Ambitne plany Morawieckiego. 10 projektów Polskiego Ładu w 100 dni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki zainaugurował we wtorek ukraińską edycję projektu „Polska Półka”. W jego ramach do 26 bibliotek trafi łącznie ponad 1 tys. 200 książek polskich autorów. Projekt ma na celu dotarcie z literaturą polską do czytelnika – obcojęzycznego i polskiego – w różnych krajach świata.

  • Na Ukrainie do 26 bibliotek trafi łącznie ponad 1 tys. 200 książek polskich autorów.
  • Jaworski: W przypadku Ukrainy istotny jest dla nas fakt, że rodzima literatura trafi tu także do polskiej mniejszości.
  • Ukraina jest trzecim krajem, w którym Instytut Książki wdraża projekt we współpracy z polską dyplomacją i miejscowymi partnerami społecznymi i samorządowymi.
  • Zobacz także: Intensywne ulewy nawiedziły Śląsk. Kolejne burze prognozowane na wschodzie Polski

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki w trakcie wizyty w Chersońskiej Obwodowej Uniwersalnej Naukowej Bibliotece zainaugurował we wtorek ukraińską edycję projektu „Polska Półka”. Poinformował o tym na swoim Twitterze Instytut Książki (IK).

Jak wyjaśniono, w jego ramach do 26 bibliotek trafi łącznie ponad 1 tys. 200 książek polskich autorów. Zarówno w języku polskim, jak i w przekładzie na język ukraiński. – Projekt zakłada stworzenie dostępu do polskiej literatury w publicznych ukraińskich bibliotekach – czytamy na stronie IK. Przypomniano, że misją IK jest m.in. upowszechnianie polskiej literatury w świecie.

Polska literatura w różnych krajach świata

– Projekt „Polska Półka” ma w tym dziele szczególne znaczenie, bo polska książka za pośrednictwem sieci bibliotek ma szansę skutecznie dotrzeć do zagranicznych czytelników w ich lokalnych środowiskach. Dodatkowo, w przypadku Ukrainy istotny jest dla nas fakt, że rodzima literatura trafi tu także do polskiej mniejszości i osób z polskimi korzeniami oraz tych, które uczą się naszego języka czy w inny sposób poszukują kontaktu z polską kulturą – powiedział dyrektor IK Dariusz Jaworski, cytowany w informacji.

Wyjaśniono, że do udziału w przedsięwzięciu organizatorzy zaprosili 26 bibliotek z różnych regionów Ukrainy. W każdej z nich będzie odrębna, oznaczona półka z książkami polskich autorów. Tam, gdzie z przyczyn organizacyjnych nie jest to możliwe, zostanie wydzielona specjalna sekcja w katalogu elektronicznym.

Na stronie IK można przeczytać, że pośród książek bezpłatnie przekazanych placówkom znalazł się wybór przekładów na język ukraiński polskich książek. Jest to literatura klasyczna i współczesna dla dorosłych i młodzieży. Są również książki w języku polskim promowane przez IK w aktualnym wydaniu katalogu „New Books from Poland”.

Projekt „Polska Półka” został zainicjowany w 2017 r. w Wielkiej Brytanii. Ma na celu dotarcie z literaturą polską do czytelnika. Zarówno obcojęzycznego, jak i polskiego – w różnych krajach świata. Zamiarem jest również propagowanie wiedzy o Polsce, polskiej kulturze i historii, a także kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski.

Przypomniano, że w 2019 r. „polskie półki” pojawiły się w bibliotekach na nowojorskim Brooklynie i w Filadelfii. Ukraina jest trzecim krajem, w którym IK wdraża projekt we współpracy z polską dyplomacją i miejscowymi partnerami społecznymi i samorządowymi.

radiomaryja.pl

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki przekazał swoje ambitne plany wobec Polskiego Ładu. Premier zamierza spełnić 10 projektów w zaledwie 100 dni. Wśród głównych postulatów znajdują się obietnica zwiększenia do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku, a także zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, czy też emerytura bez nałożonego podatku do 2500 złotych.

  • Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dzisiaj swoje ambitne plany wobec wprowadzenia do życia obietnic PiS złożonych w Polskim Ładzie
  • Rząd zamierza w ciągu 100 dni zrealizować 10 projektów, które mają ułatwić życie m.in. pacjentom i przedsiębiorcom
  • Na początku przyszłego roku ma zostać zwiększona do 30 tysięcy złotych kwota wolna od podatku
  • Zobacz także: Rząd potwierdza szczepienia dzieci. Polska przyjmuje paszporty covidowe

Prezes Rady Ministrów udał się dzisiaj z wizytą do fabryki rurociągów ENERGOP w Sochaczewie, gdzie na krótkiej konferencji prasowej pochwalił zarząd za sprawne działanie w czasie epidemii oraz na przykładzie tej firmy uważa, że tzw. Tarcza Finansowa uratowała wielu przedsiębiorców w trakcie epidemii – “Chcę podziękować ministrowi Małeckiemu, bo często o tej i o innych firmach przemysłowych rozmawialiśmy, bo dla nich czas był trudny. Tarcza Finansowa przechowała te firmy i zachowała ich potencjał produkcyjny” – stwierdził.

Ambitne plany Morawieckiego – 10 projektów w 100 dni!

Podczas konferencji ujawniono ambitne plany Morawieckiego względem nowego programu społeczno-gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez resztę koalicjantów. Rząd zamierza zrealizować w ciągu 100 dni 10 pierwszych postulatów, które zostały zawarte w Polskim Ładzie, będącym jednocześnie projektem narzuconym przez Komisję Europejską w ramach wprowadzenia Europejskiego Nowego Ładu.

Jednym z pierwszych postulatów jaki ma zostać spełniony, jest kwota wolna od podatku do 30 tysięcy złotych. Według rządowych statystyk 18 milionów Polaków nie zarabia rocznie więcej pieniędzy, przez co mieliby liczyć na zwolnienie z podatków. Przepisy te miałyby wejść najwcześniej w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Następnie rząd chciałby spełnić podnoszony od lat postulat innych środowisk politycznych dotyczący likwidacji podatku przy emeryturach i rentach nie większych niż 2500 tysiąca miesięcznie. Również i tutaj [rze[pisy zaczęłyby obowiązywać od początku przyszłego roku. Natomiast już w połowie bieżącego roku miałyby zostać zniesione limity do lekarzy specjalistów. Najpierw skorzystać miałyby na tym dzieci oraz młodzież, a następnie przepisy dotyczyłyby wszystkich pacjentów.

W trakcie prezentowania założeń w budynku Kancelarii Premiera, Mateusz Morawiecki utwierdzał w przekonaniu, że Polski Ład to spełnienie oczekiwań Polaków na dogonienie Zachodu – “Polski Ład to pewna wizja rozwoju sprawiedliwego i szybkiego, szybkiego doganiania tych, którzy zawsze wydawali nam się niedoścignieni – zachodnich najbogatszych państw. To wizja konkretna i wiarygodna. To dzisiaj chcemy pokazać i potwierdzić” – powiedział.

Rząd postuluje również, aby zwiększyć budżet Narodowego Funduszu Zdrowia do 7 procent. Natomiast w czwartym kwartale 2021 r. w życie mają wejść rozwiązania dotyczące gwarantowania przez państwo wkładu własnego i dofinansowania dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych.

Zmienione ma zostać również prawo budowlane dzięki, któremu budowa domu jednorodzinnego o powierzchni nie większej niż 70 metrów kwadratowych ma się odbywać bez większych formalności urzędowych.. Zainteresowany musiałby wyłącznie zgłosić chęć budowy takiego projektu. Kolejny obszar zapowiedziany przez premiera to rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli wsparcie dla rodzin na drugie i kolejne dziecko w wysokości 12 tys. zł na każde dziecko. Program ten ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

“Polski Ład jest wielką dźwignią polskiego rozwoju, a my poprzez te 10 punktów na 100 dni od dzisiaj, czyli do połowy września najpóźniej pokazujemy konkret i potwierdzamy naszą wiarygodność, pokazujemy sprawiedliwy porządek, ale też porządek dynamicznego gospodarczego rozwoju. Rozwoju gospodarczego i społecznego, bo gospodarka i społeczeństwo to jedno” – podkreślił Morawiecki.

Ambitne plany Morawieckiego dotyczą również stworzenia lokalnych ośrodków nauki na wzór Centrum Mikołaja Kopernika, a także zakładają one zwiększenie dopłat dla rolników, a rząd zachęca przedsiębiorców zarabiających do 10 tysięcy złotych miesięcznie, aby przeszli na płacenie podatku w systemie ryczałtowym tj. podatek przychodowy.

rmf24.pl

POLECAMY