Indonezja: Lekarze zaszczepieni chińską szczepionką chorują na COVID-19

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Lekarze przeprowadzają operację.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Lekarze w Indonezji zaszczepieni chińską szczepionką Sinovac chorują na COVID-19. Nie wiadomo czy jest skuteczna przeciwko wariantowi delta.
  • Lekarze i pracownicy ochrony zdrowia w Indonezji, którzy byli zaszczepieni szczepionką Sinovac zachorowali na COVID-19.
  • Eksperci zwracają uwagę, że wciąż nie wiadomo na ile szczepionka koncernu Sinovac jest skuteczna przeciwko wariantowi delta.
  • W Indonezji zmarło jak dotąd 946 lekarzy i pielęgniarek zakażonych koronawirusem.
  • Zobacz także: Polska szczepionka na COVID-19 jeszcze w tym roku? Znamy szczegóły

Ponad 350 lekarzy i pracowników ochrony zdrowia w Indonezji zachorowało na COVID-19. Byli oni zaszczepieni chińską szczepionką koncernu Sinovac. Indonezyjskie władze podają, że kilkadziesiąt z tych osób musiało być hospitalizowanych.

Lekarze i pracownicy ochrony zdrowia w Indonezji, którzy byli zaszczepieni szczepionką Sinovac, zarazili się koronawirusem SARS-CoV-2. Większość przeszła zakażenie bezobjawowo i poddała się samoizolacji w domach. Poinformował o tym Badai Ismoyo, dyrektor departamentu zdrowia w okręgu Kudus, w prowincji Jawa Środkowa.

Okazuje się jednak, że kilkadziesiąt osób musiało trafić do szpitala z powodu wysokiej gorączki i spadającego poziomu saturacji krwi.

Kudus, w którym pracuje ok. 5 tysięcy pracowników ochrony zdrowia, walczy z ogniskiem koronawirusa, które ma być wywołane wariantem delta koronawirusa (B.1.617.2, wariant wykryto po raz pierwszy w Indiach).

W Indonezji pracownicy ochrony zdrowia byli szczepieni w pierwszej kolejności, poczynając od stycznia. Niemal wszystkich zaszczepiono chińską szczepionką koncernu Sinovac.

Po szczepieniach znacząco spadła liczba zgonów lekarzy i pracowników ochrony zdrowia zakażonych koronawirusem – ze 158 w styczniu do 13 w maju.

Nie wiadomo czy Sinovac jest skuteczna przeciwko wariantowi delta

Jednak ekspertów ds. ochrony zdrowia niepokoi to, że lekarze zaszczepieni chińską szczepionką w Jawie Środkowej chorują. Zwracają oni uwagę, że wciąż nie wiadomo na ile szczepionka koncernu Sinovac jest skuteczna przeciwko wariantowi delta.

4 maja 2021 roku Europejska Agencja Leków rozpoczęła procedurę wstępnej oceny inaktywowanej szczepionki przeciw COVID-19 Sinovac. Ocenie poddane zostaną wstępne wyniki badań laboratoryjnych oraz klinicznych.  Etapowo EMA będzie kontynuowała ocenę kolejnych danych z badań klinicznych udostępnianych przez firmę. Oceni również zgodność preparatu z unijnymi normami dotyczącymi bezpieczeństwa, skuteczności oraz jakości stosowania szczepionki.

Zobacz także: Ogromny pożar w małopolskiej miejscowości! Kilkadziesiąt budynków w ogniu [+WIDEO]

W Indonezji zmarło jak dotąd 946 lekarzy i pielęgniarek zakażonych koronawirusem. W całym kraju wykryto niemal 2 mln zakażeń, zmarło ok. 53 tysięcy chorych na COVID-19.

Co najmniej pięciu lekarzy i jedna pielęgniarka zmarło po zakażeniu pomimo zaszczepienia przeciw COVID-19 w całej Indonezji. Jedna z tych osób otrzymała jednak tylko jedną z dwóch dawek szczepionki.

szczepienia.pzh.gov.pl, rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY