Rząd potwierdza szczepienia dzieci. Polska przyjmuje paszporty covidowe

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polski rząd przekupuje społeństwo nagrodami finansowymi

rząd, Michał Dwoorczyk, #SzczepimySie, loteria dla zaszczepionych, Polska, USA, Ohio / fot. Twitter/@PremierRP

Dzisiaj podczas konferencji prasowej szef kancelarii Premiera poinformował o szczepieniu młodzieży w wieku 12-15 lat, których łączna liczba w Polsce wynosi 2,5 miliona osób. Procedura podawania nastolatkom preparatu na COVID-19 ma rozpocząć się od 7 czerwca 2020 roku. Rząd potwierdza również, że obecnie są badane możliwości szczepienia dzieci w wieku 7-12 lat. Ostateczna opinia Rady Medycznej w tej sprawę ma zostać podana we wrześniu. Jeżeli preparat okaże się bezpieczny dla małych dzieci to polski rząd wprowadzi do życia takową procedurę. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski poinformował również, że Polska włącza się aktywnie do unijnego programu o tzw. paszportach covidowych.

  • Szef Kancelarii Premiera oświadczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że nastolatkowie w wieku od 12 do 15 lat będą mogli od 7 czerwca przystępować do szczepienia
  • Niewykluczone, że procedura odbywać się będzie w budynku szkolnym lub w jego okolicach, a do wykonywania aplikacji preparatu zostaną włączone pielęgniarki szkolne
  • Naukowcy badają obecnie możliwość szczepienia dzieci w wieku 7-12 lat, a ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść we wrześniu
  • Rząd potwierdza również swój angaż w unijnym programie elektronicznych certyfikatów szczepień na koronawirusa
  • Zobacz także: „Jesteśmy królikami doświadczalnymi”! Medycy pozywają szpital za przymusowe szczepienia

Tuż po godzinie 12 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministrem Zdrowia spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej odnośnie do dalszych decyzji w sprawie szczepień dla kolejnych grup wiekowych. Rząd polski potwierdza, że za opinią naukowców zatrudnionych przez Komisję Europejską przychylił się pozytywnie do planów rozpoczęcia procedury szczepień dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

“W związku z decyzją EMA i rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 6 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. To ponad 2,5 mln uczniów uczących się w 24 tys. szkół i placówek oświatowych” poinformował Michał Dworczyk.

Natomiast przewodniczący Rady Medycznej prof. Andrzej Horban przyznał, że szczepienia dla nastolatków powinny odbywać się w szkole lub w jej okolicy. Takie działania miałyby przyspieszyć przeprowadzenie procedury szczepień. Dodał również, że dzieci w wieku 12-15 lat należałoby również szczepić w trakcie wakacji, co miałoby umożliwić powrót od września do stałego nauczania stacjonarnego.

Rząd potwierdza paszporty covidowe

Michał Dworczyk przekazał również, że grupy naukowe oraz Rada Medyczna przyglądają się możliwościom rozpoczęcia powszechnego szczepienia dzieci poniżej 12 roku życia – “Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepienia dzieci w wieku 7-12 lat. Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jeżeli okażą się pozytywne, to my również będziemy, w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze, podejmowali decyzje w sprawie szczepień dzieci młodszych” – powiedział koordynator akcji #SzczepimySię, dodając, że procedura może rozpocząć się już we wrześniu.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku 12-15 lat, które przyjmowały szczepionkę od Pfizera są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Obejmują one ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Rząd potwierdza również, że Polska przystąpiła do unijnej inicjatywy cyfrowych certyfikatów szczepień, mające umożliwić podróżującym po Europie swobodne przemieszczanie się bez komplikacji – “1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych, do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii” – powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Warto zaznaczyć, że osoby które nie zamierzają się szczepić na koronawirusa, a będą chciały podróżować po krajach Unii Europejskiej, będą musieli przestrzegać obostrzeń wprowadzanych przez dane rządy w kraju docelowym. Nadal będzie ich obowiązywać procedura obowiązkowej kwarantanny, czy też wykonania testu na obecność koronawirusa. Również będą musieli oni przestrzegać obostrzeń związanych z noszeniem maseczki oraz dezynfekcji dłoni.

interia.pl

POLECAMY