Kita ocenia relacje Polska-Izrael: “Trzeba się pozbyć wszelkich złudzeń” [NASZ WYWIAD]

tylko u nas
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kacper Kita w MN

Kacper Kita w MN / Fot. You Tube/ Media Narodowe

Gościem poniedziałkowego Raportu Geopolitycznego był redaktor Kacper Kita, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych portalu Nowy Ład. Tematem programu był powrót roszczeń żydowskich, ingerencja Stanów Zjednoczonych i Izraela w polski proces legislacyjny oraz stosunki Polski z tymi państwami.
  • Kacper Kita był gościem poniedziałkowego Raportu Geopolitycznego w Mediach Narodowych. Ocenił ingerencję USA oraz Izraela w polską legislację i analizował przyszłość stosunków międzynarodowych w tej dziedzinie.
  • Zdaniem Kity, Izrael realizuje swoją politykę rękoma ambasady amerykańskiej.
  • Ekspert uważa, że ingerencja Izraela w polską legislację świadczy o słabości stosunków Polska-Izrael. Jedynym wyjściem zdaniem eksperta jest prowadzenie podmiotowej polityki. Bez oglądania się na zdanie innych państw.
  • Redaktor Nowego Ładu powołał się również na sytuację na Bliskim Wschodzie, gdzie Izrael wciąż grabi mienie Palestyńczyków.
  • Kita twierdzi, że relacje Polska-Izrael nie będą nigdy na satysfakcjonującym poziomie ze względu na brak spoiw kulturowych oraz skrajny antypolonizm Izraela.
  • Zobacz także: Dziwne słowa Konfederaty ws. roszczeń żydowskich. “Mam nadzieję, że to przejęzyczenie” [+WIDEO]

Rozmowa przeprowadzona została cztery dni po głosowaniu Sejmu w sprawie Kodeksu postępowania administracyjnego. Kacper Kita ocenił ingerencję Izraela w polską legislację oraz analizował przyszłość stosunków międzynarodowych w tej dziedzinie. Kita ocenia relacje Polska-Izrael jako niemożliwe do poprawy ze względu na brak spoiw łączących oba narody i skrajny antypolonizm w Izraelu.

Izrael ingeruje w sprawy polskie za pomocą dyplomacji USA

Na początku programu gość Jana Hernika został zapytany o list amerykańskiego charge d’affiares w Warszawie do Elżbiety Witek. Zawierał on krytykę polskiego procesu legislacyjnego i opracowywanej przez polski parlament nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Kita jednoznacznie ocenia pismo amerykańskiego dyplomaty jako element nacisku na Polskę władz amerykańskich, które reprezentują interesy Izraela.

“Jest to po prostu jednoznaczny nacisk ze strony Stanów Zjednoczonych, które dają do zrozumienia, że zamierzają naciskać coraz bardziej na polski rząd, żeby wyegzekwować te roszczenia. (…) Polski rząd nie ma zupełnie co liczyć na taryfę ulgową.”

– powiedział na początku programu gość.

Wspomniał również o wypowiedzi amerykańskiego Sekretarza Stanu Anthonego Blinkena, który posiadając korzenie polskie publicznie szkaluje Polaków oraz zakłamuje historię związaną z rzekomymi prześladowaniami mniejszości żydowskiej na terenach polskich przed II wojną światową.

“Możemy spodziewać się regularnych nacisków na Polskę, polski rząd ze strony Aliu, wszelkich innych dyplomatów amerykańskich. Są to ludzie, którzy autentycznie uważają, że Polacy historycznie mają na sumieniu winy wobec Żydów.”

– dodał.

Gość programu wskazał na nową politykę Stanów Zjednoczonych, która zakłada walkę z antysemityzmem na równi z walką z homofobią,czy rasizmem.

Ingerencja Izraela w proces legislacyjny, a relacje Polska-Izrael

W następnej części programu proszony został wątek reakcji ambasady Izraela oraz MSZ na legislację polskiego parlamentu. Chodzi o nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Nowe przepisy zakładają, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Uchwalenie takiego okresu przedawnienia w wymiarze 30 lat uniemożliwiałoby dochodzenia roszczeń wobec decyzji wywłaszczeniowych władz komunistycznych.

Dotychczas w przypadku stwierdzenia sprzeczności takiej decyzji z porządkiem prawnym dawny właściciel lub jego spadkobierca mógł ubiegać się o zwrot mienia lub odszkodowanie. Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego jest więc metodą polskiego rządu na uniknięcie wielomiliardowych, bezpodstawnych roszczeń wysuwanych za pośrednictwem amerykańskim przez Żydów.

Kacper Kita podkreślił, że ingerencja władz Izraela w nowelizację jest zagrożeniem polskiej suwerenności. Dodał, że należy budować pewien konsensus, lecz zawsze oparty na podmiotowości Polski. Najlepszym sposobem do pokazania suwerenności jest zdaniem eksperta jednogłośne przegłosowanie i przeprowadzenie ustawy przez parlament. Redaktor Nowego Ładu został zapytany o to, w jakim stopniu ustawa reprywatyzacyjna będzie skuteczna w zwalczaniu roszczeń żydowskich. Gość powiedział, czy ma ona szansę w ogólne przejść proces legislacyjny.

“Myślę, że ustawa przejdzie. Nawet jeżeli Senat będzie przeciwko, to PiS z mniejszymi ugrupowaniami utworzy większość w ewentualnym odrzuceniu weta Senatu. (…) Jesteśmy w sytuacji, w której polski rząd próbował przeprowadzić uderzenie wyprzedzające.”

– powiedział gość.

Zdaniem Kacpra Kity, PiS przeprowadzając przez Sejm nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącą tzw. “dzikiej reprywatyzacji” próbuje w sposób zakamuflowany wejść do walki przeciwko roszczeniom żydowskim, które przez wiele lat były przez obóz władzy bagatelizowane.

“Nie powiedzą, że to się wprost nazywa ustawa przeciwko roszczeniom żydowskim, czy przeciw “447”, tylko oczywiście o to chodzi. Wszyscy wiedzą, że o to chodzi. Jest to chęć trwania w pewnej iluzji.”

– podsumował Kita.

Izrael ma moralne prawo domagać się cudzej własności?

Kita został zapytany o moralne prawo Izraela względem roszczeń do cudzej własności. Ekspert Mediów Narodowych powołał się na historię Izraela i sytuacje między Żydami, a Arabami. Gość przyznał, że Izraelczycy zagrabiają własność Palestyńczyków oraz blokują ich roszczenia do odzyskania własnej. Ekspert powołał się na Human Rights Watch, które wprost przyznaje, że Izrael jest państwem apartheidowym.

“W 67′ roku Izrael odbił całość Jerozolimy. Od tego momentu, tylko ci Żydzi, którzy zostali wysiedleni ze swoich domów po wschodniej części Jerozolimy mają prawo domagać się powrotu do swoich domów. Palestyńczycy nie.”

– poinformował gość.

Relacje Polska-Izrael skazane na porażkę?

Zdaniem Kacpra Kity odpowiedź polskiego MSZ, tak jak ogólny poziom rozmów między administracjami obu państw nie zmieni wiele w relacjach miedzy Polską, a Izraelem. Zdaniem eksperta zawsze może być gorzej w tej materii, ale najważniejsze dla strony Polskiej jest podjęcie decyzji politycznej. Ekspert uważa, że Polska nie może ulec presji ze strony Stanów Zjednoczonych i Izraela.

“Teraz naszym zadaniem, opinii publicznej jest naciskać na polską władzę, aby nie uległa presji”

– powiedział.

“Trzeba się pozbyć wszelkich złudzeń”

– podsumował.

Według eksperta naprawa stosunków dyplomatycznych jest niemożliwa, bo nie ma w Izraelu środowisk politycznych przychylnych Polsce. Relacje Polska-Izrael skazane są zdaniem Kity skazane na toporny kształt ze względu na brak wspólnych wartości pomiędzy tymi krajami. Zwrócił też uwagę na skrajny antypolonizm w Izraelu, który od lat występuje od szkół po szczyty władzy państwowej.

W dalszej części programu, Kacper Kita wyraził swoją prognozę na dalszy rozwój stosunków Warszawa-Tel Awiw oraz Warszawa- Waszyngton. Całość programu jest dostępna na kanale You Tube Media Narodowe.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY