Niemiecki Kościół wydał ponad 120 mln euro na pomoc uchodźcom. Większość społeczeństwa jest przeciwna ich przyjmowaniu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pexels

Kościół w Niemczech wydał 124 mln euro na pomoc uchodźcom. Tak wynika z raportu biskupa Dominicusa Meiera, komisarycznego przewodniczącego Komisji ds. Migracji Konferencji Episkopatu Niemiec. Zaznaczył, że należy tę pracę kontynuować. Większość Niemców jest jednak przeciwna przyjmowaniu kolejnych uchodźców.
  • Biskup Meier stwierdził, że niemiecki Kościół poprzez zaangażowanie w Niemczech w pomoc uchodźcom czyni społeczeństwo bardziej humanitarnym.
  • Zdaniem niemieckiego biskupa pilną sprawą jest teraz szybkie ponowne otwarcie bezpiecznych dróg dostępu do krajów, które mogą okazać pomoc uchodźcom.
  • Sondaż pokazuje, że społeczeństwo niemieckie jest sceptycznie nastawione do przyjmowania uchodźców.
  • Zobacz także: Ks. Wachowiak: Kościół powinien głośno i wyraźnie sprzeciwić się paszportom covidowym

– Osoby szukające schronienia są szczególnie dotknięte skutkami pandemii, wynika to z naszego doświadczenia pomocy Kościoła uchodźcom – powiedział biskup Dominicus Meier. Z raportu, który przedstawił wynika, że 27 niemieckich diecezji oraz kościelnych dzieł pomocy wydało w 2020 roku prawie 124 mln euro na pomoc uchodźcom w Niemczech i na całym świecie.

Główne obszary działania kościelnych akcji obejmowały towarzyszenie osobom poszukującym schronienia w różnych dramatycznych okolicznościach, promowanie integracji w niemieckim społeczeństwie oraz wspieranie wolontariatu i łączenie rodzin. W sumie pomoc dla uchodźców zorganizowana przez Kościół katolicki w Niemczech dotarła w ub.r. do co najmniej 154 tys. osób. Działo się to dzięki pracy wielu pracowników etatowych i wolontariuszy.

Kościół niemiecki chce kontynuować pomoc uchodźcom

Biskup Meier stwierdził, że zaangażowanie Kościoła w Niemczech w pomoc uchodźcom czyni społeczeństwo bardziej humanitarnym. Dodał również, że jest to żywy znak chrześcijańskiej miłości. Ważne również, aby tę pracę kontynuować nawet w zmieniających się warunkach.

– W czasie kryzysu pandemicznego możliwość dotarcia do Niemiec i Europy została poważnie ograniczona. Przyjmowanie uchodźców znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji za pośrednictwem programów międzynarodowych (zwłaszcza programu przesiedleń resettlement) praktycznie nie ma miejsca. Poważnie naruszone przez pandemię zostało także prawo do łączenia rodzin

– zauważył Meier.

Zdaniem niemieckiego biskupa pilną sprawą jest teraz szybkie ponowne otwarcie bezpiecznych dróg dostępu do krajów, które mogą okazać pomoc uchodźcom.

Większość przeciwna przyjmowaniu uchodźców w Niemczech

Z ostatniego sondażu Instytutu Civey przeprowadzonego na zlecenie Diakonie (ewangelickie stowarzyszenie opieki społecznej) wynika jednak, że większość Niemców jest przeciwna przyjmowaniu kolejnych uchodźców.

Zobacz także: Symbol Polski Walczącej zakazany! Skandal na EURO 2020

Na pytanie, czy Niemcy powinny przyjmować więcej osób szukających ochrony w obliczu rosnącej liczby uchodźców na świecie, większość odpowiedziała nie. Badanie pokazuje też, że ludzie są sceptycznie nastawieni do integracji.

vaticannews.va, londynek.net

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY