TK odpowiada na decyzję TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. “To niekonstytucyjne”

Dodano   1  
  Loading
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny / Fot. Adrian Grycuk Wikimedia Commons

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Wyrok został ogłoszony godzinę po tym, jak TSUE postanowiło, że aż do wyroku kończącego właściwe postępowanie ma zostać zawieszone działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Sędziowie TK obradowali przez pięć godzin. Wyrok zapadł jednak tuż po tym, jak w międzyczasie TSUE ogłosiło swoje postanowienie. Decyzja polskiego TK oznacza, że polskie władze nie muszą się stosować do decyzji TSUE ws. środków tymczasowych w kwestii sądownictwa. W tym do tej dzisiejszej.

TK orzekał w tej sprawie w pięcioosobowym składzie pod przewodnictwem sędziego Stanisława Piotrowicza. Oprócz niego nad sprawą obradowali: sędzia TK Bartłomiej Sochański – sprawozdawca, sędzia TK Zbigniew Jędrzejewski, sędzia TK Justyn Piskorski, sędzia TK Jakub Stelina.

Wniosek o zbadanie konstytucyjności złożyła Izba Dyscyplinarna SN. Było to następstwo postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE z kwietnia ub.r., w którym TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

Według Izby Dyscyplinarnej, Polska została zobowiązana przez TSUE do wykonania środków tymczasowych ws. sądownictwa, „mimo tego, że sprawy te nie zostały przekazane do gestii UE i jej organów na podstawie umowy międzynarodowej”. Ma to naruszać konstytucyjne zasady przekazywania kompetencji organizacji lub organowi międzynarodowemu.

Zobacz także: AgroUnia zakłóciła wizytę gospodarczą Morawieckiego. Policja zatrzymała rolników na polu

rmf24.pl, gazetaprawna.pl, bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Tomek
Gość
Tomek
15 lipca 2021 13:27

Mam nadzieję, że w końcu kiedys powiemy tej nieszczęsnej unii, że na pedałowanie i wsadzanie wszędzie obcych łap, to się nie umawialiśmy, wobec tego wypisujemy się. Na to oczywiście musi pozwolić nam nic innego jak stan naszej gospodarki.

POLECAMY