Najnowszy sondaż. Konfederacja pnie się w górę, Platforma tonie, PiS na czele

SONDAŻ
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sejm RP

Sala plenarna Sejmu. / Fot. Szczebrzeszynski Wikimedia Commons

Najnowszy sondaż IBRiS pokazuje zmiany w poparciu Polaków dla głównych sił politycznych kraju. Widoczny jest delikatne wzmocnienie potencjalnego elektoratu czołowych ugrupowań politycznych oraz wzrost poparcia Konfederacji w ostatnim badaniu opinii publicznej.
  • Najnowszy sondaż IBRiS wskazuje, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to wzięłaby w nich udział niespełna połowa badanych.
  • Badanie IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wskazuje wzrost poparcia dla niemal całej czołówki polskiej sceny politycznej. Największy wzrost względem sondażu z 11 czerwca odnotowało PiS oraz Konfederacja.
  • Z ankiety przeprowadzonej przez IBRiS dla portalu Onet.pl wynika, że 46% Polaków uważa, że Donald Tusk zwiększy szanse opozycji na zwycięstwo nad PiS.
  • Zobacz także: Bramkarz Niemiec będzie dalej promował LGBT. UEFA nie ma nic przeciwko

Według sondażu wykonanego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, gdyby wybory odbywały się w najbliższa niedzielę, wzięłaby w nich udział niespełna połowa badanych (49,7%). To kolejny miesiąc, w którym najnowszy sondaż IBRiS odzwierciedla umiarkowane zainteresowanie pójściem do urn. Warto dodać, że w ostatnich wyborach parlamentarnych frekwencja była znacząco wyższa i wyniosła prawie 62% uprawnionych do głosowania.

Najnowszy sondaż IBRiS wskazuje wzrost poparcia wszystkich ugrupowań poza Koalicją Obywatelską

IBRiS wskazuje następujące wyniki: Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 34,7% poparcia (+2,3%), Polska 2050 Szymona Hołowni 20,2% (+0,4%), Koalicja Obywatelska 13% (-), Konfederacja 10,3% (+2,2%), Lewica 9,1% (+1,6%), PSL 5,1% (+0,4%). Wszystkie partie polityczne odnotowały wzrost poparcia, szczególną poprawę wyników (w stosunku do ostatniego sondażu IBRiS wykonanego 11 czerwca br.) pokazuje Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja.

Jak podaje “Rzeczpospolita”, PiS broni swojego terenu i stanu posiadania mimo niepewnej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i konieczności korzystania z głosów innych partii w celi przeprowadzania własnej polityki.

Jednocześnie IBRiS zbadał nastroje Polaków wobec powrotu do rodzimej polityki Donalda Tuska. Jak wynika z badania, ponad 46% Polaków uważa, że powrót Tuska może zwiększyć szanse opozycji na zwycięstwo nad PiS. Jak podaje Onet.pl, spośród tej części Polaków jest aż 78%. ankietowanych w wieku 18 – 29 lat. Wierzą, że powrót byłego przewodniczącego Rady Europejskiej da opozycji zwycięstwo nad PiS.

rp.pl onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY