Najnowszy sondaż: Hołownia traci poparcie, Konfederacja rośnie w siłę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sala Plenarna Sejmu RP.

Sejm RP / Fot. flickr.com

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Super Expressu, Zjednoczona Prawica wciąż może liczyć na największe poparcie w polskim społeczeństwie. Na drugiej pozycji znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, a na trzeciej Koalicja Obywatelska.

Najnowszy sondaż jednoznacznie wskazuje walkę pomiędzy czołowymi ugrupowaniami politycznymi w Polsce. Na czele pozostaje PiS z poparciem rzędu 33,5 proc. obywateli. Walka o drugie miejsce odbywa się między Polską 2050 Szymona Hołowni, a Koalicją Obywatelską. Ruch Hołowni może liczyć na 17,9 proc. głosów, natomiast KO na 16,1 proc. “SE” zwraca uwagę, że jeśli Donald Tusk wróci do polskiej polityki to musi dogadać się z Szymonem Hołownią.

Najnowszy sondaż okazał się nieco mniej przychylny dla Konfederacji, która uzyskała w nim 9,3 proc. głosów. Dalej jest Lewica z wynikiem 8,3 proc. Najniższy wynik w stawce uzyskało PSL, które odnotowało 5,4 proc. poparcia. Duża grupa wyborców jeszcze nie wie, na kogo oddałaby głos. W tym sondażu niezdecydowanych jest 9,5 proc. badanych.

Swój udział w wyborach zadeklarowało zaledwie 44,2 proc. potencjalnych wyborców (w tym 30,3 proc. było pewnych, że udałoby się do urn wyborczych, a 13,9 proc. odpowiedziało, że “raczej” odwiedziłoby lokale wyborcze).

Politolog dr hab. Bartłomiej Biskup komentując wynik sondażu podkreślił, że ugrupowanie Szymona Hołowni “jest chyba najbardziej tajemniczą partią w Polsce.” “Jeżeli chodzi o koalicję, to wykluczyli tylko z PiS-em” – dodał.

Najnowszy sondaż partyjny został przygotowany na zlecenie Onet.pl przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 31 maja.

Porównując wyniki najnowszego sondażu z obrazem badania opinii wyborców wykonanym 21 czerwca można stwierdzić, że obóz Zjednoczonej Prawicy utracił część głosów na rzecz Koalicji Obywatelskiej. Widoczny spadek poparcia odnotowuje Polska 2050, której słupki sondażowe spały o 2,2 proc. Straciły również Konfederacja oraz Lewica, lecz są to liczby oscylujące w bliższych granicach błędu statystycznego.

se.pl, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY