Polska szczepionka na COVID-19 jeszcze w tym roku? Znamy szczegóły

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
COVID-19

Szczepionka przeciw COVID-19. / Fot. pixabay

Z każdym dniem rosną szanse, że jeszcze tym roku ruszy produkcja nowej szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Polska szczepionka na COVID-19 zakończyła właśnie trzeci etap badań i jej skuteczność osiągnęła 89,3%. Preparat przygotowuje amerykańska firma Novavax na zlecenie polskiej spółki Mabion.
  • Od marca 2021 media informują o pracach nad polską szczepionką przeciw SARS-CoV-2.
  • Na ten cel może zostać przeznaczone nawet 40 mln zł pomocy Polskiego Funduszu Rozwoju.
  • W tej chwili większość prac nad szczepionką leży w rękach amerykańskiego partnera Mabion, firmy Novavax. Jednak eksperci uważają, że prawdopodobnie jeszcze w 2021 roku preparat wejdzie do obiegu.
  • Novavax informuje, że ich szczepionki na koronawirusa dają niemal 90-procentową skuteczność. Testy przeprowadzono na grupie 30 tys. osób.
  • Zobacz także: Czy winny tragedii smoleńskiej w końcu poniesie konsekwencje? Arabski czeka na wyrok

W już marcu tego roku większość kanałów informacyjnych podało informację, że Polska ma stać się kolejnym krajem, który rozpocznie produkcję własnej szczepionki przeciw COVID-19. Na ten cel może zostać przeznaczone nawet 40 mln zł pomocy Polskiego Funduszu Rozwoju. Pomoc powędruje do spółki Mabion, która ma produkować preparat. Polska szczepionka na COVID-19 może być dostępna jeszcze w 2021 roku.

W rozmowie z portalem TVP.INFO, Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu spółki Mabion udziela szczegółowych informacji na temat obecnego stanu prac nad preparatem przeciw koronawirusowi.

“Mabion po skutecznym ukończeniu procesu transferu technologii oraz po dokonaniu ostatecznych uzgodnień i podpisaniu umowy z Novavax będzie odpowiedzialny za produkcję substancji czynnej tzw. antygenu szczepionkowego, najważniejszego składnika kandydata na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Novavax”

– podkreśla.

Pietraszkiewicz przekazał, że w tej chwili większość prac nad szczepionką leży w rękach amerykańskiego partnera, firmy Novavax. Powiedział, że wszelkie pytania odnośnie produkcji samej szczepionki należy kierować do niego.

Polska szczepionka dostępna jeszcze w tym roku?

Członek zarządu spółki Mabion twierdzi, że znacząco przyśpieszyć prace nad nową szczepionką może zakończenie audytu GMP. Przeprowadzany jest on w zakładzie w Konstantynowie Łódzkim przez niezależny podmiot amerykański na zlecenie Novavax.

“Na miejscu cały czas przebywają też przedstawiciele naszego amerykańskiego partnera, z którymi pracujemy ramię w ramię, aby zapewnić najwyższą jakość procesów produkcji”

– zaznacza Pietruszkiewicz.

Obecnie najważniejszym zadaniem spółki jest jak najszybsze podpisanie umowy z Novavax w celu uruchomienia produkcji komercyjnej nowej szczepionki jeszcze w tym roku.

Z najnowszych badań opublikowanych przez firmę Novavax wynika, że ich szczepionki na koronawirusa dają niemal 90-procentową skuteczność. Testy przeprowadzono na grupie 30 tys. osób

Amerykański koncern dodaje również, że ich preparaty są skuteczne w zwalczaniu różnych odmian wirusa oraz wykazują się ponadprzeciętnym bezpieczeństwem użycia.

Amerykańska firma potwierdziła zamiar złożenia wniosku o dopuszczenie preparatu do obrotu. Ma się to stać w 3 kwartale 2021 roku.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY