Marsz Rzezi Wołyńskiej przeszedł ulicami Warszawy. “Nie o zemstę, lecz o pamięć” [+WIDEO]

Dodano   2  
  Loading
Marsz Rzezi Wołyńskiej

Marsz Rzezi Wołyńskiej / fot. roty.pl

Przez Warszawę z okazji dnia pamięci o polskich ofiarach nazistów ukraińskich pomordowanych na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie przeszedł Marsz Rzezi Wołyńskiej. Marsz zorganizowały: Roty Niepodległości, Stowarzyszenie Straż Narodowa, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, WiN Inspektorat Warszawa, Żołnierze Chrystusa, Orzeł i Syrenka. Patronem prasowym medialnym były Media Narodowe.

Marsz Rzezi Wołyńskiej

Marsz przeszedł sprzed kościoła Świętego Krzyża, Krakowskim Przedmieściem, przez Stare Miasto, na plac Krasińskich. W relacji można obejrzeć konferencję prasową przed marszem, przemówienia do zebranych (Roberta Bąkiewicza, Pawła Kryszczaka, Krzysztofa Kawęckiego, Ewy Szakalickiej, Pawła Jaworskiego). Organizatorzy marszu podziękowali za zaprojektowanie, wydrukowanie i umieszczenie na bilbordach plakatu o marszu Wojciechowi Korkuciowi.

Relacja Mediów Narodowych

Podczas marszu rozmawialiśmy z: Ireną Tyszecką (która jako dziecko przeżyła masakrę na Wołyniu), dr Bawerem Aondo-Akaa, sekretarzem generalny Prawicy Rzeczypospolitej Lechem Łuczyńskim, byłym posłem Prawicy Rzeczpospolitej Janem Klawiterem, Robertem Bąkiewiczem, Krzysztofem Kawęckim, oraz wielu innych uczestników marszu.

Edukacyjnie o Wołyniu

Instytut Pamięci Narodowej, w związku z przypadającym w niedzielę 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, na stronie internetowej przypomniał przygotowaną w ubiegłym roku „Bazę Zbrodni Wołyńskiej” i zaprezentował projekt Wołyń 1943. Pamiętamy. Projekt zrealizowany został przez Biuro Edukacji Narodowej we współpracy z Teatrem „Nie Teraz”. Polegał on na publikacji nagrań filmowych interpretacji wierszy o Wołyniu w wykonaniu Polaków i Polonii, rozsianych po całym świecie. Nagrania te zostaną opublikowane w tłumaczeniu na języki: angielski, francuski, niemiecki, węgierski, ukraiński, rosyjski, litewski, łotewski, estoński i portugalski.

„Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej” w 2021 roku

Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach „oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli również obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii lub ratujący sąsiadów i krewnych.

Na stronie https://zbrodniawolynska.pl/ jest dostępnych ponad 28 000 rekordów, przypisanych do prawie 3 000 miejsc zbrodni, głównie z obszaru przedwojennych województw: wołyńskiego, stanisławowskiego, lwowskiego i tarnopolskiego. Prace nad projektem wciąż trwają, a dane są na bieżąco uzupełniane i weryfikowane. Integralną częścią projektu jest mapa miejsc zbrodni popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich w województwach kresowych.

Celem IPN jest upamiętnić te osoby, które w zdecydowanej większości nie posiadają nawet swoich grobów. Korzystający z Bazy będą mieli możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

Projekt IPN i Teatru „Nie Teraz” – „Wołyń 1943. Pamiętamy”

Teatr „Nie Teraz” dziesięć lat temu stworzył przedstawienie „Ballada o Wołyniu”, pierwszą w polskim teatrze próbę opowiedzenie tego, co ocalonym z Zagłady przez lata całe nie pozwalały wypowiedzieć ściśnięte strachem i grozą usta.

IPN zaprasza wszystkich, którym bliska jest pamięć o ofiarach Zbrodni Wołyńskiej, do wzięcia udziału w projekcie. Polega on na nagraniu filmowym własnej aranżacji fragmentu lub całości wiersza z załączonej propozycji. Nagranie należy przesłać do Instytutu Pamięci Narodowej na adres: [email protected]

Artykuły popularnonaukowe na temat „Zbrodni Wołyńskiej”

Kresy Wschodnie w publikacjach IPN

Wystawę elementarną Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945 PL/EN

medianarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
hens
Gość
hens
12 lipca 2021 12:06

A na koniec tego marszu wasz Bodakowski nasrau na Piłsudskiego. Od dawna nazywam was wszystkich KORfederacją, bo jesteście tak jak KOR dla żydokomuny tylko szalupą dla tonącego żydoPiSu.

Tego samego dnia celebrowano pamięć ofiar Obławy Augustowskiej i ani słowa o jej uczestniku, Hermelińskim. Jest to tak rzadkie w ‘polsce’ nazwisko, że bez trudu można je skojarzyć z przewodniczącym PKW, a nawet PKWNu!

A wyjaśnia to przecież nieustające od 1945 roku cuda nad urną, w tym z żydami jako głowami tego ‘państwa’, vide JUDA!

Być może ten marsz
Gość
Być może ten marsz
12 lipca 2021 12:14

to pierwszy zwrot przez rufę Bąkiewicza za te 5 baniek od Kałczyńskiego*.

A Marsz 11/11 nawet jeśli nie przejdzie w czyjeś inne ręce, to żydoPiS śmiało będzie mógł pałować jego uczestników i w końcu ich rozgoni.

Długo się Bąkiewicz legendował, długo. Ale bez maski to jest tylko Bąkiewicz, znany wyłącznie z tego legendowania. Z niczego więcej.

POLECAMY