Sykulski o relacjach USA-Chiny: “Chińczycy rzucili wyzwanie Stanom Zjednoczonym” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dr Leszek Sykulski

Dr Leszek Sykulski / Fot. You Tube/ Media Narodowe

Gościem Raportu Geopolitycznego był dr Leszek Sykulski. Ekspert w dziedzinie geopolityki i geostrategii wypowiedział się na antenie Mediów Narodowych na temat spięcia między USA i Chinami na Morzu Południowochińskim.
  • Gościem Raportu Geopolitycznego w Mediach Narodowych był dr Leszek Sykulski. Tematem programu była bieżąca sytuacja militarno-gospodarcza w stosunkach amerykańsko-chińskich w regionie Indopacyfiku.
  • Ekspert zdecydowanie zauważył, że wpłynięcie w okolice wybrzeży Wysp Paracelskich okrętu USS Benfold nie było przypadkiem. Zdaniem Sykulskiego był to jasny sygnał ze strony Stanów Zjednoczonych w kierunku Chińskiej Republiki Ludowej.
  • W rozmowie poruszone zostały także tematy wojny gospodarczej na linii Waszyngton-Pekin. Według specjalisty, Chiny narzuciły Stanom Zjednoczonym twarde warunki w sporze gospodarczym angażując pośrednio partnerów USA.
  • Ekspert wypowiedział się również na temat potencjalnego spotkania na szczycie Joe Biden- Xi Jinping. Doktor twierdzi, że wizyta wiceszefowej amerykańskiej dyplomacji w Pekinie może służyć jako sprawdzenie gruntu przed ewentualnymi rozmowami na temat spotkania liderów państw.
  • Zobacz także: Politycy Konfederacji nie chcą powiedzieć, czy się zaszczepili przeciw COVID-19. Z wyjątkiem jednego

W wywiadzie, Sykulski omówił kwestię stosunków amerykańsko-chińskich w regionie Indopacyfiku oraz przeprowadził analizę bieżącej sytuacji w stosunkach gospodarczych obu państw. Ekspert poruszył również kwestię potencjalnego spotkania na szczycie Joe Biden – Xi Jinping oraz polskiej obronności. Sykulski mówiąc o relacjach USA-Chiny stwierdził, że “Chińczycy rzucili bardzo duże wyzwanie Stanom Zjednoczonym”.

USS Benfold u wybrzeży Wysp Paracelskich

Według Sykulskiego pojawienie się niszczyciela USS Benfold u wybrzeży Wysp Paracelskich w piątą rocznicę orzeczenia międzynarodowego trybunału w Hadze przypadkiem. Sąd orzekł, że Chińska Republika Ludowa nie posiada praw do tych wód.

“Myślę, że nie był to przypadek. To było zamierzone działanie amerykańskie.” -rozpoczął ocenę ekspert.

Sykulski twierdzi, że po wyroku Trybunały Arbitrażowego w Hadze z 2016 obszar Wysp Parcelskich stał się punktem zapalnym na Morzu Południowochińskim. Stany Zjednoczone wypływając na wody tego regionu korzystają z postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 roku, które zezwalają na tzw. “misję swobodnego przepływu”. Zdaniem eksperta, USA stoi twardo na straży postanowień międzynarodowych w tej kwestii. Działania marynarki wojennej USA w tym regionie należy rozpatrywać w kategoriach dyplomacji militarnej. Sykulski ocenił również całościowy kontekst roszczeń o ten obszar Indopacyfiku.

“Patrząc na działania chińskie, Wyspy Paracelskie (…) położone na akwenie, który jest bardzo bogaty w surowce stwarzają napięcia międzynarodowe nie tylko między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. Dzieje się to również między Chinami i Wietnamem, Tajwanem, Filipinami, Malezją i Brunei. Pekin stoi na straży swoich “historycznych praw” do tych wód.” – powiedział Sykulski o relacjach USA-Chiny w tym regionie.

Sykulski o relacjach USA-Chiny: “To bardzo duże wyzwanie, które Chińczycy rzucili Stanom Zjednoczonym”

Kolejnym zagadnieniem w rozmowie była wojna gospodarcza między USA i Chinami. Zdaniem eksperta odpowiedź administracji chińskiej na amerykańskie zapowiedzi wpisania kolejnych przedsiębiorstw na tzw. “czarną listę” leży już w ubiegłorocznym powołaniu Regional Comprehensive Economic Partnership, największej w historii strefy wolnego handlu.

“To jest bardzo duże wyzwanie, które w sensie gospodarczym Chińczycy rzucili Stanom Zjednoczonym. Wycofanie się Donalda Trumpa z projektu transpacyficznego było wielkim błędem Stanów Zjednoczonych. Dziś Joe Biden stara się nadrobić te zaległości, odbudować te relacje, które za prezydenta Trumpa z wieloma państwami były bardzo napięte. Takim absolutnie sztandarowym projektem jest normalizacja relacji z Niemcami.” – mówi ekspert.

“Dziś Stany Zjednoczone nie są w wstanie zaproponować żadnej konkurencji jeśli chodzi o wymianę handlową. Nie są wstanie zaoferować nowego planu Marshalla, który pozwoliłby gospodarkom europejskim na odcięcie się od relacji handlowych z Chinami” – dodał.

Doktor wypowiedział się również na temat potencjalnego szczytu Biden-Xi. Zdaniem eksperta, wizyta wiceszefowej amerykańskiej dyplomacji Wendy Sherman w Pekinie może być pierwszym krokiem w kierunku przygotowywania gruntu pod spotkanie obu liderów. Sykulski uważa, że do takiego spotkania może dojść w niedalekiej przyszłości.

Sykulski mówiąc o relacjach USA-Chiny podsumował, że w chwili obecnej ogromna część ciężaru polityki zagranicznej prowadzonej przez Joe Bidena przenosi się do bezpośredniego starcia z Chinami w regionie Indopacyfiku. Według eksperta, USA prowadzi również politykę zagraniczną zmierzającą do redukcji wpływów Chińskich w regionie Trójmorza. Konflikt z Chińską Republiką Ludową wydaje się być priorytetem polityki zagranicznej administracji Bidena.

W dalszej części programu, doktor Sykulski opiniuje zakup 250 czołgów Abrams przez polski rząd oraz odpowiada na pytania widzów. Całość nagrania znajduje się na kanale Mediów Narodowych na You Tube.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY