Amerykański samolot wojskowy na lotnisku w Tajwanie. Pekin jest wściekły

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Amerykański samolot na Tajwanie.

Amerykański samolot na Tajwanie. / Fot. YouTube

W czwartek rano na lotnisku w Tajpej wylądował samolot C-146A wykorzystywany przez amerykańskie dowództwo operacji specjalnych. Samolot po 37. minutach odleciał. Władze ChRL oburzone oświadczyły, że skoro „Tajwan jest niezbywalną częścią chińskiego terytorium” to „każdy obcy samolot wojskowy musi uzyskać pozwolenie od rządu Chińskiej Republiki Ludowej na lądowanie” na wyspie.

Władze Chińskiej Republiki Ludowej uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję. Z kolei władze zlokalizowanej na Tajwanie Republiki Chińskiej uważają się za jedyną legalną władzę państwa chińskiego, obejmującego całość obszaru dzisiejszych Chin i Mongolii, a także część Rosji (Tuwa) i Indii (Arunachal Pradesh). Z ich punktu widzenia, legalne władze musiały przenieść się „tymczasowo” ze swojej konstytucyjnej stolicy Nankin na wyspę Tajwan. W kraju jednak pojawiają się coraz mocniejsze głosy o odłączeniu się de iure od Chin, co póki co jednak nadal nie nastąpiło.

Z racji na te dwa przeciwstawne stanowiska, pojawienie się amerykańskiego samolotu wojskowego na Tajwanie wywołało kontrowersje. Ministerstwo Obrony ChRL ostrzegło USA by „nie igrało z ogniem”, bo skoro „Tajwan jest niezbywalną częścią chińskiego terytorium” to „każdy obcy samolot wojskowy musi uzyskać pozwolenie od rządu Chińskiej Republiki Ludowej na lądowanie” na wyspie.

Ze strony komunistycznych Chin pojawiły się nawet głosy, że Pekin miałby prawo zestrzelić taki samolot. Do tego jednak nie doszło. Z kolei jak zwróciły uwagę tajwańskie media, amerykańskim samolotem została dostarczona specjalna przesyłka dla przedstawicielstwa USA na wyspie.

Operacja niby tajna, a na miejscu były media czyli jasny sygnał ze strony USA dla Pekinu: na wyspie będziemy lądować kiedy nam się żywnie podoba

– oceniła polsko-tajwańska dziennikarka Hanna Shen.

Jak przypomniała jednocześnie Shen, w czerwcu na Tajwan transportowcem C-17 przybyło 3 amerykańskich senatorów. Ogłosili oni wówczas pierwszą dostawę amerykańskich szczepionek dla Tajwanu.

Zobacz także: Sykulski o relacjach USA-Chiny: “Chińczycy rzucili wyzwanie Stanom Zjednoczonym” [NASZ WYWIAD]

albicla.com, facebook.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY