 tysięcy prywatnych darczyńców, a ich odbiorcy nie muszą ich opodatkować. Czy taka filantropia jest właściwym rozwiązaniem sytuacji osób biednych, nie dających sobie rady w warunkach gospodarki rynkowej?

Czytaj także: 80. rocznica zbrodni w Jedwabnem. Wojna informacyjna przeciw Polsce [OPINIA]

System kredytu społecznego

Rozmyślając nad przyczynami kryzysów gospodarczych kanadyjski inżynier Clifford H. Douglas już sto lat temu stworzył całościowe rozwiązanie dotyczące zmiany wadliwego systemu ekonomicznego. Opracowane przezeń zasady finansowe zgodne z katolicką nauką społeczną zostały przedstawione po raz pierwszy w 1918 r. Nazwał on swoją teorię systemem kredytu społecznego. Wdrożenie tego systemu zapewniłoby sprawiedliwą dystrybucję bogactw stworzonych przez Boga dla wszystkich. Wprowadziłoby bezpieczeństwo ekonomiczne dla każdego bez wyjątku, od urodzenia do śmierci.

Zasady Douglasa są odpowiedzią na problemy gospodarcze, które zaczęły narastać w ciągu XX w. Rozwiązują problem bezrobocia, który będzie nieunikniony w ciągu trwającej obecnie już czwartej rewolucji przemysłowej. Robotyzacja, automatyzacja i sztuczna inteligencja to jest nadchodząca przyszłość. Ludzie zostaną zastąpieni w produkcji przez maszyny. Postępu nie można zlikwidować, trzeba go zastosować do wyzwolenia ludzkości. Rozwiązanie Douglasa ma postać dywidendy społecznej – bezwarunkowego dochodu podstawowego dla każdego. Dzisiaj coraz więcej mówi się na świecie o wprowadzeniu różnie nazywanego gwarantowanego dochodu podstawowego, nawet w ramach fałszywego systemu ekonomicznego, w jakim żyjemy. Przykładem takiego dochodu jest w Polsce program 500+ obejmujący wszystkie dzieci i osoby niepełnosprawne.

Obfitość nowoczesnej produkcji wynika z nauk stosowanych, wynalazków i ulepszeń w technikach produkcji. Czynniki te stanowią dobro wspólnoty. Dziedzictwo to jest powiększane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Postęp został wypracowany przez pokolenia badaczy, wynalazców, inżynierów i rzemieślników. Zasoby naturalne i postęp nie należą do żadnego pojedynczego człowieka. Są one dziedzictwem każdego.

Zasada działania systemu

Według zasady kredytu społecznego każdy człowiek bez wyjątku będzie otrzymywał to, co jest niezbędne do życia, dochód służący do zaspokojenia podstawowych potrzeb wyżywienia, mieszkania, ubrania i opieki zdrowotnej. W systemie kredytu społecznego nie ma podatków, więc dywidenda jest wypłacana w całości i nie może zostać zajęta przez żadne instytucje. Narodowe Biuro Kredytowe będzie emitowało taką ilość pieniędzy, jaka jest potrzebna społeczeństwu na wszystkie jego uzasadnione potrzeby. Pieniądz w tym systemie jest tworzony bez odsetek, a więc zlikwidowany zostanie zadłużający system finansowy, w jakim dzisiaj żyjemy. Społeczeństwo nie będzie miało żadnych długów wobec siebie, ani wobec prywatnego systemu bankowego, jaki opanował dzisiaj świat. Lichwa zostanie całkowicie wyeliminowana. Nie będzie też żadnych podatków, które stanowią rabunek społeczeństwa. Pieniądze, które dzisiejszy system uzyskuje z podatków, będą emitowane przez społeczeństwo w taki sposób, w jaki dzisiaj banki je emitują, a więc ex nihilo ( z niczego). System ten pozwoli zachować równowagę między produkcją a konsumpcją.

Nie jest to utopia. Jest to możliwe do realizacji, potrzebna jest tylko świadomość i wola społeczeństwa. W tej teorii nie ma ani socjalizmu, ani kapitalizmu. Przemysł i mienie pozostają własnością prywatną. Właściciele nadal korzystają z wartości swoich nieruchomości. Dobrze zainwestowany kapitał prywatny nadal przynosi uczciwy zwrot. Pracownicy otrzymują w dalszym ciągu swoje wynagrodzenia. To dzisiejszy system jest nielogiczny. Im więcej aktywów i bogactwa zgromadził naród, tym większe są jego długi finansowe w tym systemie. Pracownicy tworzą bogactwo, a pasożyty kontrolują finanse. Ale to pasożyt jest panem, a robotnik niewolnikiem. Obecny system, który istnieje dla zysku elity i zniewolenia narodów, nie ma zamiaru uznać prawdziwego dziedzictwa pozostawionego w spadku obecnemu pokoleniu przez poprzednie generacje.

Uświadomienie ekonomiczne

Wprowadzenie kredytu społecznego przezwycięży dyktaturę finansową prywatnych osób, decydujących o emisji pieniądza, która doprowadziła do dominacji szatana w dzisiejszym świecie. Właścicielem kredytu będzie bowiem społeczeństwo, a nie prywatni bankierzy. Rozpowszechnianiu doktryny kredytu społecznego służy pismo „Michael”. Nazwa tego pisma pochodzi od imienia św. Michała Archanioła, przywódcy tych aniołów, którzy pokonali zbuntowanych aniołów pod wodzą szatana. Święty Michał jest archaniołem sprawiedliwości społecznej, reprezentującym zwycięstwo dobra nad złem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Maciej
Gość
Maciej
20 lipca 2021 11:47

Obawiam się, że to kolejna utopia. System feudalny, który funkcjonował przez wieki był najlepszym z systemów. Handel był wymienny- w co wpisuje się też używanie kruszców: złota i srebra. Jakakolwiek dystrybucja pieniądza lub mieszanie tych dwóch kruszców prowadziło niechybnie do obniżenia wartości pieniądza i wzrostu zubożenia społeczeństwa (całego). Kruszce jako srodek płatniczy zapobiegają inflacji itp. Wymysły tego typu jak dochód gwarantowany to gaszenie pożaru benzyną. Historia to potwierdza. Socjalizm, podobnie jak komunizm, kapitalizm i liberalizm do SWII był potępiany przez papieży jako system zbrodniczy, niemoralny i zabójczy dla społeczeństwa. Owszem system pożyczek bezprocentiwych jako pomoc biedniejszym, przedsiębiorczym ludziom jest naturalnym odruchem zdrowych społeczności. Reszta to utopia i pogrążanie ludzi w długach i beznadziei. Temat długi i skomplikowany.

POLECAMY