Prześladowanie LGBT we Włoszech? Projekt ustawy zagrożeniem dla katolików

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga LGBT na ulicy Włoch.

Flaga LGBT na ulicy Włoch. / Fot. flickr.com

Burzę we włoskiej debacie społecznej wywołał projekt ustawy złożony w tamtejszym parlamencie. Legislacja proponowana we Włoszech traktuje o zwalczaniu homofobii i transfobii. O sprawie alarmuje Watykan, który uważa, że nowe przepisy mogą doprowadzić do podważenia legalności nauczania Kościoła oraz grozić prawnymi konsekwencjami za wyrażanie przekonań przez wierzących.
  • We Włoszech trwa dyskusja na temat nowego projekty nowelizacji prawa karnego. Głównym celem jest wprowadzenie do włoskiego prawa penalizacji nienawiści wobec osób LGBT.
  • Autorem projektu ustawy, który obecnie znajduje się w pracach w Senacie jest homoseksualny polityk Alessandro Zan.
  • Projekt ustawy wprowadza także nowe kary za przestępstwa spowodowane z nienawiści, homofobii i transfobii. Postuluje ona także powołanie ogólnokrajowego dnia walki z homofobią i transfobią.
  • Sprzeciw wobec prowadzonej we Włoszech legislacji wyraziła Stolica Apostolska. Uważa, że nowe przepisy naruszą konkordat.
  • Zobacz także: Wnioski o wotum nieufności dla czołowych ministrów. Pożegnają się z rządem?

We Włoszech nie cichnie dyskusja na temat proponowanej ustawy o homofobii i transfobii, nad którą prace prowadzi Senat. Wcześniej uzyskała ona aprobatę Izby Deputowanych. Przepisy przygotował polityk reprezentujący światopogląd centro-lewicowy, który otwarcie przyznaje się do bycia gejem. Jest nim Alessandro Zan, reprezentant włoskiej Partii Demokratycznej. Przepisy nazwane zostały prawem Zana, a ich celem jest zapobieganie i zwalczanie dyskryminacji oraz przemocy na tle płci, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i niepełnosprawności. Projekt ustawy polityka Partii Demokratycznej poprał Ruch Pięciu Gwiazd. Czy prześladowanie LGBT we Włoszech jest, aż tak poważnym zjawiskiem?

Część środowisk politycznych krytykuję legislację opracowywaną obecnie w Senacie. Twierdzą, że jest to próba wprowadzenia do włoskiego porządku prawnego pojęcia “tożsamości płciowej”. Przeciwnicy tego rozwiązania argumentują, że ma to na celu “przekreślenie różnic płci, by uwiarygodnić jej nieokreśloność” oraz wprowadzić “antropologiczne zamieszanie”.

Nowelizacja prawa karnego ma być odpowiedzią na prześladowanie LGBT we Włoszech

Głównymi założeniami “prawa Zana” jest zmiana w zapisach prawa karnego. Polityk chciałby rozszerzyć zasięg penalizacji przestępstw z nienawiści na tle rasowym, etniczny, religijnym. Projekt ustawy dodaje do tej kategorii przestępstwa nienawiści wobec homoseksualistów, kobiet oraz niepełnosprawnych. Prześladowanie LGBT we Włoszech stanie się przestępstwem. Legislacja nie precyzuje jednak, co ustawodawca rozumie przez to słowo.

“W kodeksie ma zostać rozszerzony przepis przewidujący karanie za nawoływanie do przemocy i dyskryminowania osób na tle rasowym, etnicznym, religijnym i narodowościowym poprzez dodanie motywacji sprawców z powodu płci, orientacji seksualnej i niepełnosprawności.”

– informuje portal Polsatnews.pl

Głównym celem nowelizacji prawa karnego we Włoszech jest rozszerzenie przepisu mówiącego o “sytuacji szczególnej podatności osoby poszkodowanej” o motywację z powodu “płci, płci społeczno-kulturowej, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej”.

Projekt ustawy forsowany przez Partię Demokratyczną Włoch oraz Ruch Pięciu Gwiazd zakłada uzupełnienie regulacji dotyczącej równego traktowania osób niezależnie od kolory skóry i pochodzenia etnicznego z 2003 roku. Nowe wytyczne dotyczyć będą zapobiegania i zwalczania prześladowań spowodowanych orientacją seksualną i tożsamością płciową.

Kolejne poprawki mają dotyczyć ustawy z 1993 roku, która wprowadziła kary za wypowiedzi, gesty, czyny i hasła mające na celu nawoływanie do nienawiści, przemocy, dyskryminacji na tle rasowym, etnicznym, religijnym lub narodowym. Do listy czynów karalnych w tej dziedzinie mają dołączyć wszelkie zachowania reprezentujące homofobię oraz transfobię.

Dodatkowe kary za nienawiść w stosunku do LGBT

Nowelizacja włoskiego kodeksu karnego, poza zmianą przepisów planuje wprowadzić również dodatkowe kary. Według nowej propozycji każdy, kto popełnia czyn dyskryminacji lub do niego nawołuje, zagrożony byłby karą do 18 miesięcy więzienia lub do 6 tysięcy euro grzywny. Dodatkowo za prześladowanie LGBT we Włoszech w postaci podżegania do przemocy lub dopuszczenie się jej grozić będzie kara od pół roku do czterech lat więzienia. Według tej samej sankcji karnej mają być sądzone osoby prowadzące działalność w organizacjach nawołujących do przemocy lub dyskryminacji osób LGBT.

Nowe przepisy zaproponowane przez homoseksualnego polityka przewidują, że dyskryminowanie na tle homofobii uznaje się za okoliczność obciążającą, która podnosi karę o połowę. Dodatkowo proponuje on, aby państwowy urząd do spraw dyskryminacji rasowej zajął się także ściganiem dyskryminacji seksualnej.

Narodowy dzień przeciw homofobii i transfobii?

Projekt nowelizacji prawa karnego zakłada wprowadzenie we Włoszech ogólnokrajowego dnia przeciw homofobii i transfobii. Nowe święto ma być dedykowane promocji szacunku, postaw włączających i sprzeciwu wobec uprzedzeń i dyskryminacji. Akcje związane z obchodami tego dnia mają być włączone do włoskich szkół na każdym szczeblu edukacji.

Pomysłodawcy takiego święta uważają, że dzień powinien służyć “upamiętnieniu, informacji i refleksji”. Twierdzą, że szkoły i administracja publiczna mają organizować inicjatywy na rzecz zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem uprzedzeń homo- i transfobicznych.

Prześladowanie LGBT we Włoszech ważniejsze od prześladowania katolików? Watykan zabrał stanowczy głos

Zdecydowany głos sprzeciwu wobec nowego projektu ustawy Zana popłynął z Watykanu. Duchowni wystosowali pismo do ambasadora Włoch przy Stolicy Apostolskiej. Prezentuje ono jednoznaczne stanowisko Kościoła wobec projektów zmian we włoskim prawie karnym. Watykan twierdzi, że część z propozycji Zana bezpośrednio łamie postanowienia konkordatu. Stolica Apostolska uważa, że dokument powinien zostać zmieniony do formy pozwalającej Kościołowi prowadzić dalej nieskrępowaną działalność duszpasterską, edukacyjną i społeczną. O konieczności zmiany projektu mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Gualtiero Bassetti.

Z podobnym wnioskiem zwrócił się do włoskich władz sekretarz Stolicy Apostolskiej do spraw stosunków z państwami, arcybiskup Paul Richard Gallagher.

Stolica Apostolska w projekcie legislacji Zana widzi zagrożenie dla “wolności przekonań” katolików oraz prawnych konsekwencji wyrażania przez nich własnych poglądów. Zadaniem Watykanu nowa ustawa mogłaby wpłynąć na kształt nauczania Kościoła .

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY