Wiceprezes TSUE wydała tymczasowe polecenie. Polski rząd nie będzie z niego zadowolony

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Sala rozpraw TSUE / fot. TT/@MicWawrykiewicz

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma zostać zgodnie z decyzją TSUE natychmiastowo zawieszona. Europejscy sędziowie przychylili się tym samym do wniosku Komisji Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził jednocześnie, że przyjęte przez polskie władze przepisy uderzają bezpośrednio w prawo unijne, które ich zdaniem stoi wyżej od przepisów krajowych.
  • Po kilku miesiącach od złożenia przez Komisję Europejską wniosku do TSUE zostaw wydany tymczasowy wyrok.
  • Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości zażądała od polskich władz natychmiastowego zawieszenia prac Izby Dyscyplinarnej SN.
  • Zdaniem europejskich sędziów Polska narusza przepisy unijne, które ich zdaniem stoją wyżej w hierarchii niż prawo krajowe.
  • Zobacz także: Sąd potwierdza: rada miejska nie może zakazać pokazywania skutków aborcji

W wydanym dziś postanowieniu wiceprezes Trybunału, Rosario Silva de Lapuerta, uwzględniła wszystkie wnioski Komisji do czasu wydania ostatecznego wyroku. (…) Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

– czytamy w oświadczeniu.

Dotyczy ona ustawy o zmianie ustawy (Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw), która weszła w Polsce w życie 14 lutego 2020 r.

W ocenie Komisji sprzeczne z prawem Unii są zarówno przepisy ustanawiające wyłączną właściwość Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego do rozpoznawania zarzutów i zagadnień prawnych dotyczących braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego, jak i te pozwalające na zakwalifikowanie badania poszanowania wymogów Unii dotyczących niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy jako przewinienia dyscyplinarnego.

Wiceprezes TSUE przypomniała, że podjęta obliguje polskie władze do przywrócenia porządku prawnego sprzed wprowadzeniem kwestionowanych przez europejskie sądownictwo przepisy. Do całkowitego rozpatrzenia sprawy Izba Dyscyplinarna nie może podejmować kolejnych decyzji nakładania kar dyscyplinarnych na sędziów.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY