Rząd wprowadza wyższe mandaty. Zobacz zmiany w kodeksie drogowym! Nawet 30 tys. za przekroczenie prędkości

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Rząd przeprowadzi minirewolucję w przepisach o ruchu drogowym. Zostaną drastycznie zwiększone kary finansowe dla piratów drogowych. Kodeks drogowy obejmie również karę konfiskaty pojazdu osób, które nie miały odpowiedniego uprawnienia do jego kierowania. Powstanie również renta dla osieroconych dzieci. Sąd z automatu będzie rozpatrywał wysokość składki nakładanej na sprawcę wypadku.
  • Szykują się duże zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Polski rząd zamierza zwiększyć znacząco kary za nieprzestrzeganie kodeksu.
  • Wprowadzona zostanie również konfiskata pojazdu, w przypadku kiedy kierowca nie posiada odpowiednich uprawnień, a także otrzyma karę w wysokości 10 tysięcy złotych.
  • Po tragicznych wypadkach z udziałem pijanych kierowców rząd wprowadzi rentę dla osieroconych dzieci, którą będą wypłacać sprawcy wypadków.
  • Rząd zwiększy pulę maksymalnych punktów karnych z 10 do 15, ponadto specjalne szkolenia mają pomóc w redukcji punktów karnych.
  • Zobacz także: Andrzej Duda był przeciwko wyborom kopertowym? “Ja tych wyborów nie chciałem”

Po dzisiejszym posiedzeniu gabinetu Mateusza Morawieckiego, do Centrum Informacyjnego Rządu wpłynęła notatka o planowanych zmianach w kodeksie ruchu drogowego. Kierowców czekają sowite kary za przekraczanie przepisów. Po ostatnich tragicznych wypadkach z udziałem pijanych kierowców zaostrzono wyroki sądowe pozbawiających takich petentów na dłużej wolności.

Organy kontroli ruchu drogowego będą mogły żądać wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia. Będzie je zatwierdzać sąd. Rząd planuje również podwyższenie dolnej granicy wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszanie praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszanie dopuszczalnych prędkości jazdy.

Podwyższone zostaną grzywny znajdujące się w obecnym taryfikatorze. Maksymalna wysokość grzywny zostanie zwiększona z 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych w przypadku wykroczeń drogowych, natomiast do 3,5 tysiąca w postępowaniu mandatowym.

Najnowsze przepisy mogą odczuć najbardziej piraci drogowi, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h. Mandaty karne zostaną podniesione do nawet 5 tysięcy złotych. W przypadku recydywy mandat będzie wynosił od 3 tysięcy do 5 tysięcy złotych – w komunikacie CIR nie zawarto szczegółowych informacji, czy mandaty dotyczą na przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, czy w niezabudowanym.

Pijani kierowcy na celowniku rządu

Rząd uzgodnił również zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Zaostrzenie przepisów zostanie omówione przez ministrów właściwych do spraw infrastruktury i sprawiedliwości.

Zaostrzenie kar będzie dotyczyć prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny.

Po śmiertelnym wypadku pod Stalową Wolą, gdzie zginęli oboje rodzice Premier Morawiecki przyznał dzieciom specjalne renty. Teraz po pokłosiu tej tragedii ma powstać renta, którą orzeknie sąd w postępowaniu karnym. Obowiązek wypłaty renty spadałby na sprawcę przestępstwa umyślnego ze skutkiem śmiertelnym, a przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

Wprowadzona również zostanie konfiskata pojazdu na okres trzech miesięcy, jeżeli kierowca nie będzie posiadał wymaganego uprawnienia oraz zostanie nakładana kara pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych. Zaproponowano również zmianę systemu dotyczącego punktów karnych, które miałyby być kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie po roku, jak ma to miejsce dziś.

Ponadto za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Rząd chce również znieść szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

W nowych przepisach rząd uzasadnił również wysokość składki OC od liczby punktów karnych: umożliwiono udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

buisnessinsider.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY